MAKALELER

Evlilik Konusunda Endişeleriniz mi Var?

Evlilik Konusunda Endişeler

Göz ardı etmeyin…

Eylül ayında Journal of Famliy Psychology’de yayınlanan bir makalede, UCLA araştırmacıları uyarıyor: evlilik öncesinde şüphe duyan çiftler daha fazla evlilik sorunu yaşıyor ve boşanıyor…

Özellikle kadınların, evlendikten sonra sorun yaşayabileceklerine ilişkin şüphelerinin olması, evlilikte yaşanan mutsuzluk düzeyi ve boşanma oranı ile anlamlı bir korelasyon göstermekte.

Evlilik öncesinde çeşitli şüpheler duyulmasının normal olduğu, bu konuda endişelenilmemesi gerektiği söylenir. Doğru; hemen her çift bazı endişeler taşır, şüphe duyar. Ve ne yazık ki bu, önemsiz değil. Evlilik öncesinde şüphe duyan kadınlar, daha fazla (2,5 kat fazla) boşanma eğilimi gösteriyor. Şimdiye kadar evlilikle ilgili yapılan hiçbir araştırma, çiftlerin yaşadıkları problemlerin evlilikle birlikte ortadan kalktığını ya da azaldığını göstermedi. Bu nedenle araştırmacılar, yaşanılan sorunların kendiliğinden geçeceği illüzyonuna kapılınmaması, evliliğin sorunları ortadan kaldırmak değil, sorunları şiddetlendirme özelliği taşıdığının unutulmaması konusunda çiftleri uyarıyor.

Psikoloji İstanbul Danışmanlık Merkezi Kurucularından, Gottman Çift Terapisti ve Eğitmeni Filiz Kaya ise bu konuda şunu belirtiyor: “Araştırma sonuçları tabi ki önemli. Evlilik konusunda endişeleriniz varsa, mutsuz bir evlilik yapma ihtimaliniz biraz daha yüksek olabilir. Hayatımız kendini gerçekleştiren kehanetlerle dolu… Unutmayın, ilişkinizi ve sevdiğiniz kişiyi en iyi siz tanıyorsunuz. Endişeleriniz var ise, bu konuya dikkatle bakmanızda, sevdiğinizle paylaşmanızda ve karşılıklı anlayış geliştirmenizde yarar var. Böylelikle riskli gördüğünüz bir sorunu, evliliğinizin güçlü yönüne bile dönüştürebilirsiniz.”

Derginin aynı sayısında yayınlanan bir diğer araştırma makalesinde ise, yüzlerce yeni evli çift inceleniyor ve şu sonuçlarla karşılaşılıyor:

  • Evlilik öncesinde, doğru bir karar verip vermediğinden endişe duyan çiftler, duymayanlara göre daha mutsuz (evlilik tatmini daha düşük).
  • Birlikte vakit geçiren, çeşitli aktivitelere birlikte katılan, düzenli olarak baş başa yemeğe çıkan, sohbet eden, sevgilerini fiziksel olarak da gösteren çiftler, evlilik öncesinde endişe duymuş olsalar da mutlular.
  • Evlilik öncesinde danışmanlık alan çiftler, mutluluğu, evliliklerinden duydukları tatminleri en yüksek olan grubu oluşturuyor.

Son olarak, uzmanımız Filiz Kaya şunu belirtiyor: “Unutmayın, endişelerinizin var olmasının bir nedeni var. İyi bir gerekçeden ötürü bu endişeleri taşıyorsunuz. Tek yapmanız gereken bunları konuşmak…”

 

Bu yazı Filiz Kaya tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır. Her türlü soru görüş ve önerileriniz için: filiz@psikolojistanbul.com