MAKALELER

Erkekler Ağlamaz

Amerikan Psikoloji Birliği (APA) tarihinde ilk kez erkek çocuklarıyla ve erkeklerle çalışmayla ilgili bir kılavuz yayınladı.


İlk bakışta bu gereksiz görünebilir. Psikoloji yıllardır ötekilerin dışlanmasına odaklanmıştır ve  erkekler hala profesyonel ve politik olarak güçlü konumdadırlar. 2018 yılından itibaren Fortune dergisinde yayınlanan 500 şirketin genel müdürlerinin yüzde 95,2 ‘si erkektir.

Fortune tarafından yapılan bir 2017 analizine göre, önde gelen şirketlerin 16’sında, tüm üst düzey yöneticilerin yüzde 80’i erkektir. Bu arada, Türkiye Büyük Millet Meclisi de yüzde 83 erkek milletvekilinden oluşmaktadır.

Ancak bir şey erkekler için de yanlış gözüküyor. Erkekler, ABD’deki cinayetlerin yüzde 90’ını işliyor, cinayet kurbanlarının yüzde 77’sini temsil ediyor ve şiddetli suçlarda mağdur olma riski taşıyan demografik grup olarak gözüküyor. İntihar nedeniyle ölme ihtimalleri kadınlardan 3,5 kat daha fazla ve yaşam beklentileri kadınlardan 4,9 yıl daha kısa. Erkek çocuklara dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı kız çocuklarından daha fazla konuluyor.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun 2018 yılında yayınladığı kadın cinayetleri raporuna göre, 2017’de öldürülen 409 kadının %39’u kocası, erkek arkadaşı, ayrıldığı erkek ya da eski kocası tarafından öldürülürken %33’ü tespit edilemeyen kişiler tarafından, %24’ü ise babası, oğlu, üvey oğlu ya da bir akrabasınca infaz edildi.

APA, geleneksel erkekliğin işaretlerini, “kadınlık karşıtı, başarı, güçsüz görünümden uzak durma, macera, risk ve şiddet” olarak tanımlamakta.  Bu özellikler Süpermen’den James Bond’a kadar hemen hemen her erkek aksiyon kahramanı için kolayca tanınabilen özelliklerdir. Ekrandaki erkekler genellikle soylu sebeplerle hayatlarını tehlikeye atar. Düşmanlarına büyük miktarda şiddet uygular. Dövülerek vurulur ve işkence görürler, ancak korkmazlar veya şikayet etmezler. Dayanır ve zafer kazanırlar.

Sorun şu ki, çoğu erkek, Süpermen veya James Bond değil ve normal ölümlüler için Süpermen veya James Bond gibi davranmaya çalışmak ciddi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu erkeklik ideallerini yaşamaya çalışırken, erkekler sıkıntılı durumdayken yardım isteme konusunda isteksizdirler. Bu, psikologların erkeklerde depresyon tanımlamasını zorlaştırabilir; bu da erkeklere neden depresyon tanısı konmasının daha az nedeni olduğunu ve neden kadınlara göre üç kat daha fazla intihar oranının olduğunu gösteriyor.

İntihar, erkekler için tek tehdit değil; genel olarak kadınlardan daha erken ölüm riski altındalar. APA’ya göre, “Her yaş grubunda, erkek çocukları ve erkekler, kız çocukları ve kadınlardan daha yüksek ölüm oranlarına sahip.”

Erkeklerin risk alması kültürel olarak onaylanır ve teşvik edilir; erkeklerin gözü kara ve korkusuz davranışlarda bulunup kendilerini erkek olarak ispatlamaları gerekir. Bu, korunmasız seks yapmaktan savaşa kadar birçok yönden tezahür edebilir. APA’ya göre, geleneksel erkeklik, erkeklerin şiddet suçlarının% 90’ını işlemesinden sorumlu olan erkek şiddetini kısmen kutlama eğilimindedir. Risk alma ve saldırganlığın birleşimi, erkeklerin de orantısız bir şekilde şiddet mağduru oldukları anlamına gelir. Örneğin 2014’te yapılan bir araştırma, ABD’deki silah ölümlerinin% 85’inde erkeklerin kurban olduklarını tespit etti.

APA’nın  yayınladığı Erkek Çocukları ve Erkekler ile Yeni Psikolojik Uygulama Rehberi, erkekler ve erkek çocuklarındaki bu sorunları tanımaya ve çözmeye çalışmaktadır. Rehberde geleneksel erkekliğin psikolojik olarak zararlı olduğunu ve erkeklerin duygularını bastırmasının, hem içten hem de dıştan yankılanan hasara neden olduğunu gösteren 40 yıllık araştırmalar gösterildi.

Yapılan araştırmalar rekabet gücü, baskınlık ve saldırganlık ile işaretlenmiş olan geleneksel erkeklik ideolojisinin genel olarak zararlı olduğunu, bu şekilde sosyalleşen erkeklerin sağlıklı davranışlarda bulunma olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir.  Örneğin, Rutgers Üniversitesi’nden Kristen Springer tarafından  2011 yılında yürütülen bir çalışmada, erkeklik konusunda en güçlü ve geleneksel inancı olan erkeklerin, koruyucu sağlık hizmeti alma konusunda daha ılımlı erkeksi inançlara sahip erkeklerin yarısı kadar olduğu bulundu.

2007’de, Boston College’dan PhD. James Mahalik’in araştırmasında geleneksel  erkeklik normlarına daha fazla uyan erkeklerin , ağır alkol içme, tütün kullanma ve sebzelerden uzak durma gibi  davranışları normal sağlıklı davranış  olarak düşündükleri   ve bu davranışları yapma olasılıklarının daha muhtemel olduğu tespit edildi.

Doktor Omar Yousaf’ın yaptığı araştırmada, geleneksel erkeklik kavramlarına uyan erkeklerin zihinsel sağlık hizmeti arama konusunda daha esnek cinsiyet tutumlarına sahip olanlara göre daha olumsuz olduğunu görüldü.

Ruh sağlığı uzmanlarının,  geleneksel erkeklik ideolojisiyle yetişen çoğu erkeğin kırılgan ya da savunmasız olduklarını itiraf etmede isteksiz olacağını fark etmeleri gerektiğini söyleyen Psikolog Fredric Rabinowitz, “Bu şekilde yetiştirilen erkeklerin, her şeyin yolunda gitmediğine dair herhangi bir anlamı gizli tutması gerekiyor” diyor. “Kendilerini dışa dönük tutan ve içlerinde hissettiği herhangi bir çatışmayı paylaşmayan diğer erkekleri görmek erkekleri yalıtılmış hissettiriyor ve yalnız olduklarını düşündürtüyor. Zayıf olduklarını düşünüyorlar. İyi olmadıklarını düşünüyorlar. Diğer erkeklerin de özel düşünceler, özel duygular ve özel çatışmalar barındırdığını bilmiyorlar.” dedi.

APA, geleneksel olarak tüm eril özelliklerin kötü olduğunu söylemiyor. Herhangi bir cinsiyetten herhangi biri, spor alanındaki veya şirket merdivenindeki rekabet gücünden ya da krizdeki zorluklara karşı durmaktan faydalanabilir. Feministler, kız çocuklarını ve kadınları, kendine güven, iddialılık, fiziksel güven, kendileri ve diğerleri için ayağa kalkma isteği gibi erkeksi özellikleri benimsemeye teşvik eder. Bu özellikler erkekler için de değerli olabilir, tıpkı herkesin duygusal olarak açık ve özenli olmak gibi geleneksel olarak feminen özelliklerden yararlanabileceği gibi.

Kaynaklar:
https://www.apa.org/about/policy/boys-men-practice-guidelines.pdf

https://www.apa.org/monitor/2019/01/ce-corner

https://www.cnn.com/2019/01/15/opinions/traditional-masculinity-apa-berlatsky/index.html

https://www.nytimes.com/2019/01/10/science/apa-traditional-masculinity-harmful.html

Bu yazı Birgül Geyimci tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır. Her türlü soru görüş ve önerileriniz için: birgul@psikolojistanbul.com