MAKALELER

Çocuğunuz Bilgisayarla Nasıl Tanışmalı?


Çocuğunuz Bilgisayarla Nasıl Tanışmalı?
Çocuklar ve Ekran Kullanımı

Çocuğunuz, sizi bilgisayar başındayken rahat bırakmıyor. Bilgisayarın karşısına bir an önce geçmek için, “Hadi anne, hadi baba” diye sizi rahatsız ediyor. Peki onu bu yaşta bilgisayarla tanıştırmak doğru mu? İşte yanıtı…

Yeni yürümeye başlayan bir çocuk için bilgisayar iyi bir eğitmen midir yoksa sadece yüksek teknolojili bir televizyon mudur? Yapılan bir araştırmaya göre gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, 6 yaşından küçük çocukları olan 4 aileden 3’ünün evinde bilgisayar var. 2-3 yaşlarındaki çocukları bilgisayar başına oturtmak ne kadar doğru?

Cezbedici durumlar

2 ya da 3 yaşındaki bir çocuğun bilgisayardan neden bu kadar etkilendiğini anlamak hiç zor değil. Canlı sesler, parlayan ekran ve her an ellerinin altındaki tuşlar onlar için yeterli derecede cezbedici. Anne-babanın zamanlarının çoğunu bilgisayar başında geçirmeleri de onların merakını uyandıran başka bir unsur. Çocuklar anne-babalarının veya büyük kardeşlerinin bilgisayar başında tuşlara bastığını, fareyi kullandıklarını görünce bu teknolojiden uzak kalmak değil, kurcalamak istiyorlar. Çünkü bilgisayar, ona aldığınız oyuncakların en üst modeli… Son derece çekici.

Küçük televizyon

Bu yüksek teknoloji ürünü, çocuğunuza televizyondan daha fazla yarar sağlayabilir mi? Bu sorunun cevabı, kime sorduğunuza bağlı. Çoğu aile bilgisayarın televizyondan daha yararlı olduğunu savunuyor. Amerika’da yayımlanan Pediatri dergisinde yapılan bir araştırma sonucu, okul çağına gelmemiş çocukların bilgisayar kullanmasının onları hem okula hazırladığını hem de zekalarını geliştirdiğini ortaya koyuyor. Yapılan bir başka araştırma da, 2 yaşın üstündeki çocukların, televizyon, video oyunları ya da bilgisayar gibi teknolojilerle günde ortalama 1 saatini geçirmesinin zihinsel ve motor gelişimi için yararlı olduğunu göstermekte.

Evet, bilgisayar kullanımı, çocuğunuzun zeka gelişiminde yararlı olabilir. Ancak uzun süreli, yoğun bilgisayar kullanımının göz sağlığını ya da çocuğunuzun sosyal becerilerini bozmak gibi bir dizi yan etkisi de var.

Bilgisayar kullanımı konusunda siz ebeveynler olarak neler yapmalısınız?

Öncelikle sürece dahil olduğunuzdan emin olun.

  • Çocuklar için hazırlanmış web sitelerini gezin: Çocukların oyun oynayabileceği, yeni kelimeler öğrenebileceği ve zevkli saatler geçirebileceği siteler bulun ve bu sitelere beraber bakın. Böylece çocuğunuz öğrenirken siz de yanında olun.
  • Çocuklara özel programları indirim: Yaratıcılığı geliştiren, eğlenceli ve eğitici oyunları olan programlar hem çocuğunuzun zekasını hem de çabuk düşünme dürtüsünü kazanmasına yardımcı olur. Bu tür programlar çocuğunuzun zekasının adım adım ilerlemesini sağlar ve ona okul öncesi basit işlemleri, pratik zekayı öğretir.
  • Onu yakından izleyin: Bu yaşlarda çocuğunuz bilgisayar başındayken siz de yanına oturun ya da yakınında durun. Böylece bilgisayar başında geçirdiği saati de kontrol edebilirsiniz. Eğer bilgisayarla daha uzun süre vakit geçirmek isterse, ona saatinin dolduğunu, isterse daha farklı şeyler yapabileceğinizi söyleyin.
  • Sınıflardaki bilgisayarlar: Artık çoğu anaokulunda bilgisayar bulunuyor. Eğer bu bilgisayarlar doğru kullanılırsa çocukların öğrenim tecrübeleri artar. Bunun için bu anaokullarında, bir bilgisayar başında birden fazla çocuğun çalışabilmesi için yeterli alan bulunmalıdır. Ayrıca, anaokulunda ders programına göre ayarlanmış ve gelişime katkısı olacak internet siteleri ya da yazılımlar, bilgisayarı iyi kullanabilen öğretmenler ve çocukları bilgisayar dışında da oyalayabilecek aktiviteler olmalıdır.

Bu yazı Filiz Kaya Ataklı tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır. Her türlü soru görüş ve önerileriniz için: filiz@psikolojistanbul.com