Valikonağı Caddesi Sezai Selek Sk. No:20 D:5 Nişantaşı / İstanbul
Yükleniyor Etkinlikler

2 Mayıs 2021 @ 10:00 - 1 Haziran 2021 @ 13:00

ilişki sorunlarında gottman

Toplantılarımıza ilişki terapisindeki etkinliğini arttırmak isteyen ve Gottman I. düzey eğitimini tamamlamış olan tüm uzmanlar katılabilmektedir. Her bir toplantıya özel olarak belirlenen konu başlıklarında temel müdahaleler ve vaka sunumları anlatılacak ve konuya ilişkin terapistlerden gelen sorular yanıtlanmıştır.

Her bir oturumu 3 saatten oluşan toplantıların içerikleri aşağıdaki gibidir. Dilediğiniz zaman kayıt yaptırabilir ve evinizin konforunda izleyebilirsiniz.

1- İlişki Değerlendirme Süreci

İlk görüşme, bireysel görüşmeler, ölçeklerin değerlendirilmesi, geribildirim görüşmesi ve terapi planının hazırlanması. Yoğun iletişim problemi (çatışma) ve aldatma ile terapiye başvuran iki farklı çiftin vaka sunumu. Katılımcıların değerlendirme sürecine ilişkin vaka sorularının yanıtlanması.

2- İlişkide Yoğun Çatışmayla Terapi

Terapi sürecinde çatışmayı yönetmeyi sağlayan müdahalelerin (taşmayı durdurma, çatışma içindeki hayaller, rapoport, mahşerin 4 atlısı, onarma listesi, vb.) vaka örnekleriyle anlatımı. Katılımcıların terapide çatışmayı yönetme sürecine ilişkin vaka sorularının yanıtlanması.

3- İlişkide Yakınlık Sorunlarıyla Terapi

Duygusal kopukluk ve diğer yakınlık sorunlarıyla terapi sürecinde etkin çalışabilmeyi sağlayan müdahalelerin (sihirli 5,5 saat, sevgi haritaları, stres azaltıcı konuşma, takdir kültürü vb.) vaka örnekleriyle anlatımı. Katılımcıların terapide yakınlığı arttırma sürecine ilişkin vaka sorularının yanıtlanması.

4- İlişkide Ortak Anlam Sorunlarıyla Terapi

Hayalleri gerçekleştirmek ve ortak anlam yaratma sorunlarıyla terapi sürecinde etkin çalışabilmeyi sağlayan müdahalelerin (ritüeller, bağ kurma, aile mirası vb.) vaka örnekleriyle anlatımı. Katılımcıların terapide ortak anlam yaratma ve güçlendirme sürecine ilişkin vaka sorularının yanıtlanması.

5- İlişki Terapisinde Aldatma ile Çalışma

Gottman Çift Terapisi yönteminde aldatma ile çalışma sürecinin değerlendirme ve tedavi planının anlatımı. Çeşitli vaka örneklerinin (seansta ortaya çıkan aldatma, aldatma sonrasında ilişkiyi onarma, aldatma ardından ayrılık vb.) paylaşımı ve katılımcılardan gelen soruların yanıtlanması.

6- İlişki Terapisinde Durumsal Şiddetle Çalışma

Gottman Çift Terapisi yönteminde ilişkideki şiddetle (önlenebilir, durumsal şiddet) ile çalışma sürecinin değerlendirme ve tedavi planının anlatımı. Çeşitli vaka örneklerinin (önlenebilir fiziksel şiddet, duygusal istismar, cinsel şiddet) paylaşımı ve katılımcılardan gelen soruların yanıtlanması.

7- İlişki Terapisinde Depresyon ile Çalışma

Gottman Çift Terapisi yönteminde partnerlerden birinin ya da ikisinin de depresyonda olduğu çiftlerle çalışma sürecinin değerlendirme ve tedavi planının anlatımı. Çeşitli vaka örneklerinin paylaşımı ve katılımcılardan gelen soruların yanıtlanması.

8- İlişki Terapisinde Akut ve Kompleks Travma ile Çalışma

Gottman Çift Terapisi yönteminde travma ile çalışma sürecinin değerlendirme ve tedavi planının anlatımı. Çeşitli vaka örneklerinin (kayıp/yas, çocukluk cinsel istismarı, ölümcül hastalık ve diğer travmatik yaşantılar) paylaşımı ve katılımcılardan gelen soruların yanıtlanması.

9- İlişki Terapisinde Karakterolojik Şiddetle Çalışma

Gottman Çift Terapisi yönteminde karakterolojik şiddetle (tekrarlayan, tehlikeli, taraflardan birinin mağdur diğerinin fail olduğu ve önlenemeyen) çalışılmamaktadır. Bu toplantıda, karakterolojik şiddet gösteren bireyleri tanıma, değerlendirme sürecinin yapısı ve terapi sürecinin yönetimi anlatılması ve katılımcılardan gelen soruların yanıtlanması.

10- İlişki Terapisinde Bağımlılıkla Çalışma

Gottman Çift Terapisi yönteminde bağımlılık ile çalışma sürecinin değerlendirme ve tedavi planının anlatımı. Çeşitli vaka örneklerinin (alkol, kumar, madde, eş bağımlılık vb.) paylaşımı ve katılımcılardan gelen soruların yanıtlanması.

11- İlişki Terapisinde Kişilik Bozukluklarıyla Çalışma

Gottman Çift Terapisi yönteminde kişilik bozuklukları ile çalışma sürecinin değerlendirme ve tedavi planının anlatımı. Çeşitli vaka örneklerinin (borderline, narsistik ve paranoid) paylaşımı ve katılımcılardan gelen soruların yanıtlanması.

12- İlişki Terapisinde maraton çalışma

Gottman Çift Terapisi yönteminde çiftlerle yoğunlaştırılmış maraton terapi yöntemiyle çalışma sürecinin değerlendirme ve tedavi planının anlatımı. Çeşitli vaka örneklerinin paylaşımı ve katılımcılardan gelen soruların yanıtlanması.

Katılım koşulları

Gottman Eğitimi almış (minimum 1. düzey) tüm uzmanlar bu içeriğe erişebilir.

katılım belgesi

Tüm toplantılar için, 36 saatlik Psikoloji İstanbul onaylı katılım belgesi verilmektedir.

KATILIM Ücreti

Tüm toplantılara katılım bedeli 5000 TL + KDV

Eğitimciler Hakkında:
Filiz Kaya Ataklı ve Özge Altan Aytun

Uzman Psikolog Filiz Kaya, İstanbul Ünivesitesi Psikoloji Bölümü’nün ardından aynı üniversitede Adli Tıp yüksek lisansını tamamlamıştır. Çift ve evlilik terapisi eğitimlerini, John ve Julie Gottman’dan alan Kaya, Sertifikalı Gottman Çift Terapisti aynı zamanda yöntemin eğiticisidir. Meslek hayatı süresince pek çok proje, araştırma ve eğitime imza atmış olan Kaya, son yıllarda çalışmalarını çiftler ve performans geliştirme konularında sınırlamıştır.

Psikolog Dr. Özge Altan Aytun, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans eğitiminin ardından, yüksek lisans eğitimini Koç Üniversitesi’nde burslu olarak ve doktora eğitimini de İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsünde tamamlamıştır. Türkiye’de Gottman Enstitüsü tarafından onaylı iki terapistten biri olan Aytun, Gottman metodu ile özellikle çift-ilişki problemleri, evliliğe hazırlık, aldatma, çatışma, duygusal kopukluk ve boşanma konularında çalışmakta, uzmanları eğitmekte ve süpervizyonlar düzenlemektedir.

Ön Başvuru Formu

  Detaylar

  Başlangıç:
  2 Mayıs 2021 @ 10:00
  Bitiş:
  1 Haziran 2021 @ 13:00
  Ücret:
  5000 TL + KDV
  Etkinlik Kategori:
  , ,
  Etkinlik etiketleri:
  , , , ,

  Organizatör

  Serap Kocabay
  Telefon:
  0546 777 18 99 - 0539 971 25 04
  E-posta:
  kayit@psikolojistanbul.com
  Website:
  www.psikolojistanbul.com

  Mekan

  Online Zoom Üzerinden
  Türkiye + Google Haritalar