MAKALELER

İyi Bir Cinsel Yaşam İçin

Cinsellikte Tutku İçin

Tutkulu sevişmeler ve karşılıklı tatmin isteyenlerden misiniz? Bunun için sevgi dolu bir ilişkinin yanı sıra, fiziksel sağlık ve iyilik hali de şart. Keyifli bir cinsellik için, fizyolojik olarak:

  • Erotik uyarılmanın gerçekleşebilmesi için sinir sisteminin sağlıklı olması,
  • Kanın cinsel organlara pompalanabilmesi ve bu yolla ereksiyonun oluşması ve vajinanın kayganlaşması için gereken kalp ve damar (kardiyovasküler) sisteminin sağlıklı olması,
  • Sinir sisteminin ve kardiyovasküler sistemin en iyi şekilde çalışabilmesi için rahatlayabilmesi becerilerinin olması…

Peki ya bu koşulları sağlamak, sağlıklı bir sinir sistemi, kalp-damar sistemi ve rahatlama becerilerini geliştirmek için neler yapmalıyız? Rutin sağlıklı yaşam tavsiyelerine uymanız ve yaşamınızda rahatlama alanları oluşturmanız yeterli…

  • Her gün hareket edin, düzenli hareket, yürüyüş, spor günlük yaşamınızın bir parçası haline gelmeli: Yapılan tüm araştırmalar, günlük yapılan hareket miktarı arttıkça cinsel yaşam problemlerinin azaldığını, cinsel mutluluğun ve performansın arttığını göstermekte. Egzersiz, her iki cinste de libidoyu yükselten testosteron hormonunu yükseltmektedir.
  • Günde en az 3 porsiyon meyve ve sebze tüketin. Et ve peynir tüketiminizi sınırlayın; aburcubur ve fastfoodu hayatınızdan çıkarın: Meyve ve sebze hem kardiyovasküler hem de nörolojik sağlığımızı güçlendiren antioksidanlar açısından zengin besinlerdir. Diğer yiyecekler ise hem antioksidan açısından fakir hem de kardiyovasküler sistemi zora sokan kolesterol açısından zengindir. Kahvaltıda meyve yiyin. Günde en az 1 kase salata tüketin. Atıştırmalarınızı kuru meyve ile yapın ve haftada 1 öğününüzü sadece sebze çorbası ile geçiştirin.
  • İdeal kilonuzu koruyun: Aşırı kilolu pek çok kişi de mutlu cinsel yaşam sürdürmektedir. Kilo almanın cinsel sorunlar ya da mutsuzlukla bir ilişkisi saptanmamış olsa da, araştırma sonuçlarının net olarak gösterdiği bir gerçek var. Kilo vermek, cinsel tatmini arttırıyor! Kilo veren kişilerin cinsel ilişkiye girme sıklığında ve alınan erotik hazda mutlak bir artış olduğunu konuyla ilgili yapılan hemen hemen tüm çalışmalar kanıtlıyor.
  • Sigara içmeyin: Yine yapılan pek çok araştırmanın kanıtladığı bir gerçek daha… Sigara kullanımı arttıkça, duyulan cinsel tatmin azalıyor. Sigara kullanımı, genital organlara kan akışını sınırlayan damar daralmasında artış görülmesine neden olmaktadır.
  • Yaşamınızdaki stres ve kaynaklar dengesini koruyun: Stres hemen her zaman cinsel problemlerin yaşanmasına neden olur. Sadece kalp damar sistemini harapladığından ya da kaygı sorunları ve depresyon riskini arttırdığından değil, aynı zamanda testosteronu baskılayan hormonların salınmasına neden olmaktadır; yani tam bir seks düşmanıdır. İşte birkaç panzehir… Kahkaha, ibadet, meditasyon, sıcak bir banyo, yürüyüş, hayvan sevgisi, müzik dinlemek, sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirmek…
  • Alkolü sınırlayın: Shakespeare’den bir alıntı… “alkol… arzuyu körükler ama performansı söndürür!” Araştırmalar da bu kadim bilgiyle hemfikir.
  • Sağlam uyku uyuyun: Uyku sorunları libidoyu ve testosteron düzeyini baskılar, cinsel enerjiyi düşürür. Tedavi olunmaması halinde yaşla birlikte arttığı bilinen uyku sorunları son derece yaygındır; yetişkinlerin yarısı insomnia yaşarken, milyonlarca insan da kronik uyku sorunlarından muzdariptir. Devam eden bir uyku probleminiz varsa, mutlaka destek alın.

 

Bu yazı Filiz Kaya tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır. Her türlü soru görüş ve önerileriniz için: filiz@psikolojistanbul.com