TAKVİM

PACT Çift Terapisi 1. Düzey

Eda Arduman
Başlangıç: 19 Nisan 2024 09:30
Bitiş: 20 Nisan 2024 17:00
Ücret: 37.000 TL +KDV

EDA ARDUMAN İLE ONLINE PACT 1. DÜZEY
ÇİFT TERAPİSİNDE PSİKOBİYOLOJİK YAKLAŞIM

Yepyeni bir PACT 1. Düzey ile karşınızdayız. Bu düzeyin en önemli özelliği Uluslararası PACT eğitmeni olan değerli işbirlikçimiz Eda Arduman ve yöntemin yaratıcısı Stan Tatkin’in katılımıyla kendi dilimizde PACT’in güncellenen en yeni bilgilerle donatılmış versiyonu ile unutulmaz bir öğrenme ve uygulama deneyimi kazanmanız olacak.

PACT ® (Psychobiological Approach to Couples Therapy) yani Çift Terapisine Psiko-biyolojik Yaklaşım yöntemi, Dr. Stan Tatkin tarafından geliştirilen nörobilim, bağlanma teorisi ve insan uyarılmasının biyolojik temellerine dair yapılan güncel araştırmalar üzerine inşa edilmiş bir çift terapisi yaklaşımıdır. Zihin-beden yaklaşımına sahip, pratik ve etkili bir yöntem olan PACT® birinci düzeyi sayesinde, en zorlu çiftlerinizin bile güvenli işleyen ilişkiler geliştirmelerini sağlayacak yeni bir bakış açısı, yeni beceriler ve müdahaleler öğreniyor olacaksınız.

PACT yöntemi gelişimsel nörobilim, bellek, hızlı tanıma sistemleri, insan stres modeli, bağlanma ve regülasyona ilişkin bilgiler ve tekniklerle terapistleri donatarak, çift terapisinde etkili bir yol haritası sunmaktadır.


Üst Düzey bir Öğrenme ve Zengin İçerik

Uluslararası PACT eğitmenlerinden Eda Arduman eşliğinde çiftlerle çalışan iyi bir PACT terapisti olma yolunda gerekli olan temel yapı taşlarını kazanıyor ve uygulayabiliyor olacaksınız.

PACT 1. Düzey temel bir düzey olmasının yanı sıra, çok yoğun ve yapılandırılmış bir program içermektedir. Programa başlamadan sizleri bekleyen bir dizi video ve okuma ile kayıt olduğunuz andan itibaren aktif bir katılım sağlıyor olacaksınız.

Bir PACT terapisti olmanın birinci adımı tüm sisteminizle -yüzünüz, zihniniz, bedeniz, sesiniz- terapi odasında var olmanızdır. Bunu sağlamak için bu PACT Çift Terapisi sizlere deneyimsel bir öğrenme alanı sunmaktadır. Katılımcıların en üst düzeyde faydalanabilmesi için süreç boyunca temel becerilerin kapsamlı bir manuel  ve sunumlarla anlatımı ve gruplar halinde uygulanması, yapıcı geri bildirimlerle etkili bir öğrenme sağlanmaktadır.

PACT, çift olarak yapılan küçük grup ve büyük grup  çalışmaları ve terapist rolünü deneyimleyeceğiniz breakout odaları ve canlı demoları içermektedir. Yapılacak tüm uygulamalara aktif katılım beklenmektedir.

Sizler çiftlerle etkin bir biçimde PACT yöntemleri ile çalışma yolunda ilerlerken PACT kütüphanesine, kapsamlı manuele, Türkçe alt yazılı videolara ve uzmanlara özel hazırlanmış ek webinar programlarına ücretsiz erişim de  sağlayabiliyor olacaksınız.


KAZANIMLAR
 • Eda Arduman ve Stan Tatkin eğitmenliğinde PACT 1. Düzey 
 • Egzersizler, vaka videoları,  rol-oyunları ve grup çalışmaları ile PACT tekniklerinin klinik pratiğe yerleşmesinin sağlanması,
 • 600 sayfalık Dijital Türkçe PACT 1. Düzey manueli ve sunumu 
 • Stan Tatkin, Eda Arduman, ve PACT Enstitüsü eğitmenleri ile, aylık canlı gerçekleşecek 6  süpervizyona katılım ve daha sonra izleme fırsatı
 • Dr. Stan Tatkin ve diğer uzmanlar tarafından verilen 5 webinara erişim,
 • PACT videolarına belirli süre erişim (34 adet video – İngilizce),
 • Çok sayıda indirilebilir makale ve kitaplara erişim (İngilizce),
 • Çiftlerin bağlanma stillerini hızlı bir biçimde belirlemek için temel değerlendirme stratejileri,
 • Etkin müdahalelerin ne zaman ve nasıl kullanılacağını öğrenme,
 • Dünyanın dört bir yanından PACT uzmanlarından oluşan meslektaşlarla bağlantı kurma fırsatı veren online bir gruba üyelik erişimi,
 • Uluslararası geçerliliği olan PACT I. Düzey Sertifikası
TARİHLERİ

Toplamda 6 gün süren ve 09.30-17.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan PACT 1. Düzey tarihleri aşağıdaki gibidir.

 • 2-3 Mart 2024
 • 29-30 Mart 2024
 • 19-20 Nisan 2024
ÜCRETİ

37.000 TL +KDV'dir.

(Ne yazık ki dolar kurundaki değişime göre, katılım bedelleri güncellenebilmektedir.)

Etkili öğrenmenin önemsendiği yoğun bir program olduğu için katılım sınırlıdır. Yerinizi garantilemek için erken davranmanızı öneririz.


NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?
 1. Güvenli işleyen ilişkilerin temel özellikleri
 2. Çiftleri güvenli işleyen ilişkilere taşıyabilecek müdahaleler ve yaklaşımlar
 3. Çiftlerin söylemlerinden bağımsız ifade etmek istedikleri gerçekleri anlamak için kullanılan görüşme teknikleri
 4. İlişkide, tehdit ve tehlikenin ayırt edilmesinde ve değerlendirilmesinde rol alan beyin alanlarının tanımlanması
 5. Sinir sistemi ve insan beyninin ilişkiler açısından değerlendirilmesi
 6. Çiftlerde eyleme vurma (acting out) davranışının yönetilmesi ve baş etmede kullanılabilecek müdahaleler
 7. Regülasyonun temel ilkelerinin tanımlanması ve çiftin regülasyon becerilerinin değerlendirilmesi, regülasyon müdahalelerini açıklayabilme ve becerilerini geliştirebilme
 8. Bağlanma kuramının çift yaşantısındaki önemi, değerlendirilmesi ve temel ilkelerinin açıklanması, bağlanma müdahalelerini açıklayabilme ve becerilerini geliştirebilme
 9. Yukarıdan aşağıya (bilişsel) ve aşağıdan yukarıya (deneyimsel) müdahalelerinin ayrımının sağlanması,
 10. Temel PACT görüşme sürecinin ilkelerini açıklama ve becerilerini geliştirebilme,
 11. Terapi çerçevesinin bileşenlerini tanımlayabilme,
 12. Çiftle video kullanarak çalışmanın yöntemlerini edinme,
 13. Terapistin kendi regülasyonunun ilkelerini tanıma ve sağlayabilme.
KİMLER KATILABİLİR?

PACT 1. Düzeye psikologlar, psikiyatristler, psikolojik danışmanlar, sosyal hizmet uzmanları, aile danışmanları, psikiyatri hemşireleri ve ilgili lisans programlarının öğrencileri ve ruh sağlığı alanında çalışmaya yetkili herkes bu sertifikasyona katılabilmektedir.


SERTİFİKA

Uluslararası geçerliliği olan, Eğitmen Eda Arduman ve  Stan Tatkin imzalı, PACT Institute ve Psikoloji İstanbul onaylı I. Düzey PACT sertifikası verilecektir.


SERTİFİKA KOŞULLARI

1.Düzeyi başarıyla tamamladığınızda, kendinizi PACT Seviye 1 klinisyen/terapisti olarak tanımlayabilirsiniz; bu da PACT beceri ve ilkelerinde güçlü bir temele sahip olduğunuzu gösterir. Bu sertifikayla birlikte PACT 1. Düzey statüsü almak ve PACT'in bir sonraki düzeyine geçmeye hak kazanmak için katılımcıların kameraları açık olarak katılmaları ve tüm canlı oturumlarına ve breakout oda uygulamalarına katılmaları gerekmektedir. Katılımcılar videoları ve modül sınavları da dahil olmak üzere portaldaki tüm içerikleri tamamlamalıdır.
Eda Arduman:

PACT Enstitüsü’nün onayladığı Türkiye’deki tek PACT eğitmeni olan Eda Arduman psikoloji ve klinik psikoloji yüksek lisans eğitimlerini Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Çift ve Aile Terapisi Master programında yarı zamanlı eğitmen ve Klinik Süpervizör olarak çalışmaktadır. ÇATED (Çift ve Aile Terapiler Derneği) kurucu üyesidir. İstanbul’da özel ofisinde yetişkin birey ve çiftlerle psikoterapist olarak çalışmaya devam etmektedir. Kamuda ruh sağlığı alanında çalışanlara 2014 yılından beri süpervizyon vermektedir. PACT Enstitüsü Global Elçisi olan Arduman, 2007’den beri Stan Tatkin ile birlikte çalışmaktadır. Eda Arduman hakkında daha fazla bilgi için: www.edaarduman.com

Dr.Stan Tatkin: 

İlişki terapisi alanının dünyadaki duayenlerinden ünlü psikoterapist Dr. Stan Tatkin, “Çift Terapisinde Psiko-biyolojik Yaklaşım” olarak Türkçeye çevirebileceğimiz PACT® yönteminin (A Psychobiological Approach to Couple Therapy) geliştiricisi, araştırmacısı ve eğitmenidir. Son 15 yıldır, çalışmalarını California’da sürdürmekte olan Tatkin, ilişkide olmak isteyen çiftlerle ve bireylerle çalışmaktadır. Stan Tatkin ve eşi Tracey Boldemann-Tatkin, diğer psikoterapistleri bu yöntemi klinik uygulamalarında kullanmaları için eğitmek amacıyla PACT Enstitüsü’nü kurmuştur. Bunun yanı sıra Tatkin, UCLA Aile Hekimliği Anabilim Dalı’nda Doç. Dr. olarak çalışmalarına devam etmekte ve dersler vermektedir. Lifespan Learning Institute’ün yönetim kurulundadır ve Harville Hendrix ve Helen LaKelly Hunt tarafından kurulan kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan Relationships First’te kurucu üye olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Your Brain On Love, Wired for Love, Wired for Dating, Relationship Rx ve We Do kitaplarının yazarıdır. Stan Tatkin’in We Do kitabı, Biz Böyle Yapıyoruz, Wired for Love kitabı da Sevgi ile Bağlanma adıyla Türkçeye çevrilmiştir. Stan Tatkin ve PACT hakkında daha fazla bilgi için: www.thepactinstitute.com