MAKALELER

Gece Korkuları

Çocuklarda Görülen Gece Korkuları
Çocuklarda Gece Korkuları

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN GECE KORKULARININ TEMEL NEDENİ: KURGU-GERÇEK KARGAŞASI

Canavarlardan öcülere kadar, çocukların çoğu gelişimlerinin bir aşamasında gece korkuları yaşarlar. Çoğunluğu herhangi bir profesyonel destek almaksızın bu korkuları aşarlar, bazılarının ise korkuları daha inatçı ve uzun süreli olur. Bu korkuların uzun sürmesi ise, çocuğun yaşamının ilerleyen yıllarında çeşitli kaygı sorunları yaşamasına neden olabilmekte.

Tel Aviv Üniversitesi araştırmacıları bu konuda kapsamlı bir çalışma yürüttüler. Gece korkuları hangi gelişimsel dönemde ortaya çıkar, normal kabul edilebilecek süreç nedir ve ne zaman bir sorun haline gelir; işte bu sorulara yanıt aradılar. Şimdi de sonuçlar:

  • Gece korkuları gelişimin sürecinin normal bir parçası
  • Özellikle 3-4 yaşlarında, hayal gücü gelişmeye başladığında ortaya çıkarlar
  • Gece, çocukların kendi düşünceleri, duyguları ve korkuları ile baş başa kaldıkları tek zaman, dolayısıyla gece korkuları yoğun olarak yaşanmakta
  • Çocuğun gerçek ile kurguyu ayırma becerisi ne kadar gelişmiş ise, gece korkularını atlatması o kadar kolay ve kısa sürede gerçekleşmekte
  • Hayal gücü güçlü çocukların korkularını yenmelerinde yine hayal güçleri etkili bir biçimde kullanılabilir
  • Çocuğun ya da ailenin yaşamında kaygı veren sıkıntıların olması, gece korkuları ile baş etmeyi, korkuları gidermeyi zorlaştırmakta
  • Ebeveynlerin kaygılı olması, gece korkularının kalıcı olmasına neden olmakta

Peki Ne Yapmalıyız?

Uyku vakti geldi… Tüm hayaletler, canavarlar ve öcüler birazdan ona saldırmak için sıraya girecekler. Uyku sorunlarını ve gece korkularını önlemek için, yatağınıza almanın dışında da yapabileceğiniz çok şey var!

Uyku öncesi rahatlatıcı ve sabit bir rutin oluşturun

Duş almak, pijamaları giymek, sonra da anne ya da babasının sesinden, hatta her ikisi de odadayken masallar dinlemek kadar rahatlatıcı bir şey yoktur. Bu ya da benzeri bir rutini oluşturmanız, çocuğunuzun huzurla uykuya dalmasını sağlayacaktır.

Gece lambası kullanın

Hafif ama odayı yeteri kadar aydınlatabilecek bir gece lambası çocuğunuzun tehlikeye karşı karanlıkta kalmasını önleyecek ve kendini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır. Dikkatli olmanız gereken tek şey: lambayı onu daha da ürkütebilecek gölgeler oluşturmayacağı bir yere yerleştirmediğinizden emin olun.

Uyku arkadaşı olsun

Kendini yanında rahat hissedebileceği sevimli bir uyku arkadaşı, biraz da sihirliyse, tüm gecesini mutlulukla ve güvende geçirmesini sağlayabilir. Oyuncaklar, bebekler, arabalar… Hepsi güvenlik sağlamak için hazır.

Odasında vakit geçirsin

Uyumadan hemen önce odaya girmek yerine, çocuğunuzun odasında huzurlu ve keyifle en azından 30 dakika geçirmesini sağlayın. Böylelikle odası sadece yalnız başına uyumak zorunda kaldığı ve bir de üstüne canavarların istilasına uğrayan bir mağara olma özelliğini yitirecektir.

Sihirli bir sprey edinin

Herhangi bir sprey şişesi, tabi ki içinde sihirli su olan; canavarları uzaklaştırmak için yeterli olacaktır. Uyumadan önce sihirli iksiri odanın gereken yerlerine sıkıp bir de sprey şişesini yanı başına bırakmanız halinde kısa süre içinde gece korkularının sıkıntı yaratmayacağından emin olabilirsiniz.

Bu yazı Filiz Kaya Ataklı tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır. Her türlü soru görüş ve önerileriniz için: filiz@psikolojistanbul.com