MAKALELER

Eşimi Değiştirebilir miyim?


Eşimi Değiştirebilir miyim?

Çift Terapisine gelen eşlerin çok büyük bir çoğunluğunun terapiye gelirken bir hayali vardır. Bu hayal şöyledir; Eşinizle çift terapisine gelirsiniz. Terapi odasına girdikten ve sorunlarınızı anlatmaya başladıktan 10-15 dakika sonra terapist sizi durdurur ve kimin esas sorunlu olduğunu anlayarak nazikçe size “ sizde bir sorun yok bütün problem eşinizde siz çıkabilirsiniz biz onunla devem edeceğiz diyerek sizi gönderir. Çünkü sizde gerçekten bir sorun yoktur. Bütün problemin kaynağı eşinizin davranışları, düşünceleri, geçmişte yaşadığı problemlerin bugüne uzantılarıdır. Öyle değil mi? Bu durumda eşiniz psikoloğa devam eder ve size istediğiniz gibi davranmaya başlarsa hiç fena olmaz değil mi?

Tabi ki hepimiz bunun hiçbir zaman gerçekleşmeyecek bir hayalden ibaret olduğunun farkındayız. Pek çok eş gibi eşinizin değişmesini istemeniz mantıklı ama bunun yolu onun tedavi edilmesinden geçmiyor. Bunun bilimsel olarak da kanıtlanmış bir sırrı var! Aslında düşündüğünüzden daha basit ve kolay bir şekilde eşinizi değiştirebilirsiniz.

Öncelikle EŞİNİZİ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞMAYI BİR KENAR BIRAKIN. İşte sır bu! Ona sürekli değişmesini söylemeniz, değişmediği için onu eleştirmeniz ve suçlamanız asla işe yaramayacak. Bu kişi ile evlendiniz. Siz ve o karşılıklı beğendiğiniz yönleri benimsediniz ve beğenmediğiniz yönlerin ise değişebileceğini ya da bunlarla başa çıkabileceğinizi düşündünüz. Bir süredir evliyseniz bu evlilik için kendinizde pek çok şey değiştirdiğinizi ama eşinizin hiçbir değişiklik yapmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Burada şunu söylemeliyim ki ilişki süresince insanlar farklı zamanlarda farklı motivasyon araçları ile değişim gösterirler. Değişime direnç gösterdikleri asla değişmek istemedikleri zaman ise genelde ya başkaları tarafından zorlanıyor, eleştiriliyorlar ya da kendilerini hazır hissetmiyorlardır. Çoğu evlilikte eşler birbirinin sahibi gibi davranır ve onu istediği gibi şekillendirebileceğini varsayar bu olmadığında ise hayal kırıklığı yaşar. Ancak değişim oldukça kişisel bir durumdur ve kişi bunun için olumlu motivasyonlara ihtiyaç duyar.

Değişimi nasıl sağlayacaksınız?

Peki, Değişimini Nasıl Sağlayacaksınız?

Eğer birinci adımı gerçekleştirebildiyseniz diğer adım için hazırsınız. İNSANLAR ANCAK OLDUKLARI GİBİ KABUL GÖRDÜKLERİ ZAMAN DEĞİŞİRLER. Diğer diğer bir değişle, eşinizi iyisiyle kötüsüyle kabul etiğinizi ona iletmeniz gerekiyor. Ardından onun değişmesini de isteyebilirsiniz. Önemli olan bunu nasıl istediğiniz! Bunun en iyi yöntemi değişmesi yönündeki ihtiyaçlarınızı, arzularınızı ve dileklerinizi onunla paylaşmanız ve bütün bunların sizin için neden bu kadar önemli olduğunu ifade etmenizdir. Sonrasında bunları düşünebilmesi için onu rahat bırakmanız gerekir. Değişmesi için yapacağınız ültimatomlar, tehditler onun zoruna gidecek ve değişmesi için hiçbir motivasyon sağlamayacaktır. Yakın bir arkadaşınıza değişmesi yönünde tavsiye verdiğinizi düşünün. Ona nasıl davranırsınız? Arkadaşınıza da bir sürü kırıcı şey söyleyebilirsiniz ama arkadaşlığın hatırına nazik ve motive edici olmaya çalışırsınız değil mi? Bir sonraki adıma geçmeden bunun tamamlandığından emin olun.

Bırakın Bu Değişim Ondan Size Bir Armağan Olsun

Siz eşinize isteklerinizi olumlu bir şekilde ifade etmeyi öğrendikçe o da sizi daha iyi anlayacak ve değişmeye başlayacak. Tabi ki her durumda %100 garantisi yok ama diğer yöntemlere göre çok daha fazla iş yarayacağını garanti ediyoruz. Bu yapacağınız şey aslında size çok yabancı değil belki de ilişkinin başlarında sıklıkla yaptığınız fakat sonradan unuttuğunuz bir şey. Örneğin; Saçımı böyle kestiriyorum çünkü eşim bundan çok hoşlanıyor. Ya da eve şu saatte dönüyorum çünkü eşim beni sabırsızlıklaevde bekliyordur kadar doğal. İsteğiniz olan bu değişim gerçekleştiğinde bunu bir armağan olarak kabul edin ve bir armağan aldığınızda göstereceğiniz tepkileri gösterin. Ne kadar sevinirsiniz değil mi? Eğer bu değişimi ister ve gerçekleştiğini gördüğünüzde “zaten olması gereken buydu” diyerek isteği gerçekleşmiş ve mutlu olan biri gibi davranmazsanız eşinizin kısa süre içinde motivasyonu düşebilir ve eski haline dönebilir. Çünkü zaten o bu durumdan şikayetçi değildi. Bu değişimi isteyen sizdiniz. Unutmayın! Eşinizle ilgili arzu ettiğiniz değişimler gerçekleştiğinde bu size büyük bir armağandır. Zorunlu olarak kimse değişmek istemez ve değişimin sırrı önce eşini koşulsuz kabul etmektir.

Bu yazı Özge Altan Aytun tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır. Her türlü soru görüş ve önerileriniz için: ozge@psikolojistanbul.com