MAKALELER

Ergenler ve Tartışma...

Ergenler ve Tartışma...
Ergenlerle Tartışma

Lise çağındaki gençlerin yaşamlarını daha iyi anlamak üzere yola çıkılan bir çalışmanın sonuçları oldukça ilginçti. Bu araştırma lise yıllarında çocukların arkadaşları ile yaşadığı sözlü tartışmaların ev ortamına taşıp taşmadığını benzer şekilde evdeki sözlü tartışmaların da okulda arkadaşlarla olan tartışmaları etkileyip etkilemediğini inceledi.

Araştırmacılar ergenlerin ebeveynleri ya da diğer aile bireyleri ile tartıştığında ertesi gün ya da devam eden iki gün içinde okul arkadaşları ile tartışma ihtimallerinin arttığını gösteriyor. Aynı şekilde okulda arkadaşları ile bir anlaşmazlık yaşayan ve sözlü olarak tartışan ergenlerin de özellikle ertesi gün aileleri ile çatışma ihtimalleri artıyor.

UCLA’da araştırma yapan bir Psikiyatri Profesörü olan Fulugni; “ Her aile ergenlik dönemindeki çocuklarının bu dönemi bir miktar duygusal geçirdiğini bilmeli. Dolayısıyla tartışmalar olduğunda bu negatif duyguların bu iki ortama (aile ve okul arkadaşları) aktarılması söz konusu olabilir diyor.

Ergenler bu dönemde ergenlik öncesi döneme ya da yetişkinlere göre daha aşırı ve olumsuz duygularla tepki gösterirler. Çünkü buluğ çağına giriş, karşı cins ile yakınlaşmalar, okulun değişmesi gibi yaşamlarında stresli ve büyük değişimler geçirdikleri bir dönemdir. Ergenlerin yaşadığı bu kendilerine özgü duygusal stres durumu aileden okula ya da okuldan da aileye taşan durumun bir açıklaması olabilir.

Araştırmacılar bu araştırma için çeşitli etnik kökenlerden 578 lise öğrencisi ile çalışma yaptılar. Katılımcılar 14 gün boyunca, her günün sonunda işaretledikleri bir günlük doldurdular. Bu günlüğe duygularını ve aileleri ya da okul arkadaşları ile tartışmaları da kapsayan o gün içinde olan olayları kaydettiler.

Araştırmanın en önemli bulgularından biri olan ailedeki tartışmanın okul arkadaşlarına yansıması ya da tam tersinin olduğu bulunan çalışmada, araştırmacılar ek olarak aile içindeki tartışmanın etkisinin arkadaşlarla olan çalışmanın etkisinden daha uzun sürdüğünü buldular. Bu araştırmaya göre aynı zamanda bir gün ya da iki gün önce ailesi ile tartışma yaşayan kızlar okul arkadaşları ile erkeklere göre daha fazla tartışma yaşıyordu. Bununla ilgili olarak araştırmacılar bu dönemde kızların aileleri ile yaşadığı stresten daha fazla etkilenebileceğini belirtti.

Bu araştırmadan çıkaracağımız kıssadan hisse şudur ki; Özellikle bir ergenle tartışma halindeysek bu tartışmanın kaynağı onun okulda arkadaşları ile kısa süre önce yaşadığı başka bir tartışmanın etkisi ile olabilir. Özellikle bu yaş grubundaki çocuğunuz ile iletişim kurarken bazı duygusal stresler yaşıyor olacağını varsayarak onunla daha anlayışlı ve empatik bir dilde konuşmalısınız.

Kaynaklar:
Fuligni, A., Chung, G. H. & L. Flook. (2011) Family and school spillover in adolescents’ daily lives. Child Dev. 2008 May-Jun;79(3):776-87.

Bu yazı Filiz Kaya Ataklı tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır. Her türlü soru görüş ve önerileriniz için: filiz@psikolojistanbul.com