TAKVİM

Online Deneyimsel Oyun Terapisi II.Düzey

Nilüfer Devecigil ve Byron Norton
Başlangıç: 03 Haziran 2024 09:30
Bitiş: 05 Haziran 2024 18:00
Ücret: 39.000 TL +KDV

Dot Akreditasyonu hakkında güncelleme için tıklayınız.

ONLINE DENEYİMSEL OYUN TERAPİSİ II. DÜZEY

Deneyimsel Oyun Terapisi

Deneyimsel Oyun Terapisi (DOT) iyileşmeye giden yolda çocuğun kendi ihtiyaçlarını en iyi kendisinin bildiğine güvenir ve bunu da oyun yoluyla ortaya koyduğunu öngörür. DR. Byron Norton ve Carol Norton tarafından geliştirilen bu model çocuğun doğuştan getirdiği iyileşmeye ve iyi olana yönelme kapasitesine vurgu yapar. Her türlü toplumsal etiketlemenin dışında, asıl mesele çocuğun kendi yaşamındaki ikilemleri, çatışmaları kendisinin nasıl algıladığı ve çözümü nasıl bulduğudur. Bu düzeltilecek bir yer değildir. DOT sadece çocuğun kendi yarasını bildiğine güvenir ve buradan yola çıkar. Çocuğa kendi hayatının başrolünü veren farklı oyun terapisi yaklaşımları olsa da, DOT çocuğa sadece başrol değil kendi oyununun dolayısıyla hayatının yönetmeni olma alanını tanır.

Çocuğu merkeze alan ve süreçte ilişkiye odaklanan bu yönlendirmesiz terapi modeli, çocuğu duygusal ve davranışsal olarak olduğu haliyle kabul eder. Oyuncaklar yoluyla kendisini ifade etmesine saygı duyar, cesaretlendirir ve oyun deneyimini destekler. Bu sayede çocuk anlatımlarını derinleştirerek problemlerini ele alabilir. Böylece korkularına, endişelerine, hayal kırıklıklarına kendi hızında yaklaşabilir.

HANGİ PROBLEMLERDE ETKİLİDİR?

Kaygılar, Korkular, TSSB ve diğer Anksiyete Sorunları – Çocukluk Depresyonu -Dikkat Eksikliği ve DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) -Öğrenme Güçlüğü -Uyum ve Davranış Bozuklukları -Dürtüsellik / Impulsivite -Okuma ve Konuşma Bozuklukları – Özgüven Sorunları – Psikolojik Ağrılar, Çocukta Baş Ağrısı ve Karın Ağrıları – Boşanma Sonrası Adaptasyon Sorunları, vb…

DOT II.DÜZEY HAKKINDA

Deneyimsel Oyun Terapisi modelinin ileri düzey ilkelerinin ve vaka örneklerinin anlatıldığı online olarak gerçekleşen, üç günlük ikinci düzey aşamasıdır. İleri düzey Deneyimsel Oyun Terapisi becerilerinin Byron Norton ve Nilüfer Devecigil tarafından paylaşılacağı bu aşamada II. Düzey manueli katılımcılarla online olarak paylaşılmaktadır.

İleri düzey Deneyimsel Oyun Terapisi terapistlik becerilerinin paylaşıldığı bu aşamada odaklanılan konular aşağıdaki gibidir:

 • Oyun terapisinin tarihine genel bakış (Bu başlık özellikle Sertifikalı Oyun Terapisti olmak için APT’nin zorunlu kıldığı derstir)
 • Çocukların oyuncakları kullanarak ifadelerini kişiselleştirme süreçleri
 • Travmatize olmuş çocuklarla oyun terapisi
 • Cinsel istismara maruz kalmış çocukların oyunlarının özellikleri
 • Travmanın oyun sırasında çocuktaki somatik ifadelerin anlatımı
 • Transferans ve karşıt transferans oluşumuna ilişkin beceriler

Kimler Katılabilir: Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Düzey Katılımcı Sertifikası almış olan ve ruh sağlığı ile ilgili lisans bölümlerinden mezun olmuş olan tüm uzmanlar (psikologlar, psikolojik danışmanlar, psikiyatrlar, sosyal hizmet uzmanları).

Sertifika: DOT2 tamamlayan katılımcılar, Psikoloji İstanbul ve uluslararası geçerliliği olan FPS onaylı Deneyimsel Oyun Terapisi 2. Düzey Katılımcı Sertifikası alırlar.

Not: Byron Norton’ın online olarak bağlanması ile gerçekleşecek, İngilizce – Türkçe çeviri Halil İbanoğlu tarafından yapılacaktır.

DOT II.DÜZEY ÜCRETİ
39000 TL +KDV
(Ne yazık ki dolar kurundaki değişime göre, rakamlar güncellenebilmektedir.)

Byron ve Carol Norton

Byron Norton:

Byron Norton, Kuzey Colorado Üniversitesi’nin Profesyonel Psikoloji Bölümü, Psikolojik Danışmanlık alanında profesörlük görevinden emekli oldu. 25 yılı aşkın süredir yüksek lisans öğrencilerine, profesyonellere ve ailelere oyun terapisi eğitimi veriyor. Uluslararası geçerli olan Çocuk Psikoterapisi ve Oyun Terapisi konusunda profesörlük unvanına sahip. Oyun Terapisi ile Çocuklara Ulaşma (Reaching Children Through Play Therapy) ve Cinsel İstismara Uğramış Çocukların Oyun Terapisi ile Tedavisi (Treating Sexually Abused Children Through Play Therapy-yazımı devam ediyor) kitaplarını yazdı.

Byron Norton ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Nilüfer Devecigil:

Amerika Claremont Colleges’da üniversite eğitimi alan Devecigil, üç yıllık psikoloji mastırını yine Amerika’da Naropa Üniversitesi’nde “Ben Ötesi Psikoloji” (Transpersonal Counseling Psychology) üzerine tamamladı. Gestalt, somatik deneyimleme gibi yaklaşımlarla psikolojiye yaklaşan Devecigil, eğitimi süresince Experiential Play Therapy (Deneyimsel Oyun Terapisi) yaratıcıları Carol ve Byron Norton, travma uzmanlığıyla tanınan Pat Ogden gibi konusunda öncü terapistlerle çalışma imkânı buldu. Almanya’da Diane Poole Heller ile Somatik Deneyimleme eğitim ve çalışmalarına katıldı. Naropa eğitimi süresince meditasyon, mindfulness eğitimleri aldı. Ayrıca Amerika’da University Of Michigan’dan Mindfulness temelli Bilişsel Terapi (MBCT) sertifikası (eğitimcinin eğitimi) ve New York Omega Merkezinden Mindfulness temelli Stres Azaltma (MBSR) eğitim sertifikası aldı. Devecigil, her sene 2 ile 10 gün arasında değişen mindful inziva çalışmaları için yurtdışında çeşitli programlara katılmaya devam etmektedir.

 Türkiye’de gerek kurumlara gerekse açık olarak katılımcılara ebeveynlik seminerlerinin yanı sıra mindfulness atölyeleri ve grup çalışmaları da yapmaktadır. Hthayat bünyesinde ebeveynlik yazıları yayınlamakta, Doğan Egmont grubunun Anne Baba Akademisi yayınlarına danışmanlık yapmakta ve ayrıca bu kitapların önsözlerini yazmaktadır.

Amerika’da doktora eğitimine devam etmekte olan Nilüfer Devecigil, Doğan Kitap’tan çıkan “Işığın Yolu” adlı kitabın yazarıdır.

  ORGANİZATÖR
 • Serap Kocabay
 • 0546 777 18 99 - 0539 971 25 04
 • kayit@psikolojistanbul.com
Başvurunuzu tamamlamak için aşağıdaki formu eksiksiz doldurun.

Çalıştığınız kurum :

Neden katılmak istiyorsunuz?

Diğer etkinliklerimizden haber almak ister misiniz? :