MAKALELER

Cinsel İstismarı Önlemek İçin

Bir Ebeveyn Olarak Cinsel İstismarı Önleyin!
Çocuğunuzun İstismara Uğramasını Önlemek İçin

CİNSEL İSTİSMARI ÖNLEYİN!

Hiçbir ebeveynin aklına bile getirmek istemediği bir sorudur bu!! Benim çocuğumun başına da gelir mi? Bu sorunun aklınıza gelmesi bile sizi çok korkutur değil mi? Araştırmalar çocukların çok küçük yaşlardan itibaren bu konuda bilgilendirildiği takdirde cinsel istismarın belirtilerini fark ettiklerini ve engel olabildiklerini gösteriyor. Çocuklarınıza bu duruma engel olmak için öğretebileceğiniz pek çok şey var.

Çocuklarınızla Konuşun: Çocuklarınızla günlük konuşmalar yapmayı ve birbirini dinlemeyi bir aile ritüeli haline getirin. Bunun için çaba sarf etmeniz çok önemli. Bu sayede çocuğunuz her zaman yaşadığı şeyleri kolayca ve doğal olarak sizinle paylaşmak için bir istek duyacaktır.

Bedenini Ona Öğretin: Bunu banyoda ya da çıplak olunan diğer normal zamanlarda (örn, kıyafetlerini değiştirirken) yapabilirsiniz. Bedeninin bölümlerini ona gerçek isimleri ile öğretin. Hangi bölümlerin özel olduğunu, çocuğunuzun izni dışında kimsenin görmemesi gereken bölümleri ona söyleyin.

İyi ve Kötü Dokunuşlardan Bahsedin: Bedenin özel bölümlerine olan dokunuşlar şüphesiz kötü dokunuşlardır. Ancak kötü dokunuşun illa göğse ya da genital bölgelere olması gerekmez. Çocuğun kendini iyi hissetmediği herhangi bir dokunuş (örn, sıkıştırılmak, öpülmek) kötü dokunuş olabilir.

Hiçbir Yetişkinin Ondan Sır Saklamasını İsteyemeyeceğini Öğretin: Cinsel istismarların pek çoğu sırlarla ve dokunuşlarla başlar. En başta cinsellik olmayabilir. Çocuğunuza bir yetişkinin asla ondan sır saklamasını isteyemeyeceğini öğretin. Böyle bir şey olursa ilk önce gelip size söylemeleri gerektiğini belirtin.

Gözlemci Olun, İçgüdülerinize Güvenin: Davranışlardaki küçücük değişimlere, sıra dışı görünen şeylere ve yorumlara dikkat edin. Sorular sorun. Çok değil ama bir miktar paranoyak olun. Dünyadaki ebeveynlerin çok büyük bir kısmı iyidir ve hedefimiz kaygılı ve paranoyak bir çocuk yetiştirmeniz değil. Sadece antenlerinizin biraz açık olması, ufak bir belirtiyi gözden kaçırmamanız.

Bu konuşmalar zor konuşmalar olabilir. Hepsini bir anda yapmayın. Bunun yerine uygun zamanlarda ve yeri geldiğinde bunu yapın. Size ve çevresindeki diğer yetişkinlere sarılabileceğini güvenebileceğini ona anlatın. Hedefiniz çocuğunuzu korkutmak değil güçlendirmek.

Güvenliğin maalesef bir garantisi yok. Cinsel istismar yapanlarla ilgili bilinen en önemli şeylerden biri çok iyi ve düzgün insanlar olarak görünmeleri, yaptıklarını çok iyi saklamaları, ve çocukların ebeveynlerinden saklayabilecekleri zaaflarından yararlanmalarıdır. Belki de bunun en önemli nedeni bu konuların tabu olarak görülmesi, konuşulmaması ve çocukların kafasında bir boşluk olarak yer almasıdır. Ebeveynler bu konuyu hiç konuşulmayan bir şey olmaktan çıkarıp çocukları ile bu konuda sohbet edebilir hale gelirlerse çocuklar da ilk belirtileri anlamak konusunda çok daha uyanık olabilirler. Çocukların yaş düzeyine göre cinsellikle ilgili sorularına yanıt vermek de faydalı olacaktır. Onu nasıl yanıtlayacağınızı bilemiyorsanız yine bu konuyu tabu olmaktan çıkarıp “uzmanlardan, öğretmenlerden sınıfındaki diğer velilerden nasıl bir konuşma yapacağınıza dair destek isteyebilirsiniz. Çocuğunuz ile çok küçükken den başlayıp yaptığınız bu konuşmalara ergenliğe kadar devam ederseniz onun güvenliği için uzun bir yol kat etmiş olursunuz.

Bu yazı Özge Altan Aytun tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır. Her türlü soru görüş ve önerileriniz için: ozge@psikolojistanbul.com