TAKVİM

Pat Ogden ile Travma, Bağlanma ve Utanç

Pat Ogden
Başlangıç: 28 Kasım 2021 20:00
Bitiş: 30 Kasım 2021 23:30
Ücret: 4.000 TL +KDV
KAYIT OL

PAT OGDEN İLE BEDEN PSİKOTERAPİLERİNE GİRİŞ: TRAVMA, BAĞLANMA VE UTANÇ

BEDEN PSİKOTERAPİLERİNİN YARATICILARINDAN DÜNYACA ÜNLÜ PSİKOTERAPİST VE TRAVMA UZMANI PAT OGDEN

Beden odaklı müdahalelerin psikoterapiye entegre edilmesi, travma, bağlanma ve özellikle ilişki problemlerinde terapinin etkinliğini arttırmakta ve danışanların kalıcı bir dönüşüm yaşamalarını sağlamaktadır.

Pat Ogden Sensorimotor psikoterapinin yaratıcısı, beden psikoterapilerinin en önemli araştırmacılarından, Trauma and the Body kitabının yazarı ve dünyaca ünlü, usta bir eğitmendir. Psikoloji İstanbul olarak, beden psikoterapilerine girişi, alanın en usta eğitmen ve araştırmacısı Pat Ogden ile üç alana odaklanıyoruz:

  • Travma ve Beden: Travmatik deneyimin mirası, Bedenin anlattığı hikaye, Temel savunma yanıtları, Polivagal teori,  Somatik kaynak geliştirme, Travmatik anının işlenmesi, benliğin parçalarını bütünleştirme
  • Bağlanma: İlişkisel travma ve bağlanma, bağlanma mirası, inançlar ve anlam yaratma, yakınlık arama eylemleri, yoğun duygu ile çalışma, hareket sözlüğü ve terapötik canlandırma
  • Utanç: Utanç, suçluluk, beden, postür ve sinir sistemi, utanç ve ilişkiler, kronik utanç, duygular, inançlar ve düşüncelere etkisi, kompleks travma ve utanç, utancın panzehirleri
Bu üç günlük seriye katılarak travmayı iyileştirirken bedeni görmeyi, bedeni iyileşme sürecinin odağına almayı; Bağlanma ve ilişkisel sorunları çözmede beden odaklı bazı müdahaleleri uygulamayı; Utancı danışanın hareketlerinde, postüründe gözlemleyip doğru müdahalelerle zararlı etkilerinden arındırmayı öğreneceksiniz.

SENSORIMOTOR PSİKOTERAPİ HAKKINDA
Beden farkındalığını klinik uygulamaya aktif bir biçimde dahil eden Sensorimotor Psikoterapi, olumsuz deneyimin zihin ve beden üzerindeki psikolojik etkilerinin yanı sıra fiziksel etkilerini de ele alarak iyileşmeye yönelik derin, etkili ve eklektik bir yaklaşım sunar. Konuya ilişkin daha ayrıntılı bilgiye Pat Ogden’ın kurucusu olduğu Sensorimotor Psychotherapy Institue web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

KİMLER KATILABİLİR
Tüm ruh sağlığı bölümleri mezun ve öğrencileri, sosyal hizmetler, çocuk gelişimi ve eğitimi bölümleri mezun ve son sınıf öğrencileri, aile hekimleri ve hemşireleri, sosyal bilimler alanlarında çalışan araştırmacılar ve öğretim görevlileri, insan kaynakları ve çalışan destek birimleri uzmanları.

SERTİFİKA
Bu üç günlük Sensorimotor Psikoterapiye giriş niteliği taşımakta ve Sensorimotor Psikoterapi Enstitüsü (SPI) tarafından kredilendirilmektedir. Program sonunda katılımcılara, Sensorimotor Psychotherapy Institute ve Psikoloji İstanbul onaylı katılım belgesi verilmektedir.

TARİHİ
28, 29 ve 30 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleşmiştir, Halil İbanoğlu tarafından simultane çeviri yapılmıştır.

ÜCRETİ
4000 TL + KDV

PAT OGDEN HAKKINDA
Pat Ogden, 1970 lerin başlarında çalıştığı psikiyatri hastanesinde hastaların bedenlerinden kopuklukları, fiziksel örüntüleri ve psikolojik sorunları arasındaki ilişki dikkatini çekmeye başladı. TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) henüz DSM manuel’inde yer almadan önce, kendisi hastaların çoğunun travmatik olayı tekrar oluyormuş gibi yaşadıkları ve var olan tedavi yöntemlerinin travma hatırlatıcılarını tetiklediğini fark etti. Beden ve psikolojik sorunlar arasındaki bağlantıyı fark ederek, beden ve zihin arasındaki bu kopukluğu iyileştirmek için somatik terapi ve psikoterapiyi kapsamlı bir yöntemle birleştirerek Sensorimotor Psikoterapi ekolünü geliştirdi. 1981 yılında, öncülüğünü Ron Kurtz’un yaptığı Hakomi Enstitüsü’nü kurduktan sonra, Dr. Ogden, bugün Sensorimotor Psikoterapi Enstitüsü (SPI) olarak bilinen kendi okulunu kurdu.

Başvurunuzu tamamlamak için aşağıdaki formu eksiksiz doldurun.

Çalıştığınız kurum :

Neden katılmak istiyorsunuz?

Diğer etkinliklerimizden haber almak ister misiniz? :