TAKVİM

Deneyimsel Oyun Terapisi Akreditasyonunda Güncelleme

Nilüfer Devecigil ve Byron Norton
Başlangıç: 24 Şubat 2024 21:00
Bitiş: 24 Şubat 2024 23:00
Ücret: Ücretsiz

DOT
Deneyimsel Oyun Terapisi Akreditasyonunda Güncelleme

Deneyimsel Oyun Terapisi Akreditasyonunda Değişiklik ve Sevgi Dolu Bir Geçiş

Sevgili Meslektaşlarımız,

Geçtiğimiz 15 yıl boyunca, Psikoloji İstanbul olarak, Byron Norton ve Nilüfer Devecigil eğitmenliğinde gerçekleşen ve APT tarafından uluslararası olarak akredite edilen "Deneyimsel Oyun Terapisi" yöntemini siz ülkemiz uzmanlarıyla paylaşma ayrıcalığına sahip olduk. Bu program, meslek hayatımızın temel taşlarından biri olmanın yanı sıra, hepimiz için önemli bir okul ve yaşam alanı oldu. Deneyimsel Oyun Terapisi hepimizin hayatında var olmaya devam edecek olmakla birlikte, 2025 Ağustos itibarı ile uluslararası akreditasyon özelliği taşımıyor olacak.

Bu değişiklik, yöntemin kurucusu ve yıllardır tüm deneyimini cömertlikle ülkemiz uzmanları ile paylaşan Byron ve Carol Norton'ın emekli olması sebebiyle gerçekleşmekte ve dolayısıyla Amerika’yı da kapsamaktadır. Bu kararlarına, onların 50 yıldır devam eden adanmışlığına ve sayısız hayata getirdikleri iyileştiren dokunuşlarına yaraşır şekilde eşlik etmek ve bu geçiş sürecinde, değerli katkıları için en derin şükranlarımızı ifade ettiğimizden emin olmak istiyoruz.

Byron ve Carol Norton'ı onurlandırmak ve olağanüstü kariyerlerini kutlamak için bu yıl 24 Şubat'ta ülkemiz uzmanlarının seslerini duyabilecekleri, minnettarlığımızı hissedebilecekleri bir emeklilik partisi düzenliyoruz. Onlarla bir araya gelmek, Deneyimsel Oyun Terapisine dair anılarımızı paylaşmak ve takdirlerimizi sunarak bu karara destek olalım istiyoruz. Bu özel etkinliğe pikonferans@gmail.com adresine göndereceğiniz fotoğraflarınız, video kayıtlarınız ve aklınıza gelen her türlü öneri ile destek olacağınızı biliyoruz.

Deneyimsel Oyun Terapisi Yönteminde uluslararası akreditasyon onayı ile geçireceğimiz son bir buçuk yıl olduğundan, “uluslararası akreditasyon benim için önemli” diyenlerinizi de erken zamanda bilgilendirerek planlarınızı bu değişen koşullara göre yapmanız için cesaretlendirmek, sorunsuz ve gerçekçi bir geçiş süreci için sizlere destek olmak istiyoruz.

Bu önemli geçiş, yeni fırsatlar ve gelişmelerle birlikte geliyor. Psikoloji İstanbul olarak, bilimsel esaslara ve uluslararası standartlara uygun, mesleki gelişim ve destek sağlama taahhüdümüz değişmeden devam ediyor.

Aşağıda DOT akreditasyon süreci ve sizlerden gelen sık sorulan sorular bölümleri yer almakta. Bunların dışında da kendi durumunuza özel soru ve ihtiyaçlarınızı belirtmek üzere, bizlere yine pikonferans@gmail.com adresinden ya da bilgi@psikolojistanbul.com üzerinden erişebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

24 Şubat saat 21:00’de gerçekleşecek olan emeklilik kutlamasında sizleri görmeyi, Ocak ayı sonuna kadar hazırladığınız video ve görselleri bizlerle paylaşmış olmanızı umuyoruz.
Bu yolculuğun ayrılmaz bir parçası olduğunuz için teşekkür ederiz.

24 Şubat 2024'te kutlamasında yerinizi ayırmak için tıklayınız.

Sevgilerimizle

Psikoloji İstanbul 1- Deneyimsel Oyun Terapisi I. Düzey

Kimler Katılabilir: Psikologlar, psikolojik danışmanlar, pedagoglar, psikiyatrlar, çocuk gelişimi uzmanları, sosyal hizmet uzmanları ve özel eğitimciler katılabilir. Söz konusu bölümlerin son sınıf ve lisansüstü öğrencileri de katılabilirler. Ancak devam eden düzeylere, terapi yaklaşımı öğretildiğinden, sadece ruh sağlığı ile ilgili alanlarda lisans ve yüksek lisans sürecinde olan kişiler katılabilmektedir.

Tamamlama Koşulları: Katılım + online testte başarılı olmak.

Nilüfer Devecigil ve Byron Norton tarafından gerçekleştirilen, üç günlük online seviyeye katılarak, APT onaylı belgenizi alabilir, Deneyimsel Oyun Terapisi uygulamaya başlayabilirsiniz. Terapilerinizde Deneyimsel Oyun Terapisinden yararlandığınızı belirtebilirsiniz.

Online DOT I. Düzey
15-16-17 Mart 2024 - 09:30-18:00
Nilüfer Devecigil ve Byron Norton tarafından gerçekleştirilecek olan atölyeye kayıt olmak için tıklayınız.

2- Deneyimsel Oyun Terapisi II. Düzey

Kimler Katılabilir: Psikoloji, psikolojik danışmanlık, psikiyatri, çocuk ve ergen psikiyatrisi, sosyal hizmetler ve aile danışmanlığı bölümleri mezunları katılabilmektedir.

Tamamlama Koşulları: Katılım + online testte başarılı olmak.

Nilüfer Devecigil ve Byron Norton tarafından gerçekleştirilen, üç günlük online seviyeye katılarak, APT onaylı belgenizi alabilir, Deneyimsel Oyun Terapisini daha etkili bir şekilde uygulayabilirsiniz. Terapilerinizde Deneyimsel Oyun Terapisi uyguladığınızı belirtebilirsiniz.

Online DOT II. Düzey
26-27-28 Nisan 2024 - 09:30-18:00
Nilüfer Devecigil ve Byron Norton tarafından gerçekleştirilecek olan atölyeye kayıt yaptırmak için lütfen 
tıklayınız.


3- Deneyimsel Oyun Terapisi Uygulayıcı Seviyesi

Kimler Katılabilir: DOT II. Düzeyi tamamlamış tüm uzmanlar katılabilmektedir.

Tamamlama Koşulları: Byron Norton ile gerçekleşecek üç bireysel ve altı grup süpervizyonunu videolu vaka getirerek tamamlamak + orta düzey mülakatında başarılı olmak.

İki temel seviyeyi tamamladıktan sonra, Byron Norton’dan alınan 3 bireysel ve 6 grup süpervizyonunu da gerçekleştirerek, Orta Düzey Uygulayıcı sınavına girmeye hak kazanır, başarılı olduktan sonra sertifikalandırılırsınız. Üçer kişilik gruplardan oluşan üç süpervizyona katılıp her bir oturumda vaka getirmeniz ve ardından gerçekleşecek mülakatta başarılı olmanız halinde APT onaylı Orta Düzey Uygulayıcı Sertifikası alabilmektesiniz. Kendinize APT Onaylı Deneyimsel Oyun Terapisi Uygulayıcısı diyebilirsiniz.

Süpervizyona katılım talebinizi Byron Norton’ın çeviri ve asistanlığını yapan Güldehan Aysan’a guldehanaysan@gmail.com adresinden ulaştırabilirsiniz.

4- Deneyimsel Oyun Terapisi Profesyonel Seviye

Kimler Katılabilir: Uygulayıcı sertifikasını alan + Psikoloji ve psikolojik danışmanlık alanlarında yüksek lisans tamamlamış kişiler katılabilmektedir.

Tamamlama Koşulları: Deneyimsel Oyun Terapisi Uygulayıcı seviyesini tamamladıktan sonra Byron Norton ile gerçekleşecek 10 bireysel ve 20 grup süpervizyonunu videolu vaka getirerek tamamlamak + Byron Norton tarafından verilen ve aşağıda listelenen webinar programlarının altısını tamamlamak + profesyonel seviye mülakatında başarılı olmak.

Uygulayıcı seviyesini tamamladıktan sonra, Byron Norton tarafından gerçekleştirilen altı farklı webinara katılmak, Byron Norton’dan alınan 10 bireysel ve 20 grup süpervizyonu tamamlandıktan sonra, Profesyonel Seviye Deneyimsel Oyun Terapisti sınavına girerek tamamlanmaktadır. Üçer kişilik gruplardan oluşan on süpervizyona katılıp her bir oturumda vaka getirmeniz ve ardından gerçekleşecek mülakatta başarılı olmanız halinde APT onaylı Profesyonel Seviye Deneyimsel Oyun Terapisti Sertifikası alabilmektesiniz. Kendinize APT Onaylı Deneyimsel Oyun Terapisi Profesyoneli diyebilir, akran süpervizyonları verebilirsiniz.

Süpervizyona katılım talebinizi Byron Norton’ın çeviri ve asistanlığını yapan Güldehan Aysan’a guldehanaysan@gmail.com adresinden ulaştırabilirsiniz.

Byron Norton ile Dot Webinarları

Webinar programları, tüm ruh sağlığı uzmanlarına açıktır ve dilediğiniz zaman alarak, her biri için uluslararası geçerli belgenize erişebilirsiniz.

Oyuncakların Sembolik Anlamları
Byron Norton tarafından gerçekleştirilen bu özel webinara kayıt olmak için lütfen tıklayınız.

Oyun Terapisinde Hayvanlar, Roller ve Çevre
Byron Norton tarafından gerçekleştirilen bu özel webinara kayıt olmak için lütfen tıklayınız.

Oyun Terapisinde Çocukların Metaforik İfadeleri
Byron Norton tarafından gerçekleştirilen bu özel webinara kayıt olmak için lütfen tıklayınız.

Oyun Terapisinde Çocukların Travma İfadeleri
Byron Norton tarafından gerçekleştirilen bu özel webinara kayıt olmak için lütfen tıklayınız.

Oyun Terapisinde Borderline Ebeveynlik ve Çocuklara Etkileri
Byron Norton tarafından gerçekleştirilen bu özel webinarae kayıt olmak için lütfen tıklayınız.

Oyun Terapisinde Aile İçi Şiddet ve Çocuğa Etkileri
Byron Norton tarafından gerçekleştirilen bu özel webinara kayıt olmak için lütfen 
tıklayınız.

 

5- Deneyimsel Oyun Terapisi Süpervizörü

Kimler Katılabilir: Deneyimsel Oyun Terapisi Profesyonel Seviye Sertifikası olan tüm uzmanlar

Tamamlama Koşulları: Byron Norton ile gerçekleşecek 3 bireysel süpervizyon süpervizyonunu videolu vaka getirerek tamamlamak + süpervizörlük mülakatında başarılı olmak.

Profesyonel Seviye Deneyimsel Oyun Terapisti olduktan sonra, Byron Norton’dan, akranlarınıza süpervizyon verdiğinize dair, videolarınızı da getirdiğiniz üç bireysel süpervizyonu tamamlayıp, Byron Norton’dan onay alarak tamamlayabilirsiniz. Kendinize Türkiye içinde, Deneyimsel Oyun Terapisi Süpervizörü diyebilirsiniz.

Sürece katılım talebinizi Byron Norton’ın çeviri ve asistanlığını yapan Güldehan Aysan’a guldehanaysan@gmail.com adresinden ulaştırabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Byron Norton emekli olunca ne değişecek?

Ağustos 2025’e kadar deneyimsel oyun terapisi programını Byron Norton’ın kendisinden almaya devam etme şansınız devam ediyor. 2025 Ağustos ayından sonra ise kendisi DOT sürecinde danışman olmaya devam edecek ve süpervizyon veriyor olacak fakat süreçte bazı değişiklikler gerçekleşecek:
* 2025 Ağustos’tan sonra, DOT sürecinde edinilen uluslararası akredite olabilme şansı sonlanacak.
* APT onaylı resmi sertifikalar artık verilemeyecek. Bu yüzden APT onaylı sertifikalarınızı tamamlamak istiyorsanız önünüzde 1,5 yıl olduğunu unutmayınız.

Ben DOT sürecine yeni başlayacağım. Hangi adımlar söz konusu?

Deneyimsel Oyun Terapisi süreci 3 gün süren 1. Düzey Deneyimsel Oyun Terapisi içeriği ile başlar. 1. Düzey DOT sürecini aldıktan sonra, yine 3 gün süren 2. Düzey Deneyimsel Oyun Terapisine katılabilirsiniz. Bu iki seviyenin ardından Byron Norton’dan alınacak 3 bireysel süpervizyon ve 6 grup süpervizyonu ile Orta Düzey Uygulayıcı olma sınavına girmeye hak kazanırsınız. Grup süpervizyonları, sizin için planlanan bireysel süpervizyon oturumuna katılan diğer 2 katılımcının vakalarını dinlediğinizde tamamlanmış olur. Her bireysel süpervizyon oturumunda 3 kişi bireysel süpervizyon almaktadır. Bu şekilde grup süpervizyonları otomatik olarak tamamlanmış olur.

Daha önce DOT aldım. Benim için ne değişecek?

Şu ana kadar alınan sertifikaların ve tamamlanan süreçlerin hiçbirinde bu anlamda bir sorun bulunmuyor. Kazanımlarınız geçerlidir. Sadece DOT sürecinde ilerlemek istiyorsanız önünüzde 1,5 yıl olduğunu hatırlatmak isteriz.

Belirli süpervizyonları tamamladım, sonrasında neler olacak? Sınav süreçleri nasıl?

Orta Düzey Uygulayıcı olma sınavı, çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen 100 soruluk bir sınavdır. Bu sınava katılma kriterlerini tamamladığınızda (1. Ve 2. Düzey DOT programları ve 3 bireysel, 6 grup süpervizyonu) size Psikoloji İstanbul tarafından sınav tarihini ve giriş şartlarını bildiren bir mail gönderilecektir. Bu maile cevap vererek katılım durumunuzu bildirmeniz gerekmektedir.
Sınavı başarıyla geçtiğiniz taktirde sertifikalarınız Byron Norton'dan talep edilecek ve sizlere iletilecektir.

Profesyonel terapist olmak için belirli kriterler var mı?

Eğer profesyonel terapist olmak istiyorsanız yoğun bir şekilde danışan görüyor olmalı, Byron Norton’dan süpervizyon alıyor olmalı ve 6 ek DOT webinarını tamamlamış olmalısınız. Ayrıca psikoloji ya da psikolojik danışmanlık alanlarında yüksek lisans mezuniyetiniz bulunmalı. DOT Orta Düzey Uygulayıcısı olma sürecinden sonra, Byron Norton’dan 10 bireysel süpervizyon ve 20 grup süpervizyonu tamamladığınızda profesyonel süreç için gerekli olan süpervizyonları tamamlamış olursunuz.

Byron Norton ile yapılan süpervizyonlar nasıl olmalı?

Bireysel süpervizyonlarda vaka sunumlarını, seans video kaydı ile veya seanslarda aldığınız notlardan kendiniz anlatarak yapabilirsiniz. Profesyonel sınavına girmek için süpervizyon alanlar, en az 5 adet videolu vaka sunumu yapmalıdır.

Byron Norton tarafından gerçekleştirilen mülakatta neler var?

Mülakat görüşmenizin ön hazırlığı için; daha önce süpervizyonlarınızda hiç sunmadığınız yeni bir vakayı videolu olarak getirmeniz gerekiyor. Sınav tarihinizden 1 hafta önce bu vakanızın 2 A4 sayfasını geçmeyecek şekilde özetini Güldehan Hanım'a iletiyor olmalısınız. Byron Norton özetinizi onayladıktan sonra mulakat tarihinizde göndermiş olduğunuz videonuz ve özetiniz üzerinden değerlendiriliyor olacaksınız.

Profesyonel seviyeyi tamamlamak için ne kadar zamanım var?

Profesyonel akreditasyon mülakatına 2025 Ağustos ayına kadar girebilirsiniz ve APT onaylı akreditasyonunuzu alabilirsiniz. 1,5 yıl sonunda yani 2025 Ağustos ayı sonrasında ise, üzülerek belirtmek isteriz ki, kimse profesyonel seviye terapist olamayacak. Hali hazırda yüksek lisans programı devam eden kişiler, Byron Norton’la yapılacak profesyonellik mülakat görüşmesinde yüksek lisanslarını bitirmiş olmalıdırlar.

Akreditasyon için gereken webinarlara ilişkin süreç nedir?

DOT webinarları, tüm ruh sağlığı uzmanlarına açıktır ve dilediğiniz zaman webinarları alarak, her biri için ayrı sertifikalandırılabilirsiniz. Akreditasyon için gerekli olan 6 webinar şunlardır:
- Oyun Terapisinde Oyuncakların Sembolik Anlamları
- Oyun Terapisinde Aile İçi Şiddet ve Çocuğun Üzerindeki Etkileri
- Oyun Terapisinde Çocukların Metaforik İfadeleri
- Oyun Terapisinde Hayvanlar, Semboller ve Çevrenin Anlamı
- Oyun Terapisinde Borderline Ebeveynlik
- Oyun Terapisinde Travma İfadelerinin İzini Sürmek
Webinar sertifika sürecinizin tamamlanması için; webinar sınavlarınızı tamamladıktan sonra Byron Norton’dan sertifikanız talep edilecek ve gelmesi beklenecektir.

Profesyonel seviyeyi tamamlamamın nasıl bir katkısı olacak?

Kendinize APT onaylı, Deneyimsel Oyun Terapisi Profesyonel Seviye Terapisti diyebiliyor olacaksınız. Profesyonel seviye sonrası, Byron Norton’dan süpervizyon alıp webinarları tamamlamış olduğunuz bu aşamada, akran süpervizyonuna izniniz varken artık profesyonel seviyeyi tamamlayıp resmi süpervizör olma şansına da sahipsiniz!

Koşulları tamamladıktan sonra mülakat tarihi nasıl alabilirim?

Katılım koşullarını tamamladığınız zaman mülakat yapmak istediğinize dair bize mail atmanız gerekir. Bu mailin akabinde almış olduğunuz her şey Byron Norton’a iletilecek ve onayıyla birlikte mülakat tarihiniz bize ulaşacaktır. Daha sonra Güldehan Hanım ile guldehanaysan@gmail.com mail adresinden iletişime geçerek mülakat için yapmanız gereken ön bilgilere sahip olacaksınız.

Nasıl süpervizör olabilirim, koşullar neler?

Ağustos 2025’e kadar ‘süpervizör olmak için süpervizyon’ alarak süreci tamamlayabilirsiniz. Bunun için yüksek lisans zorunluluğu olduğunu da hatırlatmak isteriz. Profesyonel seviye mülakatına girdiğinizde yüksek lisansınızı tamamlanmış olmalı ve yüksek lisansınız ise psikoloji ya da psikolojik danışmanlık alanında olmalıdır. Eğer 2025 Ağustos ayı sonrası yüksek lisansınız tamamlanıyorsa maalesef sürece katılamamaktasınız. Süpervizör olma şartları ise şu şekilde: Profesyonel seviye alan kişilerin Byron Norton ile 3 bireysel görüşme yapması ve süpervizyon verdiği 3 kaydı paylaşması gerekmektedir. Ayrıca Psikoloji İstanbul olarak profesyonel seviye alanları ücretsiz davet edeceğimiz süpervizör olmak için tamamlanması gerekilen bir ders bulunmaktadır.

Psikoloji İstanbul