MAKALELER

Erkekler için Daha İyi Bir Eş Olmanın Üç Adımı…

NOT: BU YAZI SADECE ERKEKLER OKUSUN DİYE YAZILDI…

sadece erkekler içinErkekleri başarılı ve mutlu bir ilişkiye götürecek anahtarlar çoğu zaman yanıltıcı, karmaşık ve ulaşması zor görünebilir… Fakat şu anda, neredeyse 40 seneyi aşkın süredir çiftlerle yapılan araştırmalar mutlu, birbirine bağlı ve yakın bir çift olmakla ilgili bize çok önemli ve gerçek bilgiler veriyor. Kendinizi bu anlamda bilimin sağlam kollarına bırakabilirsiniz. Şu an da iyi bir ilişkinin nasıl yürüyeceğinin haritasına ve iyi bir ilişki için ne yapıp ve ne yapmamanız gerektiğine son derece hakimiz. Doğru yolu bulabilmeniz için bir kaç öneriyi sizinle paylaşmak istedim.

Oyun planımız oldukça net ve basit adımlardan oluşuyor. Belki uygulaması açıklaması kadar kolay olmayabilir ama ilk etap için bunları aklınızda tutmanız bile yeterli. Böylelikle ilk olarak yolunda gitmeyen şeylerin ne olduğunu fark edebileceksiniz. Amacımız sizin ve partnerinizin sevildiğini, değer gördüğünü ve saygı duyulduğunu hissettiği bir atmosferi yaratabilmek…

Birinci Seviye… Partnerinizle Arkadaşlığınızı Yeniden Canlandırmak… İyi bir ilişkiyi sürdürmek için basit ama gerekli olan bu özel anları partnerinize sunun. Beraber zaman geçirin ve eğlenin. Sadece beraber zaman geçirmekten daha önemli olan bütün varlığınızla o an orada olabilmek..Sadece orada bulunmak için yapmanız gereken şey gerçekten partnerinize karşı ilgili, meraklı ve açık olmanız. Bu alışkanlığı edinmek için önereceğimiz aktivite günlük olarak 15 dakikayı herhangi bir ekran olmaksızın, çocuklardan ve telefonlardan uzak geçirmeniz birlikte geçirmeniz. Sadece 15 dakika! Bu dakikalarda istediğimiz şey mum, romantizm ve şiir değil! İstediğimiz şey bütün benliğinizle ilgi göstermeniz ve odaklanmanız…

Örneğin şöyle bir soru ile başlayabilirsiniz: ”Bugün seni en çok mutlu eden/hayal kırıklığına uğratan/ anlamlı gelen/üzen ne oldu? Siz de kendi cevaplarınızı onunla paylaşabilirsiniz.

Diğer basit ama etkili şey onu ne kadar çok sevdiğinizi, hayranlığınızı ve değer verdiğinizi gösteren en az 1 şey söylemek olabilir…

İkinci Seviye… Çatışma Alanına Giriş… Bunun girilmesi cesaret isteyen çok riskli bir alan olduğunu düşünebilir ve şu ana kada çatışmaları yaşadıktan sonra onları yok saymaya veya kaçınmaya programlanmış olabilirsiniz. Bütün çiftler anlaşmazlık ve farklılık alanlarına sahiptirler ve bu bilinenin aksine partnerinizle bağlantı kurmanızı imkansız hale getirmez. Genel olarak partnerinizle yaşadığınız üç sorundan yanlızca biri çözülebilir kalan ikisi hakkında çatışmaya muhtemelen ömür boyu devam edeceksiniz. Ve belki de süpriz olan bunu çözmeye çalışmanızın ve çözerken ne kadar zorlandığınızın mutlu bir birliktelik için hiç bir önemi olmadığı. Burada öğrenmeniz gereken anahtar beceri, aranızda ne kadar büyük bir anlaşmazlık ve farklı bakış açısı olursa olsun partnerinizin sizin tarafınızdan dinlendiğini, değer gördüğünü, anlaşıldığını ve saygı duyulduğunu hissetmesidir. Fikirleriniz birbirine taban tabana zıt olsa bile önemli olan onu duymanız ve onaylamanızdır. Onunla aynı fikirde olmamanız onu dinlememeniz ve yok saymanız anlamına gelmez.

Örneğin bir konu hakkında farklı düşünüyorsunuz ve çatışmaya başladınız. Yavaşlayın! Yavaşlayın ve sadece onun ne anlatmaya çalıştığına ve arkasındaki manığa odaklanın. Sadece duyulmak ve anlaşıldığını hissetmek atmosferi yumuşatır ve birbirinize daha yakın kalmanızı sağlar. Bu onunla aynı fikirde olmanız demek değildir , sadece onu anlamanızla ilgilidir.

Bir probleminiz olmadığında da farklılıklarınız üzerine konuşabilirsiniz. Ondan farklı düşündüğünüz konuda hislerini ve düşüncelerini anlatmasını isteyin. Bu sayede düşündüğünüzün aksine durduk yerde problem çıkarıyor gibi olmayacak sakin ve güvenli bir ortamda farklılıklardan konuşmaya fırsat bulacaksınız.

Ve Üçüncü Seviye… Final Oyunu… Oyunun final seviyesi hayalleri tekrar ortaya çıkarmak ile ilgili… ikinizde olan iyi bir şeyler sizi biraraya getirdi ve çift olmaya karar verdiniz. Pek çok açıdan birbirinize bağlı olabilirsiniz. Bununla beraber, birlikte olacağınız geleceği hissetmek, hayal etmek ve kafanızda canladırmak bu bağlılığı daha çok güçlendirecektir. Yaşam ve meşguliyetler bunu yapmaktan sizi alıkoyabilir.Çocuklar ve kariyer telaşları ile zaman akıp gider, ve hayaller ufukta görünmez olur. Sizden giden hayalleri bilinçli olarak geri çağırabilirisniz.

Bir öğleden sonrayı, bir akşamı bilinçli olarak bu dosyayı açmaya ayırın. Tekrar hayallerinizle bağlantıya geçin. Bağlantı hızı başta düşük olabilir. Ama deneyimlerinizi, hislerinizi düşündükçe hayallerinizin de orada olduğunu göreceksiniz. Onları bulun.. İkinizin biraraya geldiği zamanlardan ne hayaller kurduğunuzdan bahsedin ve şimdi neler hayal ediyorsunuz… Gelecekte neler olacak.. Çocuklar gidipte baş başa kaldığınızda neler yapmak istersiniz? Sadece ikiniz için özel ve anlamlı olan neler vardı ve hala var.. Bunları ortaya çıkarın bazen eski resimler ve videolar da buna çok yardımcı olur.. .

Unutmayın! İlişkide küçük değişimler büyük etkiler yaratır. Oyunun bütün seviyelerini ciddiye almaya ve görevi tamamlamaya çalışın. Her bir seviye ile ilgili sizdeki ve ilişkideki gelişmeleri kaydedin. İlişkide olumlu geri dönüşleri almaya başladıkça yeni adımlar atmak için çok daha istekli olacaksınız.

Kaynaklar:
National Marriage Seminars. Bumberry, W. For Guys Only: Three Steps to Being a Better Husband

Bu yazı Özge Altan Aytun tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır. Her türlü soru görüş ve önerileriniz için: ozge@psikolojistanbul.com