MAKALELER

Doğum Odasındaki Babalar

Doğum Odasındaki Babalar
Doğumda Odasındaki Babalar

Eşinizle doğuma girmeye karar verdiniz. Ancak doğum öncesinde ve sırasında ne yapmanız gerektiğiyle ilgili kafanız çok karışık. İşte ilk kez baba olacaklar ve eşinin doğumuna girecek olan babalara yardımcı olacak öneriler…

Doğum, ilk kez anne olanlar için son derece zorlayıcı ve korkutucu olabilir. Yalnızca orada, onun yanında durmakla bile, eşinize çok ihtiyacı olan bir şey verirsiniz; “cesaret”. Eğer hem kendinizi hem de eşinizi cesaretlendirmek, daha güvende hissetmek istiyorsanız, sizin için hazırladığımız önerilerimizi okuyun.

Dikkatini dağıtabilecek, onu oyalayabilecek şeyler bulun
Doğum ilginç olabileceği gibi çok can sıkıcı da olabilir. Beklemekten başka hiçbir şey yapmadan saatler geçirebilirsiniz. Bunun için, eşinizin aklını, onu başka şeylerle meşgul tutarak, içinde bulunduğu rahatsızlıktan uzaklaştırın. Eşinizi; müzikle, kağıt oyunlarıyla, televizyonla ya da sohbetle oyalayın.

Onun avukatı olun
Nasıl bir yardım istediğini anlatması için, eşinizin sancılarının başlamasını beklemeyin. Doğum konusunda ne düşündüğünü, doktordan neler beklediğini daha önce konuşun. Eşinizin sancıları arttığında, onun ihtiyacı olan şeyleri iyi bilmeniz onu daha kolay rahatlatabilmenizi sağlayacaktır.

Desteğinizi gösterin
Eşiniz doğum sırasında çok panik olabilir. Onun nefes alışverişini düzene sokabilecek en uygun kişi sizsiniz. Ayrıca, eşinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Kasılmalar sıklaşmaya başladıkça, her şeyin yolunda gittiğini ve onu çok sevdiğinizi söyleyerek güvenini yerine getirin. Eşinize, alnındaki teri silerek de yardımcı olabilirsiniz. Bazı kadınlar doğum sırasında kendilerine dokunulmasından hoşlanmasa da, bazıları boynunun ya da sırtının ovulmasını tercih edebilirler; onun isteği ne, iyi öğrenin.

Alıngan olmayın
Doğum sırasında çok ağır şeyler söyleyebilir; duymayın… Kendinizi incinmiş hissederseniz, bir hemşireden yerinize geçmesini isteyin ve biraz ara verin. Diğer bir nokta: Eşinizin doğumu sizi fiziksel olarak etkiliyorsa, oradaki tıbbi personeli haberdar edin. Pek çok baba adayı doğum odasında bayılabiliyor. Başınızın döndüğünü hissederseniz oturun veya biraz hava almak için dışarı çıkın.

Mutlu anları çekin
Doğumu görüntülemeniz, eşinizin çok hoşuna gidecektir. Çocuğunuzun doğumunun fotoğraflarını gördüğünde, unuttuğu ya da hatırlayamayacak kadar duygusal olduğu pek çok şeyi farkedecektir. Ancak nelerin çekilebilir olduğunu, nelerin videoya alınmasını tercih edeceğini eşinizle mutlaka öncesinde konuşun.

Büyük ana hazır olun
Saatler boyu süren terleme, bir miktar gözyaşından sonra büyük an geldi; bebeğinizin gelişi ve göbek kordonunu kesme zamanı. Kordonu siz kesmek istiyorsanız, doktorunuzu bunu daha önceden bildirin. Kendinizi duygusal bir karmaşanın içinde bulursanız şaşırmayın; korkutucu ve şaşırtıcı bir deneyimden henüz çıktınız.

Henüz işiniz bitmedi
Eşiniz dinleniyor; bebeğiniz hemşirelerin yanında ve akrabalarınızla da görüştünüz. Dinlenme zamanı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Henüz değil. Eşiniz, hem fiziksel hem de duygusal olarak çok yoğun saatler geçirdi. Ona, onu ne kadar çok sevdiğinizi göstermek için çok uygun bir zaman. Ona, çiçekler, çikolatalar alın ya da özel bir aşk notu yazın. Onu mutlu edecek ve bu günü daha da unutulmaz kılabilecek ayrıntıları iyice düşünün ve hayatınızın en mutlu günlerinden birine imzanızı atmaya hazır olun.

Bu yazı Filiz Kaya Ataklı tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır. Her türlü soru görüş ve önerileriniz için: filiz@psikolojistanbul.com