Valikonağı Caddesi Sezai Selek Sk. No:20 D:5 Nişantaşı / İstanbul
Yükleniyor Etkinlikler

24 Kasım 2022 @ 09:30 - 25 Kasım 2022 @ 18:00

Online GOTTMAN ÇİFT TERAPİSİ I. DÜZEY EĞİTİMİ

Çift Terapisinde Gottman Yöntemi, Dr. John Gottman’ın 1970’de başlayan ve bugüne kadar devam eden bilimsel araştırmalarına dayanmaktadır. Bu araştırmalar, dünyada çiftlerle yapılan ilk ve en kapsamlı araştırmalar olma özelliği taşımaktadır.

Gottman terapisi, John ve Julie Gottman tarafından geliştirilen, dünyada araştırma temelli ve geçerli bilimsel kanıtlara dayanan tek ilişki terapisi yöntemidir.

Bu eğitim, Gottman Çift Terapisi uzmanlığının birinci adımı olma özelliği taşımaktadır. Bu eğitime katılarak, çiftlerle çalışmada etkinliği kanıtlanmış, araştırmalara dayanan, temel “değerlendirme” ve “müdahale” tekniklerini öğreniyor olacaksınız.

Eğitim Hedefleri

Gottman Çift Terapisi Eğitimine katılarak çiftlerin ilişkilerini aşağıdaki alanlarda geliştirmelerini sağlayabilirsiniz:

 • Arkadaşlık Sistemi – yakınlık, romantizm, tutku ve cinsellik
 • Çatışma Sistemi –tartışmaların yapıcı hale getirilmesi, çözülebilir problemlerin çözümü ve tekrarlayan problemlerin yönetimi
 • Ortak Anlam Sistemi – ilişkinin varoluşsal temellerinin, kültürünün, geleneklerinin ortaklaştırılması, BİZ sisteminin kurulması
Neler Öğreneceksiniz?
 • Mutlu ilişkilerin ve yıkılan ilişkilerin özelliklerini,
 • Güçlü İlişkli Evi Teorisini,
 • Çiftlerin tartışmaları yapıcı biçimde sürdürmelerini sağlayacak, etkinliği araştırmalarla kanıtlanmış araçlar ve yöntemleri,
 • Bireylerin tekrar tekrar tartışmalarına sebep olan konulara ilişkin hayallerini, değerlerini, geçmiş yaşantılarını konuşabilmelerini sağlamayı,
 • Çiftin geçmişte yaşanan kavga ve pişmanlık duyulan olayları konuşarak işlemelerini, geride bırakmalarını sağlamayı,
 • Çiftin yakınlığını ve arkadaşlığını arttıran yöntemleri,
 • Çiftin ilişksini güçlü ve gelişmesi gereken yöntemler açısından değerlendirmeyi,

Bu pratik, duygu ofdaklı ve etkinliği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış yöntem, John ve Julie Gottman’ın 40 yılı aşkın süredir 3000’den fazla çiftle yapmış olduğu çalışmalara dayanmakta ve ülkemizde çiftlerle yapılan araştırmalarla da desteklenmektedir. Bu araştırmalar, günümüze kadar yapılmış ilişki memnuniyeti ve boşanma yordamaya ilişkin en kapsamlı çalışmalar olma özelliği taşımaktadır.

Uluslararası geçerliliği olan bir sertifikanın ve 300 sayfalık uygulayıcı manualinin online olarak paylaşıldığı bu önemli eğitim, ülkemizdeki tek Gottman Çift Terapistleri ve Eğitmenleri Uzm. Psikolog Filiz Kaya ve Psikolog Dr. Özge Altan Aytun tarafından verilmektedir.

Eğitime kimler katılabilir

Tüm ruh sağlığı bölümleri mezun ve öğrencileri, sosyal hizmetler, çocuk gelişimi ve eğitimi bölümleri mezun ve son sınıf öğrencileri, aile hekimleri ve hemşireleri, aile danışmanları, sosyal bilimler alanlarında çalışan araştırmacılar ve öğretim görevlileri, insan kaynakları ve çalışan destek birimleri uzmanları.

Sertifika

I.Düzey eğitiminin ardından katılımcılara, uluslararası geçerliliği olan Gottman Çift Terapisi I. Düzey Sertifikası verilmektedir.

Eğitim Tarihi

 • 24-25 Kasım 2022 tarihlerinde 09:30-18.00 arasında
Eğitimciler Hakkında:
Filiz Kaya Ataklı ve Özge Altan Aytun

Uzman Psikolog Filiz Kaya, İstanbul Ünivesitesi Psikoloji Bölümü’nün ardından aynı üniversitede Adli Tıp yüksek lisansını tamamlamıştır. Çift ve evlilik terapisi eğitimlerini, John ve Julie Gottman’dan alan Kaya, Sertifikalı Gottman Çift Terapisti aynı zamanda yöntemin eğiticisidir. Meslek hayatı süresince pek çok proje, araştırma ve eğitime imza atmış olan Kaya, son yıllarda çalışmalarını çiftler ve performans geliştirme konularında sınırlamıştır.

Psikolog Dr. Özge Altan Aytun, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans eğitiminin ardından, yüksek lisans eğitimini Koç Üniversitesi’nde burslu olarak ve doktora eğitimini de İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsünde tamamlamıştır. Türkiye’de Gottman Enstitüsü tarafından onaylı iki terapistten biri olan Aytun, Gottman metodu ile özellikle çift-ilişki problemleri, evliliğe hazırlık, aldatma, çatışma, duygusal kopukluk ve boşanma konularında çalışmakta, uzmanları eğitmekte ve süpervizyonlar düzenlemektedir.

Ön Başvuru Formu