Valikonağı Caddesi Sezai Selek Sk. No:20 D:5 Nişantaşı / İstanbul
Yükleniyor Etkinlikler

14 Kasım 2020 @ 10:00 - 15 Kasım 2020 @ 17:00

Onlıne Zihin-Beden Farkındalığı Atölyesi

Danışanınızın yürüyüşü, oturuşu, duruşu, yani beden dili size çok şey söylüyor olabilir. Elbette eğer nasıl okuyacağınızı biliyorsanız. 2010 yılından bu yana, İtalya Torino’da anatomi, fizyoloji ve osteopati teknikleri konulu dersler veren Fransız osteopati doktoru Clemence Jeay, tüm bu bulmacayı nasıl çözeceğinizin ipuçlarını iki gün boyunca sizlerle paylaşıyor olacak.

İnsan bedeninin temellerinin ele alınacağı bu atölye çalışmasında, sinir sistemi, postür ve insan psikolojisi arasındaki ilişki ve bunların birbirlerini nasıl etkilediklerine ilişkin temel bilgiler paylaşılacaktır. Atölye planı aşağıdaki gibidir:

1. Gün:
 • Zihin-Beden Fenomenine İlişkin Araştırma Sonuçları
 • Danışmanlık Süreçlerinde Değerlendirme Aracı Olarak Postür
 • Danışmanlık Aracı Olarak Sinir Sistemi
 • Sempatik ve Parasempatik Sistemin Baskın Gelmesi Durumları
 • Sistemler Arası Geçiş Egzersizleri
2. Gün:
 • Beden Alışkanlıkları ve Travmalar Arasındaki İlişki
 • Bedende Duygular ve İzleri
 • Postür ve Bedende Denge Egzersizleri
 • Yaşam Kalitesini Arttırmak İçin Danışmanlık:
  • Beslenme
  • Uyku
  • Ekran Kullanımı
  • Postür
  • Sağlık

Atölyeye, bedene ilişkin farkındalığını arttırmak ve danışmanlık sürecini geliştirmek isteyen tüm uzman ve eğitmenler (psikologlar, psikiyatristler, psikolojik danışmanlar, sosyal hizmet uzmanları, diyetisyenler, fizyoterapistler, öğretmenler, aile danışmanları ve ilgili lisans programlarının son sınıf öğrencileri)  katılabilmektedir.

Atölyenin dili İngilizce olup, iki gün süresince İngilizceden Türkçeye ardıl çeviri yapılacaktır.

Atölyenin sonunda, Psikoloji İstanbul onaylı katılım belgesi verilmektedir.

Clémence Jeay, Osteopati Uzmanı
Osteopati Uzmanı

Clémence Jeay Fransız bir osteopati doktorudur. Lion’daki CEESO’dan mezun olduktan sonra uzmanlığını tamamlamış olan Jeay, 2010 yılından bu yana, Torino’daki Italyan Osteopati Okulu’nda (Scuola di Osteopatia Italiana) yarı zamanlı eğitmen olarak çalışmakta; anatomi, fizyoloji ve osteopatik teknikler konulu dersler vermektedir.

Duygular & beden tepkileri ve psikolojinin fiziksel sağlığa etkileri konulu eğitim ve danışmanlık vermekte olan Jeay, bedensel-duygu terapi (somato-emotional therapy) tekniklerini kullanarak osteopati ile çeşitli alternatif yöntemleri birleştirmeye devam etmektedir.

Psikoloji İstanbul’un davetlisi olarak İstanbul’da uzmanlara özel bir workshop gerçekleştirecek olan Clemence Jeay, bedene ilişkin bilimsel verileri danışmanlık ve terapi süreçlerini güçlendirecek ve geliştirecek şekilde kullanılmasının nasıl mümkün olacağını anlatıyor olacak.

“Ostepatinin temelinde bedenin kendi kendini iyileştirebilme gücü yer alır, yani doğru uyaranlarla doğru temas edildiğinde beden kendini iyileştirebilir; çünkü beden oldukça akıllı bir mekanizmadır,” diyor Clemence Jeay.

Güncel araştırmalar kanıtlıyor ki: beden unutmuyor. Başımıza gelen her deneyim, bedende bir yer ediniyor; çeşitli tıkanmalara, çeşitli beden alışkanlıklarına sebep oluyor. Siz de hem kendi beden alışkanlıklarınızı fark etmek ve hem de bu alışkanlıkların danışanlarınıza etkisini öğrenebilmek istiyorsanız atölye çalışmamızı kaçırmayın.

Osteopati nedir?

Osteopati, farklı beden parçalarının (kaslar, kemikler, eklemler, organlar, fasya, v.b.) genel sağlık için hep birlikte çalışmasını temel alan bir alternatif tıp dalıdır. Osteopatiye göre bu parçalardan herhangi biri iyi çalışmazsa, diğerleri de yavaş yavaş ona katılırlar. Bir osteopatın amacı bedenin zaten sahip olduğu ama doğru yönde çalışmayan araçları kullanmasına yardım ederek yeniden iyi bir dengeye kavuşmasını sağlamaktır. Ostepati; hareket sistemi, visseral sistem (iç organ sistemleri), cranio-sacral sistem, fasialar (vücudun zarları), sinir sistemi ve dolaşım sistemi üzerinde çalışarak, sağlığın devamlılığı için bunların uyum içinde çalışabilmelerini sağlamaya destek olur.

 

Organizatör

Serap Kocabay
Telefon:
0546 777 18 99 - 0539 971 25 04
E-posta:
kayit@psikolojistanbul.com
Website:
www.psikolojistanbul.com

Mekan

Online Zoom Üzerinden
Türkiye + Google Haritalar