Valikonağı Caddesi Sezai Selek Sk. No:20 D:5 Nişantaşı / İstanbul
Yükleniyor Etkinlikler

Eylül 13 @ 16:00 - Aralık 6 @ 23:30

Online sensorımotor I. Düzey Eğitimi: travma terapisi

Türkiye’de ilk kez, uluslarası onaylı sensorimotor 1. düzey Eğitimi Psikoloji İstanbul’da!

Travmatik yaşantılar ve travmaya bağlı olarak yaşanan depresyon, kaygı ve kişilik bozuklukları gibi sorunlar beden, hareket, duruş ve sinir sisteminde travma ve bağlanma dinamiklerinin mirasını taşır. Dr. Pat Ogden tarafından geliştirilen Sensorimotor Psikoterapi (SP) fiziksel eylem, sinir sistemi regülasyonu ve duruş alışkanlıklarını hedefleyerek, beden farkındalığını terapi sürecine aktif olarak dahil eder. SP, olumsuz deneyimin zihin ve beden üzerindeki psikolojik etkilerinin yanı sıra fiziksel etkilerini de ele alarak, iyileşmeyi sağlayan, derin, etkili ve eklektik bir yaklaşım sunar.

EĞİTİM HAKKINDA

Travma Odaklı Sensorimotor Psikoterapi Eğitim Programı farklı müdahalelerle travma ve travmaya bağlı olarak gelişen problem ve belirtilerin beden ve sinir sistemi üzerindeki etkisinin anlaşılmasını ve etkin bir biçimde çalışılmasını sağlar. Sensorimotor Psikoterapi, travmanın bedendeki izini takip eder, tanımlar ve güvenli bir şekilde somatik benlik duygusunu aktive ederek kişiyi iyileştirir. Sensorimotor Psikoterapi’nin Travma Odaklı 1. Düzey eğitiminde kişiye zarar veren somatik paternleri, çarpık bilişsel süreçleri, tıkanan duygusal işlemlemeyi ve hasarlanmış benlik duygusunu iyileştiren etkili müdahaleler öğretilmektedir. Sensorimotor Psikoterapi travma konusunda etkinliği kanıtlanmış, APA tarafından önerilen temel psikoterapi yaklaşımlarından biriridir.

SP Eğitim Programı hakkında daha fazla bilgi için: Sensorimotor Psychotherapy Institue web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pat Ogden tarafından gerçekleştirilen Travma, Bağlanma ve Utanç eğitimine kayıt olmak için lütfen tıklayınız.

NELER ÖĞRENECEKSİNİZ

 • Sensorimotor Psikoterapiye Giriş
 • Bedenle Çalışmaya Giriş
 • Prosedürel Öğrenmede Bedenin Rolü
 • İlişki Odaklı Mindfulness
 • Temel Sensorimotor Psikoterapi Becerileri
 • Hiyerarşik Bilgi İşlemleme
 • Faz Odaklı Tedaviye Giriş
 • İşlemlemenin Beş Aşaması
 • Stabilizasyon için Somatik Kaynaklar
 • Sınırlar
 • Travma İlişkili Disosiasyon
 • Hafıza İşlemleme
 • Sensorimotor Sıralama
 • Entegrasyon ve Çözülme

eğitime Kimler Katılabilir

Yoğun beceri edindirme odaklı bir eğitim olduğundan ve çok sayıda yardımcı eğitmen eşliğinde gerçekleştirileceğinden, katılımcı sayısı 40 kişi ile sınırlıdır.

 • Terapi yapma yetkisi veren Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık, Sosyal Hizmetler lisans programlarından mezun olmuş kişiler, Psikiyatri uzmanları ve ruh sağlığı alanında uzmanlığını tamamlamış olan Aile Danışmanları
 • En az 2 yıldır alanda psikoterapi ve danışmanlık hizmeti veren uzmanlar

Katılmak isteyen adayların yukarıdaki kriterlere uyması gerekmektedir. Başvuru sürecinde CV ve diploma örneklerini göndermeleri talep edilecektir.

Eğitim Materyalleri

Eğitime kayıt olan tüm katılımcılar, Sensorimotor Institute öğrenme platformu üzerinden, eğitim manuali, eğitim videoları, Pat Ogden tarafından gerçekleştirilen eğitim bilgilendirme içeriklerine ve seans örneklerine Türkçeye çevrilmiş şekilde ulaşabilecektir.

Sertifika

Bu eğitimin ardından katılımcılar, uluslararası geçerliliği olan Sensorimotor Psychotherapy Institute onaylı Travma Odaklı 1. Düzey Eğitimi Sertifikası almaya hak kazanacaktır.

Eğitim Tarihi

Toplamda 12 gün süren ve her günde 16:00-23:30 saatleri arasında gerçekleşecek 1. Düzey Travma Terapisi Eğitiminin tarihleri aşağıdaki gibidir:

 • 13-14-15 Eylül 2023 
 • 16-17-18 Ekim 2023
 • 14-15-16 Kasım 2023
 • 4-5-6 Aralık 2023

Eğitim Ücreti

1 Mart 2023 tarihine kadar 3100 USD +  KDV
1 Haziran 2023 tarihine kadar 3250 USD +  KDV
1 Haziran 2023 tarihinden itibaren 3400 USD + KDV ‘dir.

Eğitimciler Hakkında

 

 

Jennifer Gardner, çocuklar ve bireylerle sağlık hizmetleri, toplum ruh sağlığı, erken müdahale dahil olmak üzere birçok alanda çalışmalarıyla 25 yıllık deneyime sahip lisanslı bir klinik sosyal hizmet uzmanı ve deneyimli Sensorimotor Psikoterapi eğitmenidir. Özel kliniğinde çiftlere ve yetişkinlere Sensorimotor Psikoterapi, EMDR ve psikodinamik müdahale dahil olmak üzere çeşitli yöntemler kullanarak psikoterapi sağlamaktadır. Uzmanlık alanları arasında bağlanma, seks terapisi, çiftler ve bakım verenleri içeren ilişkiler yer almaktadır. Jennifer, SP için uluslararası düzeyde eğitim vermekte ve danışmanlık sağlamaktadır. Ayrıca çiftlerle çalışmak için Sensorimotor Psikoterapi kursu geliştiricilerindendir.

 

 

 

Pat Ogden, 1970 lerin başlarında çalıştığı psikiyatri hastanesinde hastaların bedenlerinden kopuklukları, fiziksel örüntüleri ve psikolojik sorunları arasındaki ilişki dikkatini çekmeye başladı. TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) henüz DSM manuel’inde yer almadan önce, kendisi hastaların çoğunun travmatik olayı tekrar oluyormuş gibi yaşadıkları ve var olan tedavi yöntemlerinin travma hatırlatıcılarını tetiklediğini fark etti. Beden ve psikolojik sorunlar arasındaki bağlantıyı fark ederek, beden ve zihin arasındaki bu kopukluğu iyileştirmek için somatik terapi ve psikoterapiyi kapsamlı bir yöntemle birleştirerek Sensorimotor Psikoterapi ekolünü geliştirdi. 1981 yılında, öncülüğünü Ron Kurtz’un yaptığı Hakomi Enstitüsü’nü kurduktan sonra, Dr. Ogden, bugün Sensorimotor Psikoterapi Enstitüsü (SPI) olarak bilinen kendi okulunu kurdu.

Ön Başvuru Formu

  Organizatör

  Serap Kocabay
  Telefon:
  0546 777 18 99 - 0539 971 25 04
  E-posta:
  kayit@psikolojistanbul.com
  Website:
  www.psikolojistanbul.com

  Mekan

  Online Zoom Platformu