MAKALELER

Aşkın Belirtileri Nelerdir?

“AŞK NEDİR?” SORUSUNA YANIT VEREMİYOR OLSAK DA, “AŞIK OLDUM” DİYEN İNSANLARIN YAŞADIKLARI ORTAK ÖZELLİKLERE BAKARAK, AŞKIN BELİRTİLERİNİ SIRALAYABİLİYORUZ. AŞIK OLDUĞUMUZDA NELER YAŞARIZ, BİR BAKALIM 

Kalp Atışlarında Hızlanma

Aşık olduğumuzu hissettiğimiz anda, vücudumuz alarm vermeye başlar. Adrenalin üretimi tavan yapar. Bunun da direkt çıktılarından biri artan kalp atış hızıdır. Böylelikle, çılgın şeyler yapabilecek bir enerji düzeyine ulaşırız

Avuç İçlerinde Terleme

Adrenalin fışkırmasının temel belirtilerinden bir diğeri de terleme, özellikle avuç içlerinde görülen yoğun terlemedir. Ne yazık ki bu belirti özellikle el ele tutuşurken rahatsız hissetmeye neden olacağından pek de işlevsel değildir.

Seste Değişim

Araştırmalar, aşık oldukları kişi ile konuşurken erkeklerin seslerini alçalttıklarını, kadınların ise, daha yüksek sesle konuştuklarını göstermekte.

Göz Bebeklerinde Büyüme

Kalp atışını arttıran ve avuç içlerinde terlemeye neden olan aynı adrenalin miktarı, göz bebeklerinin de genişlemesine neden olur. Bu aynı zamanda cinsel uyarılmanın da göstergelerindendir. Bilinçli olarak farkında olmasak da, seksi bakış olarak tanımlanan resimlerin ortak noktası, göz bebeklerinin geniş olmasıdır.

Öfori

Aşırı neşeli olma hali olarak tanımlayabileceğimiz öföri, sadece mutlu olduğunuz için ortaya çıkan bir durum değil, aşık olduğumuzda ortaya çıkan kimyasal bir etkinin sonucudur. Aşıkken, beyin ekstra dopamin salgılar; öyle ki, aynı etki kokain alımında da oluşur. Bu nedenle aklımızın havalarda olması da son derece normaldir.

Taklit Etme

Birine aşık olduğumuzda o kişinin davranışını taklit etme, hatta kopyalama eğilimi gösteririz. Sohbet ederken bacak bacak üstüne atarsa, biz de atarız… Tamamıyla bilinçdışı bir şekilde gerçekleşen bu kopyalama davranışları, yine tamamen bilinçdışı biçimde partnerimizin çekici bulduğu davranışlardır.

Yüzde Kızarma
İnsanoğlunun sadece iki nedenden birinden ötürü yüzü kızarır: utanma ya da cinsel uyarılma. Emin olun, aşık olduğumuz sürece, her ikisini aynı anda yüksek şiddette yaşarız.

Karında Ağrı
Adrenalinin ilginç yan etkilerinden biri de, kanı vücudun karın bölgesinden çekerek, kaslara pompalanmasına neden olmasıdır. Böylelikle ihtiyaç duyduğumuzda savaşmaya ya da kaçmaya hazır hale geliriz.

Bu yazı Filiz Kaya Ataklı tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır. Her türlü soru görüş ve önerileriniz için: filiz@psikolojistanbul.com