MAKALELER

İşe Dönüş...

çalışan bir anne olarak işe dönüş
Çalışan Anne Olmak

Hem de artık çalışan bir anne olarak…

Hem çalışan, hem de çalışmayan annelerle yapılan kapsamlı bir çalışma, çalışan annelerde yoğunluğun fazla, ancak tatminin de yüksek olduğunu gösteriyor. Çalışmak önemli bir tatmin kaynağı. Gender&Society’nin Şubat 2012’de yayınlanan bir makalesinde, çalışan annelere ve çalışmanın olumlu etkilerine ilişkin kapsamlı bilgiler sunuluyor. Çalışan anneler çok daha sağlıklı ve mutlu.

Çalışan annelere ilişkin yapılan güncel bir başka araştırma ise, pek çok kadının aklındaki soruya yanıt veriyor. Çalışan annelerin herhangi bir iş günü ile, evde çocukla kalan annelerin iki ayrı 24 saatlerinin incelendiği araştırma, iki anne arasındaki farkın sadece 1,5 saat olduğunu gösteriyor. Yani çalışmayan anneler, çocukları ile 1,5 saat daha fazla vakit geçirebiliyorlar. Araştırmayı yapan bilim adamları, evde bir başka çocuk olup olmamasının, bir çocuğa ayrılan toplam zamanı büyük ölçüde belirlediğini ifade ediyorlar. Çalışan annelerin ev işlerine daha az zaman ayırdığını ve özellikle hafta sonları sosyal faaliyetlere katılarak çocuklarıyla birlikte daha fazla zaman geçirdiklerini kaydettiler.

İşe Dönüş Vakti Geldi İse…

Biliyoruz, bebeğinizin doğumundan sonra işe geri dönmek size çok zor geliyor; pek çok endişe taşıyor ve yoğun bir stres yaşıyorsunuz. İşte bu işe dönüş sürecini kolaylaştırabilmeniz için birkaç öneri.

Aynı anda birçok değişiklik yapmayın: İşe başlamadan 3 ay önce bebeğinizi bir kreşe ya da bakıcıya emanet edin. Böylece, bebeğiniz yeni çevresine yavaş yavaş alışmış olur.

Kendinize zaman tanıyın: Tekrar çalışmanız geçici bir süreliğine de olsa ailedeki dengeyi bozacaktır. Yeni kurallara alışmanız ve günlük hayatınızın sorunsuz devam etmesi yaklaşık olarak 6 ay sürecek.

Kontrolü devredin: Sorumluluklarını başkalarına devretmek, birçok anneye zor gelir. Fakat, sorumluluklarınızı başkalarıyla paylaşmayı ve onlara güvenmeyi öğrenmelisiniz. Her şeyi kontrol altında tutmaya çalışırken kendinizi yıpratma riskiniz yüksek.

Yardım alın: Anneler, karşılaştıkları sorunlarla kendi başlarına mücadele etmeyi tercih ederler. Fakat bazı kriz durumlarında (bakıcının ya da çocuğunuzun hastalanması ve iş seyahati gibi) akrabalarınızdan ve arkadaşlarınızdan yardım almayı ve bu tür durumlarla baş etmeye çalışırken yardıma ihtiyaç duymanızın son derece normal olduğunu kendinize hatırlatın.

Konsantre olun: İşyerinde çocuğunu, evde işi düşünen anneler, kendilerini bölünmüş hissederler ve hiçbir şeyi doğru yapmadıkları duygusuna kapılırlar. Kendinizi koruyun, odaklanma becerilerinizi geliştirin.

Bazı sorumluluklarınızdan kurtulun: Bazı günler, gömlek ya da şık bir bluz yerine daha rahat trikolar giyin. Mutfak masasına örtü sermeseniz de olur. Nevresimlerinizi ütülemeyiverin; çok çeşitli ve zorlu mönüler yerine pratik yemek tarifleri öğrenmeye başlayın.

‘Süperkadın’ olmaya çalışmayın: Televizyonda gördüğünüz, her şeyi vaktinde yapan, eşleri, çocukları ve işverenleri için her şeyi kolaylaştıran mükemmel kadınları unutun. Kendinize zaman ayırmanız da çok önemlidir. Sinemaya gitmek ya da kısa bir gezintiye çıkmak gibi sizi mutlu eden şeylere de zaman ayırmalısınız.

Bu yazı Filiz Kaya Ataklı tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır. Her türlü soru görüş ve önerileriniz için: filiz@psikolojistanbul.com