Valikonağı Caddesi Sezai Selek Sk. No:20 D:5 Nişantaşı / İstanbul
Yükleniyor Etkinlikler

19 Ekim 2019 - 20 Ekim 2019

Deneyimsel Oyun Terapisi II. Düzey Eğitimi

Deneyimsel Oyun Terapisi

Deneyimsel Oyun Terapisi (DOT) iyileşmeye giden yolda çocuğun kendi ihtiyaçlarını en iyi kendisinin bildiğine güvenir ve bunu da oyun yoluyla ortaya koyduğunu öngörür. DR. Byron Norton ve Carol Norton tarafından geliştirilen bu model çocuğun doğuştan getirdiği iyileşmeye ve iyi olana yönelme kapasitesine vurgu yapar. Her türlü toplumsal etiketlemenin dışında, asıl mesele çocuğun kendi yaşamındaki ikilemleri, çatışmaları kendisinin nasıl algıladığı ve çözümü nasıl bulduğudur. Bu düzeltilecek bir yer değildir. DOT sadece çocuğun kendi yarasını bildiğine güvenir ve buradan yola çıkar. Çocuğa kendi hayatının başrolünü veren farklı oyun terapisi yaklaşımları olsa da, DOT çocuğa sadece başrol değil kendi oyununun dolayısıyla hayatının yönetmeni olma alanını tanır.

Çocuğu merkeze alan ve süreçte ilişkiye odaklanan bu yönlendirmesiz terapi modeli, çocuğu duygusal ve davranışsal olarak olduğu haliyle kabul eder. Oyuncaklar yoluyla kendisini ifade etmesine saygı duyar, cesaretlendirir ve oyun deneyimini destekler. Bu sayede çocuk anlatımlarını derinleştirerek problemlerini ele alabilir. Böylece korkularına, endişelerine, hayal kırıklıklarına kendi hızında yaklaşabilir.

Deneyimsel Oyun Terapisi, sertifikasyon süreçleri ve DOT uzmanları ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.deneyimseloyunterapisi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Hangi problemlerde etkilidir?

Kaygılar, Korkular, TSSB ve diğer Anksiyete Sorunları – Çocukluk Depresyonu -Dikkat Eksikliği ve DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) -Öğrenme Güçlüğü -Uyum ve Davranış Bozuklukları -Dürtüsellik / Impulsivite -Okuma ve Konuşma Bozuklukları – Özgüven Sorunları – Psikolojik Ağrılar, Çocukta Baş Ağrısı ve Karın Ağrıları – Boşanma Sonrası Adaptasyon Sorunları, vb…

İleri düzey Deneyimsel Oyun Terapisi terapistlik becerilerinin paylaşıldığı bu eğitimde odaklanılan konular aşağıdaki gibidir:

  • Oyun terapisinin tarihine genel bakış (Bu başlık özellikle Sertifikalı Oyun Terapisti olmak için APT’nin zorunlu kıldığı derstir)
  • Çocukların oyuncakları kullanarak ifadelerini kişiselleştirme süreçleri
  • Travmatize olmuş çocuklarla oyun terapisi
  • Cinsel istismara maruz kalmış çocukların oyunlarının özellikleri
  • Travmanın oyun sırasında çocuktaki somatik ifadelerin anlatımı
  • Transferans ve karşıt transferans oluşumuna ilişkin beceriler

Kimler Katılabilir: Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Düzey Eğitimi Katılımcı Sertifikası almış olan ve ruh sağlığı ile ilgili lisans bölümlerinden mezun olmuş olan tüm uzmanlar.

Sertifika: DOT2 eğitimini tamamlayan katılımcılar, Psikoloji İstanbul ve uluslararası geçerliliği olan FPS ve APT onaylı Deneyimsel Oyun Terapisi 2. Düzey Eğitimi Katılımcı Sertifikası alırlar.

Not: Byron Norton’ın online olarak bağlanması ile gerçekleşecek eğitim süresince İngilizce – Türkçe çeviri yapılacaktır. Sınıf içinde gerçekleştirilecek olan eğitimde Role-Play ve çeşitli uygulamalar yapılacaktır.

Byron ve Carol Norton

Eğitimci Hakkında

Byron Norton:

Byron Norton, Kuzey Colorado Üniversitesi’nin Profesyonel Psikoloji Bölümü, Psikolojik Danışmanlık alanında profesörlük görevinden emekli oldu. 25 yılı aşkın süredir yüksek lisans öğrencilerine, profesyonellere ve ailelere oyun terapisi eğitimi veriyor. Uluslararası geçerli olan Çocuk Psikoterapisi ve Oyun Terapisi konusunda profesörlük unvanına sahip. Oyun Terapisi ile Çocuklara Ulaşma (Reaching Children Through Play Therapy) ve Cinsel İstismara Uğramış Çocukların Oyun Terapisi ile Tedavisi (Treating Sexually Abused Children Through Play Therapy-yazımı devam ediyor) kitaplarını yazdı.

Byron Norton ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Organizatör

Serap Kocabay
Telefon:
0546 777 18 99 - 0539 971 25 04
E-posta:
kayit@psikolojistanbul.com
Website:
www.psikolojistanbul.com

Mekan

Marriot Şişli
Abide-i Hürriyet Cd No.142, 34381 Şişli
İstanbul, Türkiye