TAKVİM

Ücretsiz Webinar: Çift Terapisinde Cinselliği Konuşmak

Eda Arduman ve Stan Tatkin
Başlangıç: 23 Şubat 2024 19:00
Bitiş: 23 Şubat 2024 21:00
Ücret: Ücretsiz

WEBİNAR: Çift Terapisinde Cinselliği Konuşmak


Cinselliğin önemi kişiden kişiye değişir. Çoğu ilişkide cinsellik ve çift ilişkisinden duyulan memnuniyet arasında doğrudan bir ilişki vardır. Çift arasında yaşananlar ve gelişim döneminde bireyin cinselliğe dair yaşadığı ve yaşamadığı deneyimler, cinsel doyumu yaşayabilme yetisini belirler. Romantik ilişkide ise partnerler, cinsellik hakkında konuşmaktan kaçınarak veya özensiz konuşarak birbirine karşı uzaklaştırıcı olabilir. Eğer cinsellik partnerler arasındaki ilişkide baskı unsuru haline gelirse bu da zorlaştırıcı bir unsur olacaktır.

Cinsellik hakkında veya cinselliğe dair konuşmanın zorluğu toplumsal kaynaklı olmanın yanı sıra nöro-bilimsel kaynaklı da olabilir. Ne yazık ki çiftin yakınlığını ve güven duygusunu gözetmeyen cinsel terapi çalışmaları çoğunlukla başarısız olmaktadır. PACT, psiko-biyolojik temelli bir yaklaşım olduğu için eşler arasındaki cinsel zorlukları ele almaya elverişli bir yöntemdir.


Bu webinarda aşağıdaki soruları ele alıyor olacağız. 

  • Terapistin çiftlerle cinselliğe dair konuşurken düştüğü yanılgılar nelerdir? 
  • Partnerler arasında cinsel istek farklılıklarıyla nasıl çalışılabilir? 
  • Partnerlerden biri ilişkiyi farklı deneyimlere açmak istediğinde ve diğer partner bunu istemediğinde bu durumla nasıl çalışılır?
  • Çiftin hayatlarının farklı aşamalarında cinsel sorunlarla başa çıkabilmeleri için ne gibi yönlendirmeler yapılabilir?


23 Şubat 19.00-21:00
arasında Dr. Stan Tatkin, Klinik Psikolog Eda Arduman tarafından gerçekleştirilecek seminerimize bu alanda çalışan uzmanları bekliyoruz.Eda Arduman:

PACT Enstitüsü’nün onayladığı Türkiye’deki tek PACT eğitmeni olan Eda Arduman psikoloji ve klinik psikoloji yüksek lisans eğitimlerini Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Çift ve Aile Terapisi Master programında yarı zamanlı eğitmen ve Klinik Süpervizör olarak çalışmaktadır. ÇATED (Çift ve Aile Terapiler Derneği) kurucu üyesidir. İstanbul’da özel ofisinde yetişkin birey ve çiftlerle psikoterapist olarak çalışmaya devam etmektedir. Kamuda ruh sağlığı alanında çalışanlara 2014 yılından beri süpervizyon vermektedir. PACT Enstitüsü Global Elçisi olan Arduman, 2007’den beri Stan Tatkin ile birlikte çalışmaktadır. Eda Arduman hakkında daha fazla bilgi için: www.edaarduman.com

Dr.Stan Tatkin: 

İlişki terapisi alanının dünyadaki duayenlerinden ünlü psikoterapist Dr. Stan Tatkin, “Çift Terapisinde Psiko-biyolojik Yaklaşım” olarak Türkçeye çevirebileceğimiz PACT® yönteminin (A Psychobiological Approach to Couple Therapy) geliştiricisi, araştırmacısı ve eğitmenidir. Son 15 yıldır, çalışmalarını California’da sürdürmekte olan Tatkin, ilişkide olmak isteyen çiftlerle ve bireylerle çalışmaktadır. Stan Tatkin ve eşi Tracey Boldemann-Tatkin, diğer psikoterapistleri bu yöntemi klinik uygulamalarında kullanmaları için eğitmek amacıyla PACT Enstitüsü’nü kurmuştur. Bunun yanı sıra Tatkin, UCLA Aile Hekimliği Anabilim Dalı’nda Doç. Dr. olarak çalışmalarına devam etmekte ve dersler vermektedir. Lifespan Learning Institute’ün yönetim kurulundadır ve Harville Hendrix ve Helen LaKelly Hunt tarafından kurulan kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan Relationships First’te kurucu üye olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Your Brain On Love, Wired for Love, Wired for Dating, Relationship Rx ve We Do kitaplarının yazarıdır. Stan Tatkin’in We Do kitabı, Biz Böyle Yapıyoruz, Wired for Love kitabı da Sevgi ile Bağlanma adıyla Türkçeye çevrilmiştir. Stan Tatkin ve PACT hakkında daha fazla bilgi için: www.thepactinstitute.com