Valikonağı Caddesi Sezai Selek Sk. No:20 D:5 Nişantaşı / İstanbul
Yükleniyor Etkinlikler

18 Temmuz 2020 @ 09:00 - 19 Temmuz 2020 @ 18:00

Pact yöntemine giriş

GÜVENLİ İŞLEYEN İLİŞKİLER: ÇİFT TERAPİSİNDE PSİKOBİYOLOJİK BİR YAKLAŞIM

Çift Terapisinde Psiko-biyolojik Yaklaşım (PACT) Dr. Stan Tatkin tarafından yakın ilişkilerde nörobilim, bağlanma ve psiko-biyolojik regülasyon teorilerine dayanılarak geliştirilmiş entegre ve son derece etkili bir yaklaşım. Çiftler bu yaklaşım aracılığıyla birbirlerinin duygu durumlarını düzenlemeyi ve güvenli işleyen ilişkiler oluşturarak sağlıklı ve güçlü birlikteliklere sahip olabilirler. Bu atölyeye katılan uzmanlar, danışanlarının ilişkisel sorunlarını yepyeni bir bakış açısı ile görmeyi ve çalışmayı öğrenecek.

Çiftin duygu hallerini birlikte yöneten bir ekip olarak hareket edebilme becerisi, o ilişkinin başarılı mı başarısız mı olacağını belirler; bu birliktelik ilişki emniyeti, güvenliği ve uzun ömürlülüğü için esastır. Çiftler duygu hallerini regüle etmeye çalışırken ortaya çıkacak sorunlardan biri günlük iletişimde sıklıkla yaşadıkları, küçük ‘t’ travmalar adı verilen ve çifte tehdit hissettiren yüz ifadeleri, beden dili, jestleri ve sözcükleri deneyimlemeleridir. Bu tehditlerin uzun süreli olması partnerlerin de birbirini er geç biyolojik olarak tehdit olarak algılamasına ve birbirlerine karşı çok daha fazla hassas olmalarına neden olur. Bu tehditleri ve çiftlerin bunlar ile nasıl başa çıkacağını en iyi, gelişimsel nörobiyoloji, hafıza, hızlı tanıma sistemleri, insan stresi modeli, bağlanma ve regülasyona ilişkin bilgiler ışığında anlayabiliriz.

Bu iki günlük atölye, herhangi bir romantik ilişkide tehdit algısının ortaya çıkmasına neden olabilecek psikobiyolojik durumlara odaklanmaktadır. Katılımcılar bu iki gün boyunca, Stan Tatkin’in kayıttan anlatımları, Eda Arduman ve Nilüfer Devecigil’in canlı yorum ve soru-cevaplarıyla etkili bir öğrenme deneyimi yaşıyor olacaktır. Bu atölye Stan Tatkin tarafından geliştirilen PACT® (A Psychobiological Approach to Couple Therapy) yöntemine giriş niteliği taşımaktadır. 20-21-22 ve 28-29-30 Temmuz tarihlerinde Stan Tatkin tarafından canlı olarak gerçekleştirilecek PACT sertifikasyon eğitimine katılmak için, bu atölyeyi tamamlamak gerekmektedir. I. Düzey PACT Eğitimine kayıt olmak için lütfen tıklayınız.

Neler Öğreneceksiniz?
 1. Güvenli işleyen ilişkilerin temel özellikleri
 2. Çiftleri güvenli bağlanmaya taşıyabilecek müdahaleler ve yaklaşımlar
 3. Küçük tehlilke “t” ve büyük tehditlerin “T” birbirinden ayırt edilmesi ve seansta nasıl çalışılacağının anlatımı
 4. Çiftlerin söylemlerinden bağımsız ilettikleri gerçek verileri almak için kullanılan görüşme teknikleri
 5. Çift terapisinde, travma mağdurlarıyla kullanılabilecek müdahaleler
 6. Çiftlerle çalışırken terapistin rahat ve uyanık kalınması sağlayan öz regülasyon teknikleri
 7. Tehdit ve tehlikenin ayırd edilmesinde ve değerlendirilmesinde rol alan beyin alanlarını tanımlanması
 8. Beyinin sosyo-emosyonel merkezlerinin tanımlanması
 9. Bağlanma biçimlerinin ve bunların tehdit ve tehlike algısına katkısının anlatımı
 10. Tehdit olarak algılanan durumlara verilen tepkileri ortaya çıkaran nörobiyolojik mekanizmaların anlatılması ve ilgili mühaleler
 11. Eyleme vurma (acting out) davranışının yönetilmesi ve terapötik işbirliğinin bozulması
 12. Eyleme vurma (acting out) davranışları ile baş etmede kullanılabilecek müdahaleler
atölyeye kimler katılabilir

Atölyeye özellikle ilişkiler ve çiftlerle çalışan tüm uzmanlar, uzman adayları (psikologlar, psikiyatristler, psikolojik danışmanlar, sosyal hizmet uzmanları, öğretmenler, aile danışmanları, insan kaynakları uzmanları ve ilgili lisans programlarının öğrencileri) ve ilişkiler konusunda çalışan herkes katılabilmektedir.

Sertifika

Atölyenin sonunda, Stan Tatkin imzalı, PACT Institute ve Psikoloji İstanbul onaylı katılım belgesi verilecektir.

Stan Tatkin’in anlattığı bölümler İngilizce olup, iki gün süresince İngilizceden Türkçeye ardıl çeviri yapılmıştır.

dr. stan tatkın Hakkında:

İlişki terapisi alanının dünyadaki duayenlerinden ünlü psikoterapist Dr. Stan Tatkin, “Çift Terapisinde PsikoBiyolojik Yaklaşım” olarak Türkçeye çevirebileceğimiz PACT® yönteminin (A Psychobiological Approach to Couple Therapy) geliştiricisi, araştırmacısı ve eğitmenidir. Son 15 yıldır, çalışmalarını California’da sürdürmekte olan Tatkin, ilişkide olmak isteyen çiftlerle ve bireylerle çalışmaktadır. Stan Tatkin ve eşi Tracey Boldemann-Tatkin, diğer psikoterapistleri bu yöntemi klinik uygulamalarında kullanmaları için eğitmek amacıyla PACT Enstitüsü’nü kurmuştur. Bunun yanısıra Tatkin, UCLA Aile Hekimliği Anabilim Dalı’nda Doç. Dr. olarak çalışmalarına devam etmekte ve dersler vermektedir. Lifespan Learning Institute’ün yönetim kurulundadır ve Harville Hendrix ve Helen LaKelly Hunt tarafından kurulan kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Relationships First’te kurucu üye olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Your Brain On Love, Wired for Love, Wired for Dating, Relationship Rx ve We Do kitaplarının yazarıdır. Stan Tatkin’in We Do kitabı, Biz Böyle Yapıyoruz adıyla Türkçeye de çevrilmiştir. Stan Tatkin ve PACT hakkında ayrıntılı bilgi için: www.thepactinstitute.com

EDA ARDUMAN HAKKINDA:

Eda Arduman (Kazmirci), Boğaziçi Üniversitesinden psikoloji lisans ve klinik psikoloji yüksek lisans derecelerini alarak mezun olmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesi Çift ve Aile Terapisi Master programında yarı zamanlı eğitmen ve Klinik Süpervizör olarak çalışmaktadır. ÇATED (Çift ve Aile Terapiler Derneği) kurucu üyesidir. İstanbul’da özel ofisinde yetişkin birey ve çiftlerle psikoterapist olarak çalışmaya devam etmektedir. Kamuda ruh sağlığı alanında çalışanlara 2014 yılından beri süpervizyon vermektedir. PACT Institute Global Elçisi olan Arduman, 2007’den beri Stan Tatkin ile birlikte çalışmaktadır. Eda Arduman hakkında ayrıntılı bilgi için: www.edaarduman.com

nilüfer devecigil hakkında:

Amerika Claremont Colleges’da üniversite eğitimi alan Devecigil, üç yıllık psikoloji mastırını yine Amerika’da Naropa Üniversitesi’nde “Ben Ötesi Psikoloji” (Transpersonal Counseling Psychology) üzerine tamamladı. Gestalt, somatik deneyimleme gibi yaklaşımlarla psikolojiye yaklaşan Devecigil, eğitimi süresince Experiential Play Therapy (Deneyimsel Oyun Terapisi) yaratıcıları Carol ve Byron Norton, travma uzmanlığıyla tanınan Pat Ogden gibi konusunda öncü terapistlerle çalışma imkânı buldu. Almanya’da Diane Poole Heller ile Somatik Deneyimleme eğitim ve çalışmalarına katıldı. Naropa eğitimi süresince meditasyon, mindfulness eğitimleri aldı. Ayrıca Amerika’da University Of Michigan’dan Mindfulness temelli Bilişsel Terapi (MBCT) sertifikası (eğitimcinin eğitimi) ve New York Omega Merkezinden Mindfulness temelli Stres Azaltma (MBSR) eğitim sertifikası aldı. Devecigil, her sene 2 ile 10 gün arasında değişen mindful inziva çalışmaları için yurtdışında çeşitli programlara katılmaya devam etmektedir.

Deneyimsel Oyun Terapisi (DOT) eğitmeni ve süpervizörü olan Nilüfer Devecigil, Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Düzey Eğitimlerini Psikoloji İstanbul bünyesinde vermektedir. Türkiye’de gerek kurumlara gerekse açık olarak katılımcılara ebeveynlik seminerlerinin yanı sıra mindfulness atölyeleri ve grup çalışmaları da yapmaktadır. Hthayat bünyesinde ebeveynlik yazıları yayınlamakta, Doğan Egmont grubunun Anne Baba Akademisi yayınlarına danışmanlık yapmakta ve ayrıca bu kitapların önsözlerini yazmaktadır.

Amerika’da doktora eğitimine devam etmekte olan Nilüfer Devecigil, Doğan Kitap’tan çıkan “Işığın Yolu” adlı kitabın yazarıdır. Nilüfer Devecigil hakkında ayrıntılı bilgi için: www.dogalebeveynlik.com