Valikonağı Caddesi Sezai Selek Sk. No:20 D:5 Nişantaşı / İstanbul
Yükleniyor Etkinlikler

24 Mayıs 2021 @ 17:00 - 5 Haziran 2021 @ 18:30

Ücretsiz Webinar:
nilüfer devecigil ile Ebeveynlere Özel
9-12 Yaş Çocuklarında sağlıklı Cinsellik

Ebeveynlere özel bir sağlıklı cinsel gelişim webinarı…

Çocuklarımız cinsel eğitimi nereden alıyor? Bu soruyu kendinize sordunuz mu? Dijital çağda çocuklarımızın kendi bedenine, benlik duygusuna, ilişkilerine ve cinselliğine karşı olumlu bir tutum geliştirebilmesi için cinsel eğitimi güvenli bir yetişkinden alması önemli. Aşırı cinselleştirilmiş* bir medya kültürünün cinsiyet ve cinsellik hakkındaki anlayışımızı nasıl şekillendirdiğini düşündünüz mü? Çocuklarımızın cep telefonları ve internette gezindikleri sitelerde cinsel içerikli ne tür görüntülere maruz kaldıklarını biliyor musunuz? Bu 1,5 saatlik webinarda ebeveyn olarak aşırı cinselleştirilmiş kültürün etkilerine karşı esnek-dayanıklı çocuklar yetiştirmek için cinsel eğitimi nasıl bir açıdan vereceğimizi konuşacağız. 9-12 yaş ebeveynlerine açık olan webinarda konuşulacak konuları şöyle sıralayabiliriz:

  • Ergenlikle birlikte gelen beden algısı
  • Anatomik terimleri doğru kelimelerle kullanmanın önemi ve ne işe yaradıkları
  • Ergenlikle birlikte gelen fiziksel, duygusal değişimler
  • Sınırlar, hayır diyebilmek ve iç uyarı sinyallerini tanımak
  • Pornografinin neden zararlı olduğuna dair eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek

*APA’ya (American Psychological Association) göre (2007), cinselleştirilme şu şartlar altında ortaya çıkıyor: Bir kişinin değeri onun (erkek ya da kadın) diğer özellikleri bir kenara bırakılarak,  cinsel cazibesi ve davranışlarına göre belirleniyor; kişi fiziksel çekiciliği (dar anlamda) seksi olmak sayan bir standarda sarılıyor; kişi cinsel bir objeye dönüştürülüyor-karar almak ve bağımsız olmak kapasitesi var olan bir kişi olarak değil başkalarının kullanımına sunulan bir eşya olarak algılanıyor; ve/veya cinsellik uygunsuz bir biçimde bir kişinin üzerine yapıştırılıyor (s. 1).

American Psychological Association. (2007). Report of the APA task force on the sexualization of girls. Retrieved from: http://www.apa.org/pi/women/programs/girls/report-full.pdf

Nilüfer devecigil hakkında

Amerika Claremont Colleges’da üniversite eğitimi alan Devecigil, üç yıllık psikoloji mastırını yine Amerika’da Naropa Üniversitesi’nde “Ben Ötesi Psikoloji” (Transpersonal Counseling Psychology) üzerine tamamladı. Gestalt, somatik deneyimleme gibi yaklaşımlarla psikolojiye yaklaşan Devecigil, eğitimi süresince Experiential Play Therapy (Deneyimsel Oyun Terapisi) yaratıcıları Carol ve Byron Norton, travma uzmanlığıyla tanınan Pat Ogden gibi konusunda öncü terapistlerle çalışma imkânı buldu. Almanya’da Diane Poole Heller ile Somatik Deneyimleme eğitim ve çalışmalarına katıldı. Naropa eğitimi süresince meditasyon, mindfulness eğitimleri aldı. Ayrıca Amerika’da University Of Michigan’dan Mindfulness temelli Bilişsel Terapi (MBCT) sertifikası (eğitimcinin eğitimi) ve New York Omega Merkezinden Mindfulness temelli Stres Azaltma (MBSR) eğitim sertifikası aldı. Devecigil, her sene 2 ile 10 gün arasında değişen mindful inziva çalışmaları için yurtdışında çeşitli programlara katılmaya devam etmektedir.

Deneyimsel Oyun Terapisi (DOT) eğitmeni ve süpervizörü olan Nilüfer Devecigil, Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Düzey Eğitimlerini Psikoloji İstanbul bünyesinde vermektedir. Türkiye’de gerek kurumlara gerekse açık olarak katılımcılara ebeveynlik seminerlerinin yanı sıra mindfulness atölyeleri ve grup çalışmaları da yapmaktadır. Hthayat bünyesinde ebeveynlik yazıları yayınlamakta, Doğan Egmont grubunun Anne Baba Akademisi yayınlarına danışmanlık yapmakta ve ayrıca bu kitapların önsözlerini yazmaktadır.

Amerika’da doktora eğitimine devam etmekte olan Nilüfer Devecigil, Doğan Kitap’tan çıkan “Işığın Yolu” adlı kitabın yazarıdır.

Mekan

Online Zoom Platformu