Valikonağı Caddesi Sezai Selek Sk. No:20 D:5 Nişantaşı / İstanbul
Yükleniyor Etkinlikler

Ocak 16 - Ocak 19

Gottman terapisi, John ve Julie Gottman tarafından geliştirilen, dünyada araştırma temelli ve geçerli bilimsel kanıtlara dayanan tek ilişki terapisi yöntemidir.

Sertifikalı Gottman Terapisti olmak ve Gottman yönteminde ustalaşmak isteyen uzmanlar için John ve Julie Gottman tarafından geliştirilen eğitimlerin sonuncusu olan III. Düzey Eğitimi, zorlu vakalara ilişkin uygulamalardan oluşmaktadır. III. Düzey eğitimi, tüm dünyada, enstitü tarafından usta eğitmenliği onaylanmış uzmanlar tarafından verilmektedir ve eğitime katılım için aşağıdaki ön koşullarında sağlanması zorunludur:

 • Gottman Çift Terapisi 1. Düzey Eğitimini tamamlamış olmak
 • Gottman Çift Terapisi 2. Düzey Eğitimini tamamlamış olmak
 • İlgili ruh sağlığı alanında minimum yüksek lisans eğitimini tamamlamış ya da halihazırda ilgili programın öğrencisi olmak
 • Alanda çiftlerle çalışıyor olmak

Türkçeye uyarlanmış III. Düzey manualinin katılımcılarla paylaşıldığı ve uluslararası olarak sertifikalandırılan bu dört günlük eğitimin sonunda, katılımcılar:

 1. Çiftin ihtiyacına uygun gottman müdahalelerini seçebiliyor,
 2. Terapi  “ikili bir süreç” olmasını sağlayabiliyor,
 3. Çiftin “dört atlı” kullanımına etkin biçimde müdahale edebiliyor ve çiftin panzehirleri kullanabilmesini sağlayabiliyor,
 4. Çiftin etkileşimindeki Saldırı/Savunma döngüsünü kırabiliyor ve ihtiyaç duydukları altı beceriyi aktarabiliyor,
 5. Tekrarlayan ve çıkmaza giren problemler konusunda çiftin bir diyalog oluşturmasını sağlayabiliyor,
 6. “Çatışma İçinde Hayaller” müdahalesini etkin biçimde uygulayabiliyor,
 7. Çiftin “yakınlık” sistemini çeşitli müdahalelerle geliştirebiliyor,
 8. Çiftin “ortak anlam” oluşturabilmesini sağlayabiliyor,
 9. Gottman değerlendirme ve müdahalelerini etkili biçimde kullanabiliyor,
 10. Çiftlere “onarma”nın önemini, bilimsel verilerle açıklayabiliyor ve “onarma  listesi”ni etkin biçimde uygulatabiliyor,
 11. “Geçmişe Dair Görüşme”yi etkili biçimde yapabiliyor ve terapi sürecine entegrasyonunu sağlayabiliyor,
 12. Çift terapisinde yaygın olarak terapistlerin karşısına çıkan farklı komorbiditeleri tanımlayabiliyor, eşlik eden problemlere uygun müdahaleleri  geliştirebiliyor olacaktır.
Sertifika

III.Düzey eğitiminin ardından katılımcılara, International Family Therapy Association (IFTA), American Psychological Association (APA), National Board for Certified Counselors (NBCC) ve National Association of Social Workers (NASW) tarafından onaylanmış olan, uluslararası geçerliliği olan Gottman Çift Terapisi III. Düzey Sertifikası verilmektedir.

Eğitim Materyali

Katılımcılara, 250 sayfalık türkçeye çevrilmiş olan Gottman Çift Terapisi III. Düzey manuali ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Eğitim Ücreti
 7250 TL + KDV
EğitMENLER hakkında
Donald Cole, D. Min.

Dr. Donald L. Cole, D. Min, Gottman Enstitüsü’nün Klinik Direktörüdür. Gottman Çift Terapisinde Master Trainer olan Cole, ilk Sertifikalı Gottman Terapistlerinden biridir. 40 yılı aşkın terapistlik deneyiminde uzmanlık alanları ilişki terapisinde aldatma, travma, ebeveynlik ve ikinci evlilikler olarak öne çıkmaktadır. Center for Relationship Wellness‘ın kurucusu olan Cole, terapistlik çalışmalarını Seattle ve Houston, Texas’ta sürdürmektedir.

Uzman Psikolog Filiz Kaya, İstanbul Ünivesitesi Psikoloji Bölümü’nün ardından aynı üniversitede Adli Tıp yüksek lisansını tamamlamıştır. Çift ve evlilik terapisi eğitimlerini, John ve Julie Gottman’dan alan Kaya, Sertifikalı Gottman Çift Terapisti aynı zamanda yöntemin eğiticisidir. Meslek hayatı süresince pek çok proje, araştırma ve eğitime imza atmış olan Kaya, son yıllarda çalışmalarını çiftler ve performans geliştirme konularında sınırlamıştır.

Filiz Kaya Ataklı ve Özge Altan Aytun

Psk. Dr. Özge Altan Aytun, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans eğitiminin ardından, yüksek lisans eğitimini Koç Üniversitesi’nde burslu olarak, doktora eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsünde tamamlamıştır. Türkiye’de Gottman Enstitüsü tarafından onaylı iki terapistten biri olan Aytun, Gottman metodu ile özellikle çift-ilişki problemleri, evliliğe hazırlık, aldatma, çatışma, duygusal kopukluk ve boşanma konularında çalışmakta, uzmanları eğitmekte ve süpervizyonlar düzenlemektedir.

 

Organizatör

Serap Kocabay
Telefon:
0546 777 18 99 - 0539 971 25 04
E-posta:
bilgi@psikolojistanbul.com
Website:
www.psikolojistanbul.com

Mekan

Radisson Blu Hotel Şişli
19 Mayis Cad. No 2 Şişli
İstanbul, Türkiye