TAKVİM

Terapistler İçin Aile ile Çalışma

Nilüfer Devecigil ve Clemence Jeay
Başlangıç: 07 Eylül 2022 09:30
Bitiş: 07 Eylül 2022 17:00
Ücret: 2.500 TL +KDV

TERAPİSTLER İÇİN AİLE İLE ÇALIŞMA

Nilüfer Devecigil ve Clemence Jeay işbirliğinde Oyun Terapisinde Aile ile Çalışmaya odaklanıyoruz.

Araştırmalar bize, çocuklarla oyun terapilerin etkinliği konusunda en öne çıkan faktörlerden birinin, terapistin aile ile olan iyi iş birliği olduğunu göstermekte. Ancak ebeveynlerin oyun terapisine ne derece dahil edildiği hem oyun terapisi modeline göre değişmekte; hem de “aile ile işbirliği ve aileyi destekleme,” sürecin çok küçük bir kısmını kapsamakta.

İyi bir oyun terapisti, çocukla olduğu kadar ebeveynlerle de destekleyici, anlayış ve empati içeren güvenli bir ilişki kurmayı sağlamalıdır. Bu program, oyun terapisi modeli ne olursa olsun, terapistin bu güvenli ilişkiyi nasıl kuracağı ve ebeveynle görüşme sürecinde hangi konuları, ne şekilde ele alacağı, ailenin çocuğu daha iyi anlamasını sağlayan duruş, hareket ve postür konularında doğru gözlem becerilerini kapsamaktadır. Ayrıca terapi sürecinde zamanı doğru kullanmaktan, yeniden çerçevelendirmeye kadar, temel terapistlik becerilerine de yer verilmektedir. Ebeveynler arası görüş farklılıkları, ebeveynlerden birinin ihtiyaçlarının ön plana çıkması gibi farklı durumlar örneklendirilerek, aileyi, bu durumlarda çocukların dünyasında ne olduğunu anlama ve ebeveyni çocuğun ihtiyaçlarına şefkatle yönlendirme konusunda, güvenli bir bakış açısı nasıl geliştirilir konuları üzerinde durulacak; çocukların beden ve postürlerini, onların ihtiyaçlarını anlayabilme konusunda kullanabilmek ve duygusal çıkışlarının altında yatan konulara bakabilme becerilerine odaklanılmıştır.

AİLE İLE ÇALIŞMA PROGRAMININ İÇERİĞİ
  • Oyun terapisinde çocuk ve aile için regülasyon penceresi
  • Oyun terapisinde değerlendirme aracı olarak postür
  • Çocuğun duyusal ihtiyaçları (taktil, vestibüler, propriyoseptif, tat, koku, görme, işitme)
  • Ebeveyn disiplin koçluğu
  • Disiplin, regülasyon ve sınır konularında oyunun kullanımı

7 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşen atölyeyi çocuk ve aileleyle oyun terapisi çalışan ve danışmanlık sürecini geliştirmek isteyen tüm uzmanlar, eğitmenler ve lisans programlarının öğrencileri kayıttan tekrar izleyebilmek için kayıttan satın alarak minimum 1 ay süreyle tekrar tekrar izleme imkanı bulabilirsiniz.

Atölyenin dili Türkçe ve İngilizce olup, Clemence Jeay’in katıldığı tüm bölümler İngilizceden Türkçeye ardıl olarak çevirilmiştir.

Atölyenin sonunda, Psikoloji İstanbul onaylı, Nilüfer Devecigil ve Clemence Jeay imzalı katılım belgesi verilmektedir.

ATÖLYE TARİHİ

7 Eylül 2022 Çarşamba günü, 09:30 – 17:00 saatleri arasında gerçekleşmiştir. Satın alarak minimum 1 ay süreyle kayıttan tekrar tekrar izleme imkanına sahip olabilirsiniz.

ATÖLYE ÜCRETİ
2500 TL + KDV
NİLÜFER DEVECİGİL

Nilüfer Devecigil, Amerika Claremont Colleges’da üniversite eğitimi alan Devecigil, üç yıllık psikoloji mastırını yine Amerika’da Naropa Üniversitesi’nde “Ben Ötesi Psikoloji” (Transpersonal Counseling Psychology) üzerine tamamladı. Gestalt, somatik deneyimleme gibi yaklaşımlarla psikolojiye yaklaşan Devecigil, eğitimi süresince Experiential Play Therapy (Deneyimsel Oyun Terapisi) yaratıcıları Carol ve Byron Norton, travma uzmanlığıyla tanınan Pat Ogden gibi konusunda öncü terapistlerle çalışma imkânı buldu. Almanya’da Diane Poole Heller ile Somatik Deneyimleme eğitim ve çalışmalarına katıldı. Naropa eğitimi süresince meditasyon, mindfulness eğitimleri aldı. Ayrıca Amerika’da University Of Michigan’dan Mindfulness temelli Bilişsel Terapi (MBCT) sertifikası (eğitimcinin eğitimi) ve New York Omega Merkezinden Mindfulness temelli Stres Azaltma (MBSR) eğitim sertifikası aldı. Devecigil, her sene 2 ile 10 gün arasında değişen mindful inziva çalışmaları için yurtdışında çeşitli programlara katılmaya devam etmektedir.

Türkiye’de gerek kurumlara gerekse açık olarak katılımcılara ebeveynlik seminerlerinin yanı sıra mindfulness atölyeleri ve grup çalışmaları da yapmaktadır. Hthayat bünyesinde ebeveynlik yazıları yayınlamakta, Doğan Egmont grubunun Anne Baba Akademisi yayınlarına danışmanlık yapmakta ve ayrıca bu kitapların önsözlerini yazmaktadır.

Amerika’da doktora eğitimine devam etmekte olan Nilüfer Devecigil, Doğan Kitap’tan çıkan “Işığın Yolu” adlı kitabın yazarıdır.

CLÉMENCE JEAY

Clémence Jeay Fransız bir osteopati doktorudur. Lion’daki CEESO’dan mezun olduktan sonra uzmanlığını tamamlamış olan Jeay, 2010 yılından bu yana, Torino’daki Italyan Osteopati Okulu’nda (Scuola di Osteopatia Italiana) yarı zamanlı eğitmen olarak çalışmakta; anatomi, fizyoloji ve osteopatik teknikler konulu dersler vermektedir. Duygular & beden tepkileri ve psikolojinin fiziksel sağlığa etkileri konulu eğitim ve danışmanlık vermekte olan Jeay, bedensel-duygu terapi (somato-emotional therapy) tekniklerini kullanarak osteopati ile çeşitli alternatif yöntemleri birleştirmeye devam etmektedir.

“Ostepatinin temelinde bedenin kendi kendini iyileştirebilme gücü yer alır, yani doğru uyaranlarla doğru temas edildiğinde beden kendini iyileştirebilir; çünkü beden oldukça akıllı bir mekanizmadır,” diyor Clemence Jeay.

Başvurunuzu tamamlamak için aşağıdaki formu eksiksiz doldurun.

Çalıştığınız kurum :

Neden katılmak istiyorsunuz?

Diğer etkinliklerimizden haber almak ister misiniz? :