MAKALELER

Bebeğinizin İlkleri


Bebeğinizin İlkleri
Ay Ay Bebekler Neler Yapar

Ağzından çıkan ilk kelime, attığı ilk adım, ilk gülümsemesi… Tüm bunların dışında da aslında bebeğiniz her gün bir sürü yeniliklerle tanıştırıyor sizi…

1.5- 2 AY
GÜLÜMSEME

Anne-babalar bebeklerinin bilinçli ilk gülümsemelerini hatırlamada genellikle zorluk çekerler. Bu “sosyal gülüşler” güzel bir anın çok ötesinde, bebeğinizin beyninin ilgili bölümlerinin göz kaslarını kontrol edebilmeye başladığını, dolayısıyla önemli bir gelişme kaydettiğini gösterir. Bebeğinizin daha sık gülümseyebildiğini görebilmek için, her gülüşünü gördüğünüzde, siz de ona gülümseyin ve mutlu-şaşkın tepkiler verin.

4-6 AY
KAHKAHA ATMA
Gülme içgüdüseldir; ama aynı zamanda bebeğinizin öğrenmesi gereken de bir
şeydir. Bu aylardan itibaren ses telleri üzerinde yeterli kontrole sahiptir ve insanların güldüğünü/kahkaha attığını duymaya başlar. Başlangıçta çınlamalar şeklinde gülerse şaşırmayın. Zamanla kendi kahkahasını bulacaktır. Bir yaşına gelene kadar çeşitli şekillerde gülecek; farklı sesler çıkaracaktır ancak sonrasında kahkaha tanıdık bir biçim alacaktır.

4-8 AY
AYAĞINI AĞZINA SOKMASI
Er ya da geç, büyük olasılıkla bebeğinizi, ayağı ağzında mutlu mutlu emerken bulacaksınız. Henüz ellerini kontrollü biçimde kullanamıyor olsa da, etrafındaki her şeyle ilgili, hızlı biçimde bilgi sahibi olmaya başladı. Bilgi toplama yöntemi de eline aldığı her şeyi ağzına götürmek –buna ayağı da dahil. Bedeninin farkına varabilmesinin yanı sıra, ayağını emmek hoşuna da gider. Bu yüzden bebeğinizi bundan vazgeçirmeye çalışmayın; bu aşama kendiliğinden sonlanacaktır. (bunu hiç yapmasa da endişelenmeyin, birçok bebek bunu yapmamaktadır.)

4-6 AY
TÜKÜRÜK SAÇMASI
Bebekler “burr” sesi çıkarmaya ve dudaklarının birbirine çarptığını hissetmeye bayılırlar. Tükürükten başka bir şey olmuyor demeyin… Konuşmayı öğrenmenin bir yolu da budur. Çocuğunuz farklı şekillerde dudaklarını ve dilini kullanmayı öğreniyor. Er ya da geç, dilini de kullanmaya başlayacak ve buna bayılacak. Bebeğinizi dudaklarını ve dilini kullanarak diğer sesleri çıkarmaya da özendirin; bunun için karşısında yüzünüzü şekilden şekile sokup, garip sesler çıkarmanız yeterli.

8-10 AY
SAÇLARINI TARAMASI YA DA DİŞLERİNİ FIRÇALAMASI
Taklit, bebeğinizin çevresindeki dünyayı öğrenmesinde en büyük araçlarından biri. Artık etrafındaki nesneleri tutabildiğine, elleriyle kavrayabildiğine göre, sizin kullandığınız eşyaları kullanmak da isteyecektir. İnce motor kabiliyetinin yeterince gelişmemiş olması denemeler yapmasını önlemiyor. Siz saçınızı taradıktan sonra, eline tarağı alması ve kafasına götürmesi an meselesidir. Gözlerimizin kafamızda olmadığını kim iddia edebilir?

10-12 AY
BİR OYUNCAĞINI HEP YANINDA İSTEMESİ
Bebeklerin tamamı, kendilerini rahatlatan bir nesneye bağlılık geliştirir diye bir genelleme yapılamaz, ama bu aylarda bebeklerin çoğunluğunda bu görülüyor. Her dışarı çıktığınızda bir oyuncak ayıyı yanınızda taşımak zorunda kalabilirsiniz. Bebeğiniz bu aylarda pek çok şeyi öğreniyor; yürümek, sizden ayrılmak… Bazı zamanlarda kendini tehlikede hissedebilir; bu anları da tanıdık bildik ve sevgili bir ayıcık hemen geçirebilir. Bu oyuncağın yanında hissettiği rahatlık, sizin yanınızda olduğunu hissettirecektir; böylelikle yeni şeyler deneyebilir.

10-12 AY
ÖPÜCÜKLER DAĞITMAK
Şimdiye kadar siz ona defalarca kez öpücük gönderdiniz, ve şimdi sıra onda. Sadece elini ağzına bilerek getirmesi bile önemli bir gelişme. İlk aylarda elleri ve kolları istemsiz olarak çalışıyordu. 8. aydan itibaren ise, eliyle bir şişeyi tutabilecek konuma geldi. Şimdi ise kontrolü o kadar yüksek ki, aynı anda hem ellerini ağzına götürüyor, hem dudakları ile eline öpücük konduruyor, hem de devamında o elini açıp, size doğru bir öpücük üflüyor. Dahası da var; sağlıklı bir duygusal gelişimin göstergesi olarak, hareketleri ile diğerlerinde bir etki –olumlu bir etki- uyandırmayı öğreniyor. Bunu bir kez yaptıktan sonra, belirli aralıklarla “hadi öpücük gönder” deyin; eğer isteğinizi yerine getiriyorsa, konuşmaları da iyi anlıyor demektir.

12-15 AY
CEE – E OYNAMAK
Büyük olasılıkla aylardır bu oyunu oynamak için çabalıyorsunuz – ilk başta, boş bakışlarla, sonra da “e bari ben de güleyim” halleri ile karşılaştınız. Ama işler şimdi değişiyor: Bebeğiniz bu kez oyuna gerçek anlamda katılıyor. Sadece sizi taklit etmekle kalmıyor, çoğu zaman oyunu başlatan kendisi oluyor; çünkü “nesne sürekliliği” yerleşmiş konumda. Önceden bir şey görüş açısının dışına çıktığında, onun ortadan kaybolduğunu, gittiğini düşünüyordu. Şimdi, bir şey ani olarak ortadan kaybolduğunda, mesela siz, etrafına bakınmayı ve tamamen gitmemiş olma olasılığını biliyor. Ortadan kaybolup, ardından ce-e diye karşısına çıkmanız, ona büyük keyif verecektir.

13-15 AY
BACAKLARIN ARASINDAN BAKMAK
Neden çocuklar bazen ellerini yere koyup bacaklarını açar ve bacaklarının arasından arkaya doğru bakmaya çalışır? Yürüme becerisini tamamıyla edindikten sonra, dengede durmak onlar için daha da kolay olmaya başlar. Onlar için yeni ve zorlu becerileri denemek, çok ama çok keyiflidir. Dünyaya ters bir biçimde bakmak onların görsel gelişimlerini de geliştirir. Ve tabii ki tüm bunlardan önemlisi, böyle yapmak çok eğlencelidir!

14-16 AY
DANS ETMEK
Henüz tango ya da salsa beklemeyin. Bol bol titrediği göz önüne alınırsa, bir miktar oryantale benzetilebilir. Onun stili daha çok ayaklarını yerden kımıldatmadan bedenini, hatta belki yalnızca başını sallamak şeklinde olacaktır. Her ne şekilde olursa olsun, hem gelişen motor becerilerini, hem de müziğin ritmine uyma becerisini sunmuş olur. Onu cesaretlendirmek için siz de onunla birlikte dans edin.

Bu yazı Filiz Kaya Ataklı tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır. Her türlü soru görüş ve önerileriniz için: filiz@psikolojistanbul.com