Valikonağı Caddesi Sezai Selek Sk. No:20 D:5 Nişantaşı / İstanbul
Yükleniyor Etkinlikler

22 Mart 2020 - 23 Mart 2020

GÜVENLİ BAĞLANAN İLİŞKİLER: ÇİFT TERAPİSİNDE PSİKOBİYOLOJİK BİR YAKLAŞIM

Dr. Stan Tatkin İstanbul’da, Mart 2020

Çift Terapisinde Psiko-biyolojik Yaklaşım (PACT) Dr. Stan Tatkin tarafından yakın ilişkilerde nörobilim, bağlanma ve psiko-biyolojik regülasyon teorilerine dayanılarak geliştirilmiş entegre ve son derece etkili bir yaklaşım. Çiftler bu yaklaşım aracılığıyla birbirlerinin duygu durumlarını düzenlemeyi ve ilişkilerinde güvenli bağlanmayı sağlayarak sağlıklı ve güçlü ilişkilere sahip olabilirler. Bu atölyeye katılan uzmanlar, danışanlarının ilişkisel sorunlarını yepyeni bir bakış açısı ile görmeyi ve çalışmayı öğrenecek.

Çiftin duygu hallerini birlikte yöneten bir takım olarak hareket edebilme becerisi, o ilişkinin başarılı mı başarısız mı olacağını belirler; bu birliktelik ilişki emniyeti, güvenliği ve uzun ömürlülüğü için esastır. Çiftler duygu hallerini regüle etmeye çalışırken ortaya çıkacak sorunlardan biri günlük iletişimde sıklıkla yaşadıkları, küçük ‘t’ travmalar adı verilen ve çifte tehdit hissettiren yüz ifadeleri, beden dili, jestleri ve sözcükleri deneyimlemeleridir. Bu tehditlerin uzun süreli olması partnerlerin de birbirini er geç biyolojik olarak tehditkâr algılamasına ve birbirlerine karşı çok daha fazla hassas olmalarına neden olur. Bu tehditleri ve çiftlerin bunlar ile nasıl başa çıkacağını en iyi, gelişimsel nörobiyoloji, hafıza, hızlı tanıma sistemleri, insan stresi modeli, bağlanma ve regülasyona ilişkin bilgiler ışığında anlayabiliriz.

Bu iki günlük atölye, herhangi bir romantik ilişkide tehdidin ortaya çıkmasına neden olabilecek psikobiyolojik koşullara odaklanmaktadır. Katılımcılar bu iki gün boyunca, klinik vaka video örnekleri, uygulamalar ve anlatımlar aracılığıyla, küçük “t” tehditlerin nasıl ortaya çıktığını ve biyolojik veya sistemik bir problemin oluşmasını nasıl önlenebileceğini ve bu problemlerle nasıl çalışılacağını öğreniyor olacaklar.

Bu atölye aynı zamanda bir sertifikasyon programı olan ve Stan Tatkin tarafından geliştirilen PACT® (A Psychobiological Approach to Couple Therapy) yöntemine giriş niteliği taşımaktadır.

ATÖLYE AKIŞ ve İÇERİĞİ

BİRİNCİ GÜN

 • PACT® Yöntemine Giriş
 • İnsan Hatası Potansiyelleri
 • Bağlanma
 • Sinir Sisteminin Regülasyonu
 • Travma ve Beyin
 • Doğru Olanı Yapmanın Nörobilimi
 • Temel PACT® Görüşme Becerileri

İKİNCİ GÜN

 • Yüz Okuma ve Yalan
 • Travma, Çözülme ve Kişilik Bozuklukları
 • Travma ile Çalışma
 • Kişilik Bozuklukları ile Çalışma
 • İleri Düzey Müdahaleler
 • Evreleme
 • Vaka İnceleme (Rol Oyunları)
Neler Öğreneceksiniz?
 1. Güvenli bağlanan ilişkilerin en az beş özelliği
 2. Çiftleri güvenli bağlanmaya taşıyabilecek en az üç müdahale
 3. Küçük “t” tehditlerin öğrenilmesi ve seansta anlatımı
 4. Her bir partnerden doğru bilgileri almak için kullanılan en az üç görüşme tekniği
 5. Çift terapisinde, travma mağdurlarıyla çalışmak için kullanılan en az üç müdahale
 6. Çiftlerle çalışırken terapistin rahat ve ayık kalınması sağlayan öz regülasyon teknikleri
 7. Tehdit tespitinde ve değerlendirilmesinde rol alan beyin alanlarını tanımlanması
 8. Sosyo-emosyonel beyin alanlarını tanımlanması
 9. Bağlanma örüntülerinin ve bunların tehdit duyarlılığına katkısının tanımlanması
 10. Tehdit davranışına ve tepkisine dahil olan mekanizmaların ve bunlara müdahalelerin tanımlanması
 11. Taşma davranışlarının ve terapötik ittifak eksikliğini tanımlanması
 12. Taşma davranışları ile baş etmede kullanılabilecek en az üç müdahale
atölyeye kimler katılabilir

Atölyeye özellikle ilişkiler ve çiftlerle çalışan tüm uzmanlar, uzman adayları (psikologlar, psikiyatristler, psikolojik danışmanlar, sosyal hizmet uzmanları, öğretmenler, aile danışmanları, insan kaynakları uzmanları ve ilgili lisans programlarının öğrencileri) ve ilişkiler konusunda çalışan herkes katılabilmektedir.

Sertifika

Atölyenin sonunda, Stan Tatkin imzalı, PACT Institute ve Psikoloji İstanbul onaylı katılım belgesi verilecektir.

Atölyenin dili İngilizce olup, iki gün süresince İngilizceden Türkçeye ardıl çeviri yapılacaktır.

dr. stan tatkın Hakkında:

İlişki terapisi alanının dünyadaki duayenlerinden ünlü psikoterapist Dr. Stan Tatkin, “Çift Terapisinde PsikoBiyolojik Yaklaşım” olarak Türkçeye çevirebileceğimiz PACT® yönteminin (A Psychobiological Approach to Couple Therapy) geliştiricisi, araştırmacısı ve eğitmenidir. Son 15 yıldır, çalışmalarını California’da sürdürmekte olan Tatkin, ilişkide olmak isteyen çiftlerle ve bireylerle çalışmaktadır. Stan Tatkin ve eşi Tracey Boldemann-Tatkin, diğer psikoterapistleri bu yöntemi klinik uygulamalarında kullanmaları için eğitmek amacıyla PACT Enstitüsü’nü kurmuştur. Bunun yanısıra Tatkin, UCLA Aile Hekimliği Anabilim Dalı’nda Doç. Dr. olarak çalışmalarına devam etmekte ve dersler vermektedir. Lifespan Learning Institute’ün yönetim kurulundadır ve Harville Hendrix ve Helen LaKelly Hunt tarafından kurulan kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Relationships First’te kurucu üye olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Your Brain On Love, Wired for Love, Wired for Dating, Relationship Rx ve We Do kitaplarının yazarıdır. Stan Tatkin’in We Do kitabı, Biz Böyle Yapıyoruz adıyla Türkçeye de çevrilmiştir.

Güvenli İlişkiler Semineri

Stan Tatkin tarafından 21 Mart Cumartesi günü isteyen herkese açık olarak gerçekleşecek ve 10.00-13.00 saatleri arasında sürecek olan seminere katılmak için tıklayınız. İki gün sürecek olan atölye çalışmasına katılmak için ise, aşağıdaki başvuru formunu doldurmanız önkaydınızı yaptırmanız için yeterlidir.

Mekan

Radisson Blu Hotel Şişli + Online
19 Mayis Cad. No 2 Şişli
İstanbul, Türkiye