TAKVİM

İleri Düzey Danışmanlık Becerileri

Uzm. Klinik Psk. Ayşegül Kalem
Başlangıç: 19 Aralık 2024 11:00
Bitiş: 22 Aralık 2024 19:00
Ücret: 24.000 TL +KDV

İLERİ DÜZEY DANIŞMANLIK BECERİLERİ


Yepyeni bir atölyeyle karşınızdayız. “İleri Düzey Danışmanlık Becerileri” bizim uzun yıllardır sizlerle buluşturmak istediğimiz, terapi odası ve terapist-danışan ilişkisi için son derece dönüştürücü olduğuna inandığımız ve danışmanlık becerilerini üst düzeye çıkaracak olan etkili bir program.

 

Özellikle Psikoterapinin temel ilkelerinden etkili iletişim becerilerine; terapinin süreç dinamiklerine kadar geniş bir yelpazede konuları içeren program, bu alana yıllardır önemli katkılar sağlayan YENİ Psikoloji’nin kurucusu Uzm. Klinik Psk. Ayşegül Kalem’in eğitmenliğinde, Psikoloji İstanbul ve YENİ Psikoloji uzmanları rehberliğinde gerçekleşecek. Eğitim sırasında kapsamlı bir manuel, pratik uygulamalar, vaka örnekleri ve interaktif öğrenme ile ileri düzey danışmanlık becerilerinizi geliştireceksiniz.


İleri Düzey Danışmanlık Becerileri Programı

 

Psikolojinin içinde olup da yolumuz bireylerle yakın çalışmaya doğru akıyorsa, onların yaşamlarını daha iyiye götürmek, destek olmaksa eğer hedef, ilk durağımız burası. Hangi yaklaşımla çalışırsak çalışalım, hangi konunun uzmanı olursak olalım, destek veren olarak kim olduğumuz, becerilerimiz ve amatör ruhlu profesyoneller olma gayretimiz bu yolun özünü tanımlar.

 

Bizim mesleğimizde hem profesyonel kimliğimiz yani bilgi, beceri ve teknikleri kullanan yanımız hem de kişisel kimliğimiz yani geçmişimizden, inançlarımızdan, değerlerimizden ve deneyimlenmiş yaşantılarımızdan şekillenen benliğimiz bilinçli bir şekilde birbirine dolanır. Dolayısıyla bu eğitime katılmak için hiçbirimiz ne fazla deneyimsiz ne de fazla deneyimliyiz.

 

Dinlemekten soru sormaya, empatiden beden dilinin izini sürmeye, kurtarıcı olma fantezilerimizden bilmiyor olmamızın hafifliğine kadar tüm becerileri kapsayan bu programla, terapi odasındaki sınırlar, sabırsızlık, sessizlik, direnç, hata yapma, yaratıcılık, öz bakım gibi daha birçok dinamiği de birlikte irdeleyeceğiz.

Irvin D. Yalom’un dediği gibi psikolojide öğrenme hiçbir zaman tam anlamıyla sona ermez ve destek verenler olarak en büyük enstrümanımız kendimiziz.


İleri Düzey Danışmanlık Programının Öne Çıkan Özellikleri;


 • Psikoterapinin temel ilkelerini ve terapi odasındaki ilişki dinamiklerini öğrenme şansı sunar.
 • Temel iletişim becerilerini vurgular; etkin dinleme, empati kurma ve soru sorma gibi yetkinliklerle terapistlerin daha etkili iletişim kurmasını sağlar.
 • Terapinin süreç dinamiklerini içselleştirme ve zorluklarla başa çıkma becerilerini geliştirir, böylece terapistler karmaşık durumlarla başa çıkabilir ve profesyonel sınırlarını koruyabilir.
 • Çeşitli danışmanlık teknikleriyle, terapistlerin danışanlarıyla daha derin ve etkili bir şekilde çalışmalarına olanak tanır.
 • Stres yönetimi, öz-bakım ve iş-özel yaşam dengesi konularında gelişim sağlayarak, terapistlerin uzun vadeli kariyer sürekliliğine katkıda bulunur.
 • İlk seanstan başlayarak temel değerlendirme araçları ve mesleğin genel yol haritasını sunar, böylece katılımcılar mesleki gelişimlerine güçlü bir temel kazanır.
 • Yaratıcılığın ve farklı perspektiflerin vurgulanması, hikayeler, metaforlar ve sistem arayışı gibi unsurlarla terapistlere çeşitli bakış açılarından danışanlara destek olma becerisi kazandırır.
 • Uygulama ve vaka örnekleri üzerinden beceri geliştirmeye odaklanarak katılımcılara deneyimleme ve pratik yapma şansı sunar.
 • Katılımcılar tüm konuların paylaşıldığı kapsamlı bir manuele ve uygulamalarla pratik yapma imkanına sahip olacaktır.


NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?


 • Terapi Odasındaki İlişki: Etkin Terapistlerin Başlıca Özellikleri
 • Terapide Merak: Duymaktan Dinlemeğe- Etkin Dinleme; Konuşmaktan Söylemeye – Soru Sorma; Anlamaktan Anlaşılmaya – Empati Kurabilme
 • Bakmaktan Görmeye – Beden Dilinin İzini Sürme ve Yüzleştirme Becerileri
 • Özetleme Becerileri-Odaklanma Becerileri-Düşünce Becerileri -Yönlendirme Becerileri
 • Bilmiyor Olmanın Hafifliği: Varsayımlar- Sistem Arayışı- Kurtarıcı Fantezisi
 • İlk Seans -Mesleğin Yol Haritası- Temel Değerlendirme Araçları
 • Sınırlar-Kişisel Etik-Terapistin Kendini Açığa Vurması-Karşı Aktarım
 • Terapide Sessizlik-Terapide Sabırsızlık-Terapide Direnç
 • Terapide Sıkılma-Terapide Yorgunluk-Terapide İptaller/Erken Sonlandırmalar
 • Terapide Güç Dengesi-Terapide Hata Yapma/Özür Dileme-Terapide Teşekkür Etme
 • Terapide Yaratıcılık-Hikayeler, Metaforlar-Terapi Odasının Terapi Sürecine Etkisi
 • Kötü Terapi- Yetersizlik-Patolojik Bakım veren
 • Mesleğe Dair Söylenmeyenler: Kendimize ve Diğerlerine Söylediğimiz Yalanlar
 • Kişisel ve Profesyonel Hayatlarımız: Stres Kaynakları ve Öz-bakım Dengesini
TARİHLERİ


19-20-21-22 Aralık 2024 tarihinde 11.00 - 19.00 saatleri arasında zoom üzerinden online olarak gerçekleşecektir.


ÜCRETİ

1 Temmuz 2024 tarihine kadar 24.000 TL +KDV

1 Eylül 2024 tarihine kadar 27.000 TL +KDV

1 Eylül 2024'ten itibaren 29.500 TL +KDV'dir.

(Ne yazık ki dolar kurundaki değişime göre, katılım bedelleri güncellenebilmektedir.)


KİMLER KATILABİLİR?

Psikologlar, psikiyatristler, sosyal hizmet uzmanları, psikolojik danışmanlar, aile danışmanları, üniversitelerin psikoloji, psikolojik danışmanlık, sosyal hizmetler, psikiyatri, aile danışmanlığı gibi lisans ve yüksek lisans programlarına devam eden son sınıf öğrencileri.

SERTİFİKA

Katılımcılar, Psikoloji İstanbul ve YENİ Psikoloji tarafından verilecek olan “İleri Düzey Danışmanlık Becerileri” katılım belgesine sahip olmaya hak kazanacaklardır. Uzm. Klinik Psk. Ayşegül Kalem,

Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü Onur Öğrencisi olarak bitirmiş, 2003’te San Francisco State University, ABD’de Klinik Psikoloji Master eğitimini tamamlamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde “Psychological Trauma and Healing” dersi veren Kalem, Türk Psikologlar Derneği Travma Birimi'nde Psikolojik Acil Müdahale Ekibi gönüllüsüdür ve aynı zamanda Türk Psikologlar Derneği ve EMDR Derneği üyesidir. 2009-2015 yılları arasında kurucu ortaklarından olduğu İNDA Çözüm Odaklı Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde psikoterapist ve eğitmen olarak çalışmıştır. 2016 Ocak ayından itibaren kurucusu olduğu YENİ Psikoterapi ve Psikolojik Hizmetler’de yetişkinlerle, ergenlerle ve çiftlerle danışmanlık hizmetlerini ve alana dair eğitim ve süpervizyon çalışmalarını sürdürmektedir. Uzm. Psk. Filiz Kaya Ataklı, Psikoloji İstanbul’un kurucularındandır. Yeşilköy Anadolu Lisesi’nin ilk mezunlarından olan Kaya, İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nün ardından aynı üniversitede Adli Bilimler yüksek lisansını tamamlamıştır. Çift ve Evlilik Terapisi eğitimlerini John ve Julie Gottman’dan alan Kaya, Gottman Çift Terapisti ve yöntemin Usta Eğitmeni (Master Trainer) ünvanına sahiptir. Meslek eğitimleri içinde Gottman Çift Terapisi, Sensorimotor Psikoterapi, Aile Terapisi, Enerji Terapisi, Mental Training, Çözüm Odaklı Terapi, NLP, EMDR, PACT ve Duygu Odaklı Terapi yer alan Kaya, meslek hayatı süresince pek çok proje, araştırma ve eğitime imza atmış olan bir psikoterapist ve eğitmendir. Çiftlerle çalışmalarını Maraton Terapi ile Psikoloji İstanbul’da sürdürmektedir. Oyuncularla “Karakter Tasarım” odaklı çalışmalar yapmakta, oyunculuk ve performans geliştirme üzerine dünyanın çeşitli ülkelerinde eğitimler vermektedir.

Psk. Dr. Özge Altan Aytun, Psikoloji İstanbul’un kurucularındandır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans eğitiminin ardından, yüksek lisans eğitimini Koç Üniversitesi’nde burslu olarak, doktora eğitimini ise İstanbul Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Aytun, psikolojik travmalar, kendine zarar verme, ve duygu regülasyonu konularında önemli araştırma, proje ve yayınlara imza atmıştır. John ve Julie Gottman’dan aldığı eğitimlerin ardından bu yöntemin Türkiye’deki ilk sertifikalı çift terapistlerinden biri olmuştur. Gottman Enstitüsü tarafından onaylı bir Master Trainer (Usta Eğitmen) ve Consultant (Danışman) olan Özge Altan Aytun, çiftlerle Maraton Çift Terapisi ve İlişki Atölyeleri düzenlemekte, uzmanlar için Çift Terapisi Eğitimleri ve Süpervizyonları vermektedir. Çiftlerle ve yetişkinlerle çalışmalarında Gottman çift terapisi, Duygu Odaklı Terapi, PACT, Sensori-motor Psikoterapi ve Aile terapisi, EMDR, bilişsel terapi yaklaşımlarından yararlanmakta özellikle travma, çift-ilişki problemleri, evliliğe hazırlık, aldatma, çatışma, duygusal kopukluk, şiddet ve boşanma konularında çalışmaktadır. Halen, Psikoloji İstanbul’da psikoterapist, eğitmen ve proje geliştirici olarak çalışmalarını sürdürmektedir.


  ORGANİZATÖR
 • Serap Kocabay
 • 0546 777 18 99 - 0539 971 25 04
 • pikonferans@gmail.com
Başvurunuzu tamamlamak için aşağıdaki formu eksiksiz doldurun.

Çalıştığınız kurum :

Neden katılmak istiyorsunuz?

Diğer etkinliklerimizden haber almak ister misiniz? :