Valikonağı Caddesi Sezai Selek Sk. No:20 D:5 Nişantaşı / İstanbul
Yükleniyor Etkinlikler

13 Ekim 2022 @ 09:30 - 17:00

Partner Şiddeti Panel-Workshop
istanbul’da Yüz Yüze ve Onlıne katılımla

Toplumumuzda yayılan şiddet kültürü, ilişkilerde hemen her gün partner şiddeti olarak karşımıza çıkmakta. Kişilerin, ailelerin ve toplumun bedensel ve psikojik sağlığını tehdit etmekte. Psikoloji İstanbul olarak 2022 yılında odağımız: “İlişkilerde Şiddet Kültürüne Meydan Okumak.”

Pandemi ile birlikte gelen izolasyon ve ülke genelinde yayılan şiddet kültürünün de katkısı ile “ilişki şiddeti” acil ele alınması gereken bir probleme dönüştü. Bu amaçla, dünyadaki en önemli ilişki uzmanları olan John ve Julie Gottman’ı “Partner Şiddeti” panel/workshop etkinliğimizde ağırlıyor ve bu etkinliği, tüm sunum ve içerikleri ile birlikte, siz ruh sağlığı uzmanlarının ücretsiz katılımına açıyoruz.

İlişki ve partner şiddeti, çiftlerle ya da ebeveynlerle çalışan biz ruh sağlığı uzmanlarının, özellikle müdahale ve önleyici çalışmalar yapmada kilit noktada yer aldığımız bir sorun. Sizleri bu bir günlük atölye çalışması ile, partner şiddetini anlamaya, önlemeye ve araştırma temelli etkin müdahaleleri çevrenizdeki herkesle paylaşmaya davet ediyoruz.

13 Ekim’de İstanbul’da canlı gerçekleştirilecek Partner Şiddeti Panel Workshopunda, dünyaca ünlü ilişki duayenleri, araştırmacıları ve Gottman Enstitüsü‘nün kurucuları Dr. John ve Dr. Julie Gottman, Gottman Enstitüsü’nden Dr. Donald Cole ve Dr. Carrie Cole, ülkemizden Prof. Dr. Gökhan Oral, Dr. Duygu Buğa, Av. Ceren Küpeli, merkezimiz kurucuları Uzm. Psikolog Filiz Kaya Ataklı ve Psikolog Dr. Özge Altan Aytun uluslararası katılımlı bu önemli organizasyonda bizlerle olacak. İlişkilerle çalışan biz ruh sağlığı uzmanlarının özellikle müdahale ve önleyici çalışmalar yapmada kilit noktada yer aldığımız bir sorun ilişki ve partner şiddeti. Sizleri bu bir günlük atölye çalışması ile, partner şiddetini anlamaya, önlemeye ve araştırma temelli etkin müdahaleleri öğrenmeye davet ediyoruz.

Gelecek için ilişkilerde ataerkil bir şiddet kültürü değil, gerçek yakınlık, sevgi ve diyalog kültürü yaratabilme yolculuğumuzun bu bir sonraki önemli adımında, sizleri de aramızda görecek olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Programın İçeriği

  • Dr. John ve Dr. Julie Gottman: İlişki Şiddeti konulu bir konuşma ve karakterolojik şiddetle çalışma odaklı “Couples Against Violence” programına ilişkin bir workshopla
  • Dr. Duygu Buğa: Ülkemizde “Ev İçi Şiddet” konulu bir konuşma ile
  • Dr. Gökhan Oral: İlişkilerde “Saplantılı Takip ve Partner Şiddeti” konulu bir konuşma ile
  • Uzm. Psk. Filiz Kaya Ataklı ve Dr. Özge Altan Aytun: “Şiddet Kültürüne Karşı Ruh Sağlığı Uzmanları” konulu bir konuşma ile
  • Av. Ceren Küpeli: “İlişkilerde Dijital Şiddet” konulu bir konuşma ile
  • Dr. Don ve Dr. Carrie Cole: Romantik İlişkilerde Durumsal Şiddetle Çalışma konulu bir workshopla bizlerle olacak

Programa katılan herkesle, Psikoloji Istanbul tarafından hazırlanan 200 sayfalık, Partner Şiddeti Bilgilendirme Kılavuzu ücretsiz olarak paylaşılacaktır.

Eğitim dili İngilizce olup, program süresince İngilizceden Türkçeye simultane çeviri yapılacaktır.

kimler katılabilir?

Çiftlerle çalışan tüm ruh sağlığı uzmanları ve uzman adayları, şiddetle çalışan tüm STK, yerel yönetim, aile içi şiddet büroları, bakanlık ve baro çalışanları programa katılabilmektedir.

SERTİFİKA

Katılımcılara Gottman Institute ve Psikoloji İstanbul onaylı katılım belgesi verilecektir.

konuşmacı ve eğitmenler hakkında

Dr. John ve Dr. Julie Gottman mutlu evliliklerin devamlılığı ve boşanma tahminleri konusundaki çalışmaları ile tanınan dünyaca ünlü uzmanlardır. 40 yılı aşkın bir süre binlerce çiftle araştırmalar yapmış, Evlilik, Travma, Aldatma, Şiddet ve Ebeveynlik üzerine yaptığı çalışmalar ve projelerle, dünya genelinde çok sayıda ödül kazanmışlardır. John Gottman 200’den fazla akademik makalenin ve 40’dan fazla kitabın yazarıdır. Bu kitaplar arasında dünyada çok satanlar listesinde bulunan Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi, Aşk Nasıl Sürdürülür?, Relationship Cure, Duygusal Zekası Yüksek Çocuklar Yetiştirmek gibi kitaplar bulunmaktadır. John ve Julie Gottman ile birlikte kaleme aldıkları kitaplardan bazıları ise şu şekildedir: Artık 3 Kişiyiz, 8 Randevu, Erkekler için Kadın Rehberi, 10 Lessons to Transform your Marriage; uzmanlar için hazırlanan Marriage Clinic, 10 Principles for Doing Effective Couples Therapy.

Gottmanlar medyada Good Morning America, Today, CBS Morning News ve Oprah, The New York Times, Ladies Home Journal, Redbook, Glamour, Woman’s Day, People, Self, Reader’s Digest, TEDx ve Psychology Today gibi yayınlarda sık sık görünmekte, halen kurucusu oldukları Gottman Enstitüsü aracılığıyla tüm dünyada uzmanlar yetiştirmekte ve her sene yüzlerce çiftin ilişkilerini güçlendirmek için katıldığı “Arts and Science of Love” atölye çalışmasını düzenlemektedirler. Dr. Julie Gottman’ın ilham verici, güçlendirici ve nazik eğitmenliği ile, Dr. John Gottman ise net anlatımı, bilgilendirici, akıcı ve esprilerle dolu eğitmenliği ile, dünya genelinde pek çok uzmanı güçlendirmeye ve ilham vermeye devam etmektedir.

 

Prof. Dr. Gökhan Oral 1984’te Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur ve aynı fakültede Adli Tıp Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Psikanalizi Türkiye’ye tanıtmak, yaymak ve geliştirmek amacıyla 2003 yılında kurulan Psike İstanbul derneğinin başkanlığını yürütmektedir. Gökhan Oral, sokak çocukları, çocuk istismarı, çocuk hakları, göç ve deprem başta olmak üzere çocuk ve travma konusunda uzun süredir çeşitli projelerde çalışmakta ve Türkiye Sokak Çocukları Vakfı’nın onur üyeleri arasında yer almaktadır.

 

 

 

T.C. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi

 

Dr. Duygu Buğa, 2002 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuş, 2009 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sosyal Psikoloji yüksek lisansını tamamlamıştır. 2007-2015 yılları arasında Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattında uzman danışman olarak görev almıştır. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü Sosyal Bilimler doktora programını tamamlayarak Dr. unvanını almıştır. Sivil toplum alanında toplumsal cinsiyet eşitliği ve şiddetle mücadele konularında deneyimi olan Duygu Buğa, Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta ve farklı projelerde danışman ve eğitmen olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

 

 

Av. Ceren Küpeli, Marmara Üniversitesi’nde Hukuk lisans eğitimi akabinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Kamu Hukuku yüksek lisansını tamamlayan KÜPELİ, yüksek lisans akabinde John Hopkins University Data Foundations Nanodegree derecesini ve siber suçların takibi amacıyla “etik hacker” unvanını almıştır. Halihazırda avukat ve Bahçeşehir Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi’nde siber suçlar alanında öğretim görevlisidir. Siber suçlar alanında suçların önlenmesi, faillerin takip ve tespiti çalışmaları mevcuttur. Siber saldırı ve şantaj suçları başta olmak üzere hassas ve komplike siber suçların önlenmesi ve yasal çarelere yönelik olarak gerek uygulama safhasında gerek uluslararası akademik platformda çalışmalar yürütmekte ve bu çarelerin topluma yayılması amacıyla okullarda ve kurumlarda eğitimler vermektedir.

 

 

 

Uzman Psikolog Filiz Kaya, İstanbul Ünivesitesi Psikoloji Bölümü’nün ardından aynı üniversitede Adli Tıp yüksek lisansını tamamlamıştır. Çift ve evlilik terapisi eğitimlerini, John ve Julie Gottman’dan alan Kaya, Sertifikalı Gottman Çift Terapisti aynı zamanda yöntemin eğiticisidir. Meslek hayatı süresince pek çok proje, araştırma ve eğitime imza atmış olan Kaya, son yıllarda çalışmalarını çiftler ve performans geliştirme konularında sınırlamıştır.

Psk. Dr. Özge Altan Aytun, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans eğitiminin ardından, yüksek lisans eğitimini Koç Üniversitesi’nde burslu olarak, doktora eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsünde tamamlamıştır. Türkiye’de Gottman Enstitüsü tarafından onaylı iki terapistten biri olan Aytun, Gottman metodu ile özellikle çift-ilişki problemleri, evliliğe hazırlık, aldatma, çatışma, duygusal kopukluk ve boşanma konularında çalışmakta, uzmanları eğitmekte ve süpervizyonlar düzenlemektedir.

 

 

Dr. Don Cole, Gottman Enstitüsü’nün Klinik Direktörü ve Washington eyaletinde lisanslı bir ruh sağlığı danışmanıdır. Sertifikalı bir Gottman Çift Terapisti ve Gottman İlişki Enstitüsü üyesi ve Gottman Metod Terapisinde usta bir eğitmen olarak Gottman Metod Sertifikasyon Programının tüm seviyelerini öğretir. Teksas eyaletinde Lisanslı Profesyonel Danışman ve Lisanslı Evlilik ve Aile Danışmanı ve onaylı LPC & LMFT Süpervizörüdür. Aynı zamanda Amerikan Evlilik ve Aile Terapistleri Derneğinin Klinik Üyesidir. Evlilik terapisi, ayrılık, depresyon, anksiyete, travma tedavisi gibi konularda bireyler ve çiftlerle 30 yıldan fazla çalışma deneyimine sahiptir. Dr. Cole deneyimli bir konuşmacı ve eğitmendir.

Dr. Carrie Cole, Gottman Enstitüsü Araştırma Direktörüdür. Sertifikalı Gottman Çift Terapisti ve Gottman Terapisinde usta bir eğitmen olarak, Gottman Sertifikasyon Programının tüm seviyelerini öğretir. Teksas eyaletinde lisanslı bir profesyonel danışman ve onaylı bir LPC Süpervizörüdür. Yüksek Lisans derecesini Eğitim Psikolojisi alanında 1994 yılında Austin Üniversitesi’nden Danışmanlık Psikolojisi uzmanlığı ile aldı. Doktorasını 2022’de Capella Üniversitesi’nden psikoloji alanında aldı. Evlilik terapisi, cinsel istismar, yeme bozuklukları, ebeveynlik, travmadan terapisi, boşanma ve kişilik bozuklukları dahil olmak üzere çok çeşitli konularda bireyler ve çiftlerle çalışma konusunda 25 yıldan fazla deneyime sahiptir.

 

Başvuru Formu

Ücretsiz olarak gerçekleşecek etkinliğimize katılabilmek için lütfen tıklayınız.

Mekan

Radisson Blu Hotel Şişli + Online
19 Mayis Cad. No 2 Şişli
İstanbul, Türkiye
+ Google Haritalar