Valikonağı Caddesi Sezai Selek Sk. No:20 D:5 Nişantaşı / İstanbul
Yükleniyor Etkinlikler

Eylül 22 @ 09:30 - Eylül 24 @ 18:00

ONLINE: Deneyimsel Oyun Terapisi I. Düzey Eğitimi

Deneyimsel Oyun Terapisi

Deneyimsel Oyun Terapisi (DOT) iyileşmeye giden yolda çocuğun kendi ihtiyaçlarını en iyi kendisinin bildiğine güvenir ve bunu da oyun yoluyla ortaya koyduğunu öngörür. Dr. Byron Norton ve Carol Norton tarafından geliştirilen bu model çocuğun doğuştan getirdiği iyileşmeye ve iyi olana yönelme kapasitesine vurgu yapar. Her türlü toplumsal etiketlemenin dışında, asıl mesele çocuğun kendi yaşamındaki ikilemleri, çatışmaları kendisinin nasıl algıladığı ve çözümü nasıl bulduğudur. Bu düzeltilecek bir yer değildir. DOT sadece çocuğun kendi yarasını bildiğine güvenir ve buradan yola çıkar. Çocuğa kendi hayatının başrolünü veren farklı oyun terapisi yaklaşımları olsa da DOT çocuğa sadece başrol değil kendi oyununun dolayısıyla hayatının yönetmeni olma alanını tanır.

Çocuğu merkeze alan ve süreçte ilişkiye odaklanan bu yönlendirmesiz terapi modeli, çocuğu duygusal ve davranışsal olarak olduğu haliyle kabul eder. Oyuncaklar yoluyla kendisini ifade etmesine saygı duyar, cesaretlendirir ve oyun deneyimini destekler. Bu sayede çocuk anlatımlarını derinleştirerek problemlerini ele alabilir. Böylece korkularına, endişelerine, hayal kırıklıklarına kendi hızında yaklaşabilir.

Hangi problemlerde etkilidir?

Doğum travmalarından bağlanma sorunlarına uyku/yemek/tuvalet problemlerinden kaygı bozuklukları ve fobilere kadar çok geniş bir yelpazede güvenle uygulanan etkinliği kanıtlanmış bir modeldir. Travma konusunda dünyada pek çok ülkede ilk sırada kullanılan yöntemdir.

EĞİTİM hakkında

Deneyimsel Oyun Terapisi modelinin temel ilkelerinin anlatıldığı online olarak gerçekleşen, üç günlük ilk eğitimdir. Deneyimsel Oyun Terapisinin yaklaşımı ve genel işleyiş ilkeleriyle ilgili bilgi ve uygulamalara yer verilir. Temel düzey Deneyimsel Oyun Terapisi becerilerinin paylaşılacağı bu eğitimde I. Düzey eğitim manueli katılımcılarla online olarak paylaşılmaktadır.

Bu eğitimde odaklanılan konular şunlardır:

 • Deneyimsel Oyun Terapisine genel bakış
 • Terapist danışan ilişkisi
 • Empati, oyunda yansıtmalı aktarım ve terapistin oyuna katılımı
 • Oyun Terapisi odasının düzenlenmesi, oyuncak seçimi ve oyuncakların anlamları
 • Aile ile görüşme sürecinin anlatımı
 • Ebeveynlerin terapi sürecindeki önemi ve ebeveyn terapist ilişkisi
 • Deneyimsel Oyun Terapisinin 5 Aşamasına Giriş: (i)keşif, (ii)güveni test etme, (iii)bağlılık, (iv)terapötik büyüme, (v)sonlandırma
 • Oyun Terapisinin farklı aşamalarında oyuncakların anlamı
 • Çocuklarla çalışırken zorlu durumlarla başa çıkma: Çocuğun öfkesi, çocuğun odadaki oyuncağı almak istemesinden odadan çıkmak istememesine kadar terapistin karşılaşabileceği zorluklarla ilgili beceriler
Kimler Katılabilir

Psikologlar, psikolojik danışmanlar, pedagoglar, psikiyatrlar, çocuk gelişimi uzmanları, sosyal hizmet uzmanları ve özel eğitimciler katılabilir. Söz konusu bölümlerin son sınıf ve lisansüstü öğrencileri de bu eğitime katılabilirler. Ancak devam eden eğitimlere, terapi yaklaşımı öğretildiğinden, sadece ruh sağlığı ile ilgili alanlarda lisans ve yüksek lisans sürecinde olan kişiler katılabilmektedir.

Sertifika

DOT1 eğitiminin tamamına katılım zorunluluğu vardır. Eğitim online olduğundan, eğitimin sonunda size gönderilen sınavı tamamlamanız gerekmektedir. DOT1 sınavını başarılı şekilde tamamlayan katılımcılar, Psikoloji İstanbul ve uluslararası geçerliliği olan FPS onaylı Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Düzey Eğitimi Katılımcı Sertifikası alırlar.

Eğitim Ücreti
1 Haziran 2023 tarihine kadar 15400 TL + KDV
1 Haziran 1 Ağustos 2023 tarihleri arasında 18000 TL + KDV
1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren 19500 TL + KDV
 (Ne yazık ki dolar kurundaki değişime göre, rakamlar güncellenebilmektedir.)
EğitMENler Hakkında

Nilüfer Devecigil

Nilüfer Devecigil, Amerika Claremont Colleges’da üniversite eğitimi alan Devecigil, üç yıllık psikoloji mastırını yine Amerika’da Naropa Üniversitesi’nde “Ben Ötesi Psikoloji” (Transpersonal Counseling Psychology) üzerine tamamladı. Gestalt, somatik deneyimleme gibi yaklaşımlarla psikolojiye yaklaşan Devecigil, eğitimi süresince Experiential Play Therapy (Deneyimsel Oyun Terapisi) yaratıcıları Carol ve Byron Norton, travma uzmanlığıyla tanınan Pat Ogden gibi konusunda öncü terapistlerle çalışma imkânı buldu. Almanya’da Diane Poole Heller ile Somatik Deneyimleme eğitim ve çalışmalarına katıldı. Naropa eğitimi süresince meditasyon, mindfulness eğitimleri aldı. Ayrıca Amerika’da University Of Michigan’dan Mindfulness temelli Bilişsel Terapi (MBCT) sertifikası (eğitimcinin eğitimi) ve New York Omega Merkezinden Mindfulness temelli Stres Azaltma (MBSR) eğitim sertifikası aldı. Devecigil, her sene 2 ile 10 gün arasında değişen mindful inziva çalışmaları için yurtdışında çeşitli programlara katılmaya devam etmektedir.

Deneyimsel Oyun Terapisi (DOT) eğitmeni ve süpervizörü olan Nilüfer Devecigil, Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Düzey Eğitimlerini Psikoloji İstanbul bünyesinde vermektedir. Türkiye’de gerek kurumlara gerekse açık olarak katılımcılara ebeveynlik seminerlerinin yanı sıra mindfulness atölyeleri ve grup çalışmaları da yapmaktadır. Hthayat bünyesinde ebeveynlik yazıları yayınlamakta, Doğan Egmont grubunun Anne Baba Akademisi yayınlarına danışmanlık yapmakta ve ayrıca bu kitapların önsözlerini yazmaktadır.

Amerika’da doktora eğitimine devam etmekte olan Nilüfer Devecigil, Doğan Kitap’tan çıkan “Işığın Yolu” adlı kitabın yazarıdır.

 

Byron ve Carol NortonByron Norton, Kuzey Colorado Üniversitesi’nin Profesyonel Psikoloji Bölümü, Psikolojik Danışmanlık alanında profesörlük görevinden emekli oldu. 25 yılı aşkın süredir yüksek lisans öğrencilerine, profesyonellere ve ailelere oyun terapisi eğitimi veriyor. Uluslararası geçerli olan Çocuk Psikoterapisi ve Oyun Terapisi konusunda profesörlük unvanına sahip. Oyun Terapisi ile Çocuklara Ulaşma (Reaching Children Through Play Therapy) ve Cinsel İstismara Uğramış Çocukların Oyun Terapisi ile Tedavisi (Treating Sexually Abused Children Through Play Therapy-yazımı devam ediyor) kitaplarını yazdı.

Byron Norton ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Ön Başvuru Formu

  Organizatör

  Serap Kocabay
  Telefon:
  0546 777 18 99 - 0539 971 25 04
  E-posta:
  kayit@psikolojistanbul.com
  Website:
  www.psikolojistanbul.com

  Mekan

  Online Zoom Platformu