TAKVİM

Deneyimsel Oyun Terapisi

Nilüfer Devecigil
Başlangıç: 26 Eylül 2024 09:30
Bitiş: 29 Eylül 2024 17:30
Ücret: 39.000 TL +KDV
DENEYİMSEL OYUN TERAPİSİ

Deneyimsel Oyun Terapisi (DOT) iyileşmeye giden yolda çocuğun kendi ihtiyaçlarını en iyi kendisinin bildiğine güvenir ve bunu da oyun yoluyla ortaya koyduğunu öngörür. Dr. Byron Norton ve Carol Norton tarafından geliştirilen bu model çocuğun doğuştan getirdiği iyileşmeye ve iyi olana yönelme kapasitesine vurgu yapar. Her türlü toplumsal etiketlemenin dışında, asıl mesele çocuğun kendi yaşamındaki ikilemleri, çatışmaları kendisinin nasıl algıladığı ve çözümü nasıl bulduğudur. Bu düzeltilecek bir yer değildir. DOT sadece çocuğun kendi yarasını bildiğine güvenir ve buradan yola çıkar. Çocuğa kendi hayatının başrolünü veren farklı oyun terapisi yaklaşımları olsa da DOT çocuğa sadece başrol değil kendi oyununun dolayısıyla hayatının yönetmeni olma alanını tanır.

Çocuğu merkeze alan ve süreçte ilişkiye odaklanan bu yönlendirmesiz terapi modeli, çocuğu duygusal ve davranışsal olarak olduğu haliyle kabul eder. Oyuncaklar yoluyla kendisini ifade etmesine saygı duyar, cesaretlendirir ve oyun deneyimini destekler. Bu sayede çocuk anlatımlarını derinleştirerek problemlerini ele alabilir. Böylece korkularına, endişelerine, hayal kırıklıklarına kendi hızında yaklaşabilir.

HANGİ PROBLEMLERDE ETKİLİDİR?

Doğum travmalarından bağlanma sorunlarına uyku/yemek/tuvalet problemlerinden kaygı bozuklukları ve fobilere kadar çok geniş bir yelpazede güvenle uygulanan etkinliği kanıtlanmış bir modeldir.  

DENEYİMSEL OYUN TERAPİSİ HAKKINDA

Deneyimsel Oyun Terapisi, çocukların olumsuz içselleştirilmiş ilişkisel modellerini ve travma ile ilgili belirtileri ele almak için güvenli bir terapötik ilişki kurarak çocuğun iyileşmesine yönelik derinlemesine bir yaklaşım sunar. Bu ilişki, çocukla uyum, regülasyon ve empati özelliklerini barındırır. Program, Deneyimsel Oyun Terapisinin temel ilkelerini anlatmakta ve bu yaklaşımın genel işleyiş ilkeleri hakkında 42 saatlik çevrimiçi içerikle bilgi ve uygulamalar sunmaktadır. Ayrıca, Deneyimsel Oyun Terapisi becerileri paylaşılan bu programda, DOT manueli katılımcılara çevrimiçi olarak sağlanır.

Bu kapsamlı eğitim yolculuğu, temel bilgilerden ileri terapi becerilerine kadar toplamda 32 saatlik zengin içerik ve 10 saatlik danışmanlık/süpervizyon sunar. Program, profesyonel yeteneklerinizi geliştirmenizi ve çalıştığınız çocuklar ile aileler üzerinde derin bir etki yaratmanızı sağlar.

EĞİTİMDE ODAKLANAN KONULAR
 • Deneyimsel Oyun Terapisine Genel Bakış
 • Terapist ve Danışan İlişkisi
 • Oyun Terapisi Odasının Düzenlenmesi: Oyuncak Seçimi ve Oyuncakların Anlamları
 • Aile ile Görüşme Süreçleri
 • Ebeveynlerin Terapi Sürecindeki Rolü ve Ebeveyn-Terapist İlişkisi
 • Deneyimsel Oyun Terapisinin Evreleri ve Her Evre için Gerekli Terapistlik Becerileri
 • Sinir Sistemi, Travma ve Polivagal Teori'nin Oyun Terapisinde Kullanımı
 • Çalışırken Karşılaşılan Zorluklar: Çocuğun Öfkesi, Oyuncağı Almak İstemesi ve Odadan Çıkmak İstememesi Gibi Durumlarla Başa Çıkma Becerileri
 • Terapist için Mindfulness ve Kaynak Geliştirme,

Program 4 tam gün sürecek ve 5 ay boyunca her ay ikişer saatlik ayrı oturumlar ile desteklenecektir. İki saatlik oturumlar, danışan videoları izlenerek ve üzerine tartışma yapılacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, her ay katılımcılar çeşitli ödevler ve seans videoları üzerinde çalışacaklardır. Bu eğitimin sonunda katılımcıların kapsamlı bir şekilde oyun terapisine vakıf olmaları amaçlanmaktadır.

KİMLER KATILABİLİR

Psikologlar, psikolojik danışmanlar, pedagoglar, psikiyatrlar, çocuk gelişimi uzmanları, sosyal hizmet uzmanları ve özel eğitimciler katılabilir. Söz konusu bölümlerin son sınıf ve lisansüstü öğrencileri de katılabilirler.

SERTİFİKA

Tamamına katılım zorunluluğu vardır.  Programın sonunda Psikoloji İstanbul onaylı katılımcı belgesi verilecektir.

TARİHİ

26-27-28-29 Eylül 2024 tarihlerinde 09.30 - 17.30 saatleri arasında gerçekleşecektir.

Aylık Oturum Tarihleri: 

 • 23 Ekim 2024
 • 20 Kasım 2024
 • 18 Aralık 2024
 • 22 Ocak 2025
 • 19 Şubat 2025 tarihlerinde 19.00 - 21.00 arasında gerçekleşecektir.
ÜCRETİ

28 Haziran tarihine kadar 39.000 TL +KDV

1 Eylül tarihine kadar 42.000 TL +KDV

1 Eylül tarihinden itibaren 45.000 TL + KDV'dir.


Dr. Nilüfer Devecigil:

Amerika Claremont Colleges’da üniversite eğitimi alan Devecigil, üç yıllık psikoloji mastırını yine Amerika’da Naropa Üniversitesi’nde “Ben Ötesi Psikoloji” (Transpersonal Counseling Psychology) üzerine tamamladı. Gestalt, somatik deneyimleme gibi yaklaşımlarla psikolojiye yaklaşan Devecigil, eğitimi süresince Experiential Play Therapy (Deneyimsel Oyun Terapisi) yaratıcıları Carol ve Byron Norton, travma uzmanlığıyla tanınan Pat Ogden gibi konusunda öncü terapistlerle çalışma imkânı buldu. Almanya’da Diane Poole Heller ile Somatik Deneyimleme eğitim ve çalışmalarına katıldı. Naropa eğitimi süresince meditasyon, mindfulness eğitimleri aldı. Ayrıca Amerika’da University Of Michigan’dan Mindfulness temelli Bilişsel Terapi (MBCT) sertifikası (eğitimcinin eğitimi) ve New York Omega Merkezinden Mindfulness temelli Stres Azaltma (MBSR) eğitim sertifikası aldı. Devecigil, her sene 2 ile 10 gün arasında değişen mindful inziva çalışmaları için yurtdışında çeşitli programlara katılmaya devam etmektedir.

 Türkiye’de gerek kurumlara gerekse açık olarak katılımcılara ebeveynlik seminerlerinin yanı sıra mindfulness atölyeleri ve grup çalışmaları da yapmaktadır. Hthayat bünyesinde ebeveynlik yazıları yayınlamakta, Doğan Egmont grubunun Anne Baba Akademisi yayınlarına danışmanlık yapmakta ve ayrıca bu kitapların önsözlerini yazmaktadır.

Amerika’da doktora eğitimini tamamlayan Nilüfer Devecigil, Doğan Kitap’tan çıkan “Işığın Yolu” adlı kitabın yazarıdır.
  ORGANİZATÖR
 • Serap Kocabay
 • 0546 777 18 99 - 0539 971 25 04
 • bilgi@psikolojistanbul.com
Başvurunuzu tamamlamak için aşağıdaki formu eksiksiz doldurun.

Çalıştığınız kurum :

Neden katılmak istiyorsunuz?

Diğer etkinliklerimizden haber almak ister misiniz? :