Valikonağı Caddesi Sezai Selek Sk. No:20 D:5 Nişantaşı / İstanbul

Gottman Çift Terapisti Olmak İster Misiniz?

Özge Altan Aytun

40 seneyi aşkın bir süredir çiftlerle yapılmış kapsamlı araştırmalara dayanan Gottman çift terapisi yönteminin eğitimleri, Gottman Enstitüsü’nün Türkiye temsilcisi olan merkezimiz, Psikoloji İstanbul tarafından yürütülüyor. Bu metodu ve uzmanların nasıl Gottman çift terapisti olabileceklerini Sertifikalı Gottman Çift Terapisti ve Eğitmenlerinden Özge Altan Aytun’a sorduk.

Gottman Çift Terapisi Nedir?

Gottman Çift Terapisi dünyaca ünlü çift terapisti ve araştırmacı Prof. John Gottman’ın uzun yıllar çiftlerle yürüttüğü araştırmalara dayanarak geliştirdiği çift terapisi yöntemidir. Bu metodun etkinliği bilimsel olarak defalarca kanıtlanmıştır. Uzmanların bu metodu kullanmak için rahatça katılabilecekleri ve öğrenebilecekleri bir eğitim programı geliştirilmiştir.

Gottman Çift Terapisi Eğitimi ne kadar zamandır düzenleniyor?

Eğitimler 2010 yılından bu yana Psikoloji İstanbul tarafından düzenleniyor. Şu ana kadar aralarında psikologlar, psikiyatristler, psikolojik danışmanlar ve çift terapistlerinin bulunduğu yaklaşık 300 uzmanımız bu eğitime katılıp Gottman yöntemi ile çift terapisi yapmaya başladılar.

Gottman Çift Terapisi Eğitimi kaç bölümden oluşuyor?

Gottman Çift Terapisi eğitim programı 3 düzeyden oluşuyor.

1. Düzey “Köprüleri yeniden İnşa Etmek” : Bu eğitim Gottman Çift Terapisi’ne giriş eğitimi niteliğinde. Bu eğitimle terapinin temelini oluşturan araştırmaları, teoriyi ve pratikte nasıl uygulandığını öğreniyorsunuz. Gottman Enstitüsü’nde görülen vakaların videoları eşliğinde verilen eğitim 2 gün sürüyor.

2. Düzey “Değerlendirme, Müdahale ve Komorbiditeler; İnteraktif bir program olan bu 2. düzey eğitiminde çiftleri kapsamlı bir şekilde değerlendirme, çiftler için geliştirilen 50 den fazla müdahaleyi öğrenme ve birçoğunu uygulama fırsatı buluyorsunuz. Bunun yanı sıra bu eğitimde, çift terapisi ile birlikte devam eden depresyon, travma, aile içi şiddet gibi sorunlara nasıl müdahale edileceğini de öğreniyorsunuz. Bu eğitim 4 gün sürüyor.

3. Düzey “Uygulama Eğitimi”. Kişiye özel, interaktif ve ileri düzey bir eğitim olan 3. Düzey eğitiminde, terapist olarak karşınıza çıkabilecek zorlu vakalarla ilgili videoları rol playleri izliyor, katılıyor ve süpervizörler ile çalışmalar yapıyorsunuz. 3. Düzey eğitimi 3 gün sürüyor. Bu eğitime katılabilmek için mutlaka 1. ve 2. düzey eğitimlerini tamamlamış olmanız gerekiyor.

Eğitimde ne gibi kaynaklar kullanılıyor?

Gottman Enstitüsü & Psikoloji İstanbul

1.düzey eğitiminde 300 sayfalık 2. düzeyde ise 500 sayfalık çok kapsamlı Türkçe manüeller kullanılıyor. Bu kitaplar ayrıca terapistin her sıkıştığında başvurabileceği çok kapsamlı bir kaynak niteliğinde. Bunun yanı sıra eğitimlerde her konu ile ilgili seans gösterimi, vaka örnekleri ve rol playler var.

Sertifika nasıl alınıyor?

Üç düzeyi tamamladıktan sonra yeterliliğinizi göstermek için yoğun bir değerlendirme ve sınav sürecinden geçerek sertifikalı Gottman terapisti olabiliyorsunuz. Öncelikle 8 saat bireysel 12 saatte grup süpervizyonuna katılmanız gerekiyor. Sonrasında vaka videolarınız Gottman çift terapistleri tarafından değerlendiriliyor ve bir uygulama sınavına tabi oluyorsunuz.

Bunun yanı sıra bazı kriterler var. Bu kriterleri de karşılamak gerekiyor.

Sertifika alabilmek için gereken kriterler neler?

Sertifika alabilmek için gereken kriterler, 1.2. ve 3. düzey eğitimlerine katılmış olmak, ruh sağlığı alanında yüksek lisans veya doktora eğitimi yapıyor olmak, 1000 saatlik bir terapi yapma deneyimine sahip olmak.

Sertifika aldıktan sonra ne oluyor? Eğitim süreci tamamlanmış mı oluyor?

Gottman Terapisti

Sertifika ile birlikte tüm dünyadaki sayılı Gottman terapistlerinden biri olacaksınız. Bunun yanı sıra 2. düzeyi tamamlayan uzmanlarımızla “Gottman Toplantıları” adında toplantılar gerçekleştiriyor, yeni bilgileri kazanıyor ve vaka paylaşımı yapıyoruz. Ayrıca eğitimi tamamlayan uzmanlar çiftlerle terapinin yanı sıra çiftlerle atölye çalışması ve bu alanda çeşitli eğitimler verebilmek için yeni eğitimlere katılma hakkı kazanıyor olacaklar.

Eğitimlere gelmek için İstanbul’da mı oturmak gerekiyor?

Türkiye’de tıpkı Gottman enstitüsünün yaptığı gibi eğitimin ulaşılabilir olması için elimizden geleni yapıyoruz. Şimdiye kadar İstanbul eğitimlerinin yanı sıra Ankara, İzmir de düzenledik. Bu sene Bursa ve Diyarbakır’da da düzenleyeceğiz.

Bu eğitime katılabilmek için nasıl bir başvuru süreci oluyor?

Bu eğitime katılacaklar Psikoloji İstanbul’un senelik eğitim takvimine veya çift terapisi sitesine bakarak eğitim tarihlerini öğrenebilir ve direk başvuru yapabilirler. Erken kayıt imkanlarından faydalanabilirler. Eğitime katılım kriterlerine uygunlukları değerlendirildikten sonra eğitime katılabilirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar