Valikonağı Caddesi Sezai Selek Sk. No:20 D:5 Nişantaşı / İstanbul
Yükleniyor Etkinlikler

Ekim 14 @ 09:30 - Ekim 16 @ 17:00

Aldatma ve travma ile çalışma – treatıng affaırs & trauma

Gottman Institute kurucuları, dünyaca ünlü ilişki duayenleri John ve Julie Gottman Istanbul’da!

Aldatma ve Travma ile nasıl çalışılacağını John ve Julie Gottman‘dan öğrenmek ister misiniz? Siz de ülkemizde ilk kez gerçekleşecek bu önemli eğitime katılarak, uzmanlığınıza uzmanlık katabilir, John ve Julie Gottman tarafından verilen Travma ve Aldatma ile çiftlerle çalışmalarınızı güçlendirebilirsiniz.

İlişkiler ve travma, klinisyenlerin çiftlerle çalışırken karşılaştıkları en zorlu konulardır. Bu eğitimde, uzmanlara, ilişkide aldatma ve travma sonrası stres bozukluğundan (TSSB) etkilenen çiftleri tedavi etmek için gerekli olan araştırmaya dayalı ve etkili bir yöntem sunulmaktadır. Çift terapisinin dünyaca ünlü duayenlerinden aldatma ve travma ile nasıl çalışacağınızı üç günlük kapsamlı bir eğitimle öğrenme fırsatını kaçırmayın.

Çift danışanlarınızın yalnızca ilişkilerini yeniden inşa etmekle kalmayacak, aynı zamanda gelecekteki ihanetlerden dokunulmazlık sağlayacak klinik becerileri öğrenecek, aldatma ve TSSB’dan etkilenen çiftleri tedavi etmek için kanıtlanmış, araştırmaya dayalı yaklaşımımıza derinlemesine uygulayabiliyor olacaksınız.

Eğitim süresince travma ve TSSB belirtilerini ve bunun bir ilişki üzerindeki etkisini nasıl tanıyacağınızı, bir aldatma söz olduğunda travmanın oynadığı rolü nasıl tanımlayacağınızı ve bir ilişkinin Güçlü İlişki Evi Modeli üzerindeki etkisini nasıl değerlendireceğinizi öğreneceksiniz. Ayrıca evlilik dışı ilişkiler ortaya çıktığında kendi ahlaki yargınızı nasıl askıya alacağınızı, yeni bir güven temelini yeniden inşa etmeye nereden ve nasıl başlayacağınızı ve çiftin ilişkisini gelecekteki ihanetlere karşı nasıl bağışıklık kazandıracağınızı öğreneceksiniz.

NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?
 1. Çiftin ve ilişkinin aldatma ve travma açısından değerlendirilmesi
 2. Travmaya eşlik eden nörobiyolojik değişimlerin tanımlanması
 3. Popüler bireysel terapilerin TSSB tedavisinde etkinliğinin değerlendirilmesi
 4. Çift terapilerinde TSSB tedavisinde kullanılan terapi yöntemleriyle ilgili araştırmaların karşılaştırılması
 5. TSSB’nin ilişkiler üzerindeki etkisini araştırma sonuçlarına atıfta bulunarak çiftle ve bireylerle paylaşılması
 6. Çift terapisinde travma tedavisi müdahalelerinin uygulanması
 7. Çift terapisi sırasında bireyle travma çalışmasından, ikili sürece geçiş becerilerinin edinilmesi
 8. TSSB yaşayan çiftlerle Stres Azaltıcı Konuşma müdahalesinin uygulanması
 9. TSSB yaşayan çiftlerle Pişmanlık Veren Bir Olayın Ardından müdahalesinin uygulanması
 10. Aldatma ile çalışma konusundaki popüler terapilerin karşılaştırılması
 11. İlişki ve potansiyel diğerleri arasındaki sınırların yok olmasını tanımlayan, “Gottman-Rusbult-Glass” aldatmaya giden 24 aşama sürecinin açıklanması
 12. Aldatılan tarafın TSSB sürecinin çifte açıklanması
 13. Aldatmanın ardından Gottman değerlendirme sürecinin uygulanması
 14. Değerlendirme geribildiriminin ve terapi sürecinin aldatmaya uygun şekilde yapılandırılması
 15. Aldatılan tarafın öfke, güvensizlik, kızgınlık, korku ve reddedilme duygularını bastırmak yerine yapıcı ve iyileştirici biçimde ifade etmesinin sağlanması
 16. Aldatmanın ardından çiftin yeniden uyumlanması için gereken klinik müdahalelerin kullanımı
 17. Aldatma yaşayan çiftlerle Pişmanlık Veren Bir Olayın Ardından müdahalesinin ekin biçimde uygulanması
 18. İlişkide bağlılığı güçlendirecek uygun klinik müdahalelerin uygulanması
 19. Çiftlerin benzer bir durumu yeniden yaşamalarını önlemeye yardımcı olmak için gereken etkili klinik stratejilerin uygulanması
EĞİTİME KİMLER KATILABİLİR?

Özellikle ilişkiler ve çiftlerle çalışan tüm uzmanlar, uzman adayları (psikologlar, psikiyatristler, psikolojik danışmanlar, sosyal hizmet uzmanları, aile danışmanları ve ilgili lisans programlarının son sınıf öğrencileri), sosyal bilimler alanlarında çalışan araştırmacılar ve öğretim katılabilmektedir. Bu, gelişmiş bir Gottman Eğitimi olduğundan, katılımcıların Gottman Yöntemi hakkında temel bir anlayışa sahip olmalarını bekliyoruz. Bu eğitime katılım için, adayların Gottman Çift Terapisinde en az I. Düzey Eğitiminin tamamlanmış olması gerekmektedir.

EĞİTİM ÜCRETİNE NELER DAHİLDİR?
 • Eğitim videolarının deşifresi, eğitimin içeriği, değerlendirmeler ve müdahalelerden oluşan 285 sayfalık eğitim manuali
 • 165 sayfalık konu anlatım slaytları
 • Üç gün süresince kahve molaları, ikramlar ve öğle yemeği
 • Eğitim tamamlama sertifikası
SERTİFİKA

Katılımcılara John ve Julie Gottman imzalı, uluslararası geçerliliği olan Gottman Institute ve Psikoloji İstanbul onaylı katılım belgesi verilecektir.

EĞİTİM ÜCRETİ

Bu eğitime yüzyüze katılacak olan tüm uzmanlar, eğitim öncesinde 13 Ekim 2022 günü gerçekleşecek “İlişki Şiddeti Konferansı”na ücretsiz olarak katılabilecektir.

30 Haziran 2022 tarihine kadar online katılım bedeli 900 USD + KDV, yüzyüze katılım bedeli 1200 USD + KDV

30 Temmuz tarihinden itibaren online katılım bedeli 1050 USD + KDV, yüzyüze katılım bedeli 1350 USD + KDV

Atölyenin dili İngilizce olup, üç gün süresince İngilizceden Türkçeye simultane çeviri yapılacaktır.

John Gottman hakkında

Mutlu evliliklerin devamlılığı ve boşanma tahminleri konusundaki çalışmaları ile tanınan dünyaca ünlü uzman Dr. John Gottman, 40 yılı aşkın bir süre binlerce çiftle araştırmalar yaptı. Evlilik ve Ebeveynlik üzerine yaptığı çalışmalar ona aşağıdaki ödülleri kazandırdı.

 • ABD Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü Araştırmacı Bilim Adamı Ödülü (4 kez)
 • Amerikan Evlilik ve Aile Terapisi Derneği Araştırmacı Bilim Adamı Ödülü
 • Amerikan Aile Terapisi Akademisi Aile Sistem Araştırmalarına En Fazla Katkıda Bulunan Bilim Adamı
 • Amerikan Psikoloji Derneği (APA) Yaşam Boyu Araştırma Ödülü
 • ABD Ulusal Aile İlişkileri Konseyi Teori ve Araştırmada Burgess Ödülü

Dr. Gottman Psychology Networker tarafından son çeyrek yüzyılın en etkili terapistlerinden biri olarak gösterilmiştir. Kendisi 200’den fazla akademik makalenin ve 40’dan fazla kitabın yazarıdır. Bu kitaplar arasında dünyada çok satanlar listesinde bulunan Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi, Aşk Nasıl Sürdürülür?, Eight Dates: Essential Conversations for a Lifetime of Love, The Relationship Cure, Why Marriages Succeed or Fail, ve Duygusal Zekası Yüksek Çocuklar Yetiştirmek bulunmaktadır.

Dr. Gottman medyada Good Morning America, Today, CBS Morning News ve Oprah, The New York Times, Ladies Home Journal, Redbook, Glamour, Woman’s Day, People, Self, Reader’s Digest, TEDx ve Psychology Today gibi yayınlarda görünmüştür.

Eşi Dr. Julie Gottman ile birlikte Gottman enstitüsünün kurucusu ve İlişki Araştırmaları Enstitüsü’nün yöneticisidir. Washington Üniversitesi’nden emekli bir profesör olan John Gottman burada araştırmasının büyük bir bölümünü gerçekleştirdiği ve eşler arasındaki ilişkiyi incelediği “Aşk Laboratuvarını” kurmuştur.

John Gottman eşi Julie Gottman ile birlikte her sene yüzlerce çiftin ilişkilerini güçlendirmek için katıldığı “Arts and Science of Love” atölye çalışmasını düzenlemektedir. Aynı zamanda Gottman Yöntemi ile oluşturduğu terapi yöntemi ile tüm dünyada uzmanlar yetiştirmekte ve tüm dünyada evliliklerin güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Anlatımı net, bilgilendirici, akıcı ve esprilerle dolu olduğu için çok yüksek bir hayran dinleyici kitlesine sahiptir.

Dr. Julie Gotttman

Julie, Gottman enstitüsünün kurucusu ve yöneticisidir. Çok saygıdeğer bir klinik psikolog olan Julie Gottman, uluslararası media ve organizasyonlarda özellikle evlilik, aile içi şiddet, cinsel taciz ve tecavüz, eşcinsellik ve ebeveynlik konularında aranan uzman bir danışmandır. Prof. Dr. John Gottman ile birlikte çiftler için yaratılmış olan ve Amerika’da son derece popular olan Arts and Science of Love” hafta sonu atölye çalışmasının yaratıcısıdır. Aynı zamanda Gottman Yöntemi ile Çift Terapisi klinik eğitimlerinin de yaratıcısıdır. Diğer başarıları arasında;

 • Washington Eyaleti Yılın Psikoloğu Ödülü
 • Yazar/Ortak Yazar olduğu kitaplar; Erkekler için Kadın Rehberi, Eight Dates: Essential Conversations for a Lifetime of Love, Ten Lessons to Transform Your Marriage, And Baby Makes Three, 10 Principles for Doing Effective Couples Therapy,  The Marriage Clinic Casebook vardır.
 • Çiftlerle olan özellikle aile içi şiddet, istismar ve travma, bağımlılar ve eşleri ve kanser hastaları ve aileleri konusunda yaptığı klinik çalışmalar son derece ilgi görmektedir.

Dr. Julie Gottman’ın ilham verici, güçlendirici ve nazik liderliği ile Gottman Enstitüsü, tüm dünyada pek çok uzman ve terapistin yetişmesine ve pek çok araştırmanın yürütülmesine katkı sağlamıştır.

 

 

 

Başvuru Formu

  Mekan

  Radisson Blu Hotel Şişli + Online
  19 Mayis Cad. No 2 Şişli
  İstanbul, Türkiye
  + Google Haritalar