MAKALELER

Panik Bozukluğu Hakkında Mitler


Panik Bozukluğu Hakkında Mitler
Panik Atak ve Anksiyete Hakkında Yanlış Bilinenler

Panik bozukluk genellikle yanlış anlaşılır bir ruh sağlığı durumudur. Örneğin bazen insanların olağandışı sinirlilik ya da gerginlik durumlarına panik atak dediklerini duyabilirsiniz. Çoğu zaman da medyanın kaygı yaşayan kişileri hassas ya da güçsüz olarak betimlediklerini görebilirsiniz. Bu karışıklık panik bozukluğu hakkında çeşitli efsanelere yol açmıştır.

Burada bazı yaygın mitleri bulabilirsiniz. Eğer siz ya da sevdiğiniz birisi panik bozukluğu yaşıyor ise aşağıdaki liste panik atak ile ilgili kurguyu çözmenize yardımcı olabilir.

Mit: Panik atak kontrolünüzü kaybetmenize neden olur ve delirmeye doğru gitmenize yol açar.
Panik ataklar panik bozukluğunun karakterize belirtisidir. Bu saldırılar çok üzücü düşünce ve fiziksel duyumlara yol açabilir. Panik atak belirtileri size yoğun derecede kontrolünüzü ve aklınızı kaybetme korkusu yaşatacak kadar zor olabilir. Hatta şizofreni gibi daha ciddi ruh sağlığı problem yaşayacağınıza dair inancınız bile olabilir.

Panik atak çok rahatsız edici olabilir olsa da gerçeklik ile temasınızı kaybetmenize neden olmaz. Kısaca kendinizden ya da çevrenizdeki dünyadan bağlantınız kesilmiş gibi hissedebilirisiniz . Ancak bu belirtiler psikoz belirtileri değildir. Bununla birlikte panik bozukluğun şizofreni ile bağlantısı olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Mit: Panik Atağın vücudunuza aşırı zararı olur.
Panik ve anksiyetenin korkutucu fiziksel semptomları olur. Bu somatik belirtilerin bazıları hızlı kalp atışı, titreme ve terleme. Nefes darlığı da sık karşılaşılan bir durumdur ve bu sersemlik, mide ağrısı ve baş ağrısı gibi ızdıraplı belirtilere yol açabilir. O zaman korkutucu olsa da nefes ya da hiperventilasyon darlığı hayati tehdit değildir. Panik atak yaşayan birçok kişi hiperventilasyon nedeniyle bayılma korkusu yaşar. Ancak bayılma nadiren panik atak yoluyla gerçekleşir.

Panik atak yaşayan birçok kişi başlangıçta kalp krizi yaşadığından endişe eder. Ancak panik atak sırasında ortaya çıkan göğüs ağrısı hayati tehdit değildir.

Panik atak korkutucu olabilir ama tehlikeli değildir.

Mit: Panik bozukluk zayıflığın ya da duyguları kontrol edebilme yetersizliğinin işaretidir.
Bu efsane panik bozukluğu ile mücadele eden insanlar için cesaret kırıcı olabilir. Gerçek şu ki hiç kimse bu acıyı tercih etmez. Panik atak gerçektir.

Mit: Panik bozukluğun nedeni kötü bir çocukluktur.
Birçok kişiden yaşadığı panik bozukluğu için kötü geçen çocukluğunu ve endişeli ebeveynlerini suçladıklarını duyabilirsiniz. Ancak panik bozukluğun nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. Panik bozukluğu ile ilgili birçok teori geliştirilmiştir. Şu anda panik bozukluğun nedeni olarak genetik, biyolojik ve çevresel etkenlere bağlı faktörlerin birarada olduğuna inanılmaktadır.

Mit: Panik Bozukluk için gerçek bir yardım yoktur.
Panik bozukluğunun tek bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak bir ya da daha fazla semptomu etkin bir şekilde yönetmek mümkündür.

Panik bozukluğu için en yaygın tedavi yöntemleri şunlardır:

  • Psikoterapi
  • Antidepresan
  • Benzodiazepinler

Bu tedavi seçeneklerine genellikle kendi kendine yardım seçenekleri eşlik eder:

  • Aşamalı kas gevşetme
  • Derin nefes
  • Duyarsızlaştırma

Bu yazı Birgül Geyimci tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır. Her türlü soru görüş ve önerileriniz için: birgul@psikolojistanbul.com